אין דין, אין דיין, אין חוק ואין חקיקה – עלו על הגשר

מתגרשים? – תעשו לעצמכם טובה גדולה, ותעשו הכל כדי לעשות את זה בהסכמה. תעשו הכל כדי לא להגיע לבקש מבית המשפט הישראלי לפתור לכם את הבעיה. תהיו חכמים, לא צודקים, כי צדק תמצאו מעט מידי ולרוב, מאוחר מידי.
מדינת ישראל, הכנסת, צריכה לעמוד בחובתה להגן על המשפחה, כיחידה הבסיסית של החברה, ולפעול לרפורמה אזרחית כוללת. לחוקק חוקים ברורים שיהלמו את אמנת זכויות האדם ואמנת זכויות הילד.
רק כך תוכל מערכת המשפט למצוא את דרכה החדשה ולהיות מקום שבאים אליו כדי לקבל פתרון.
ובינתיים – בתי המשפט הם ג'ונגל. תעלו על הגשר.

צילום: שאטרסטוק
צילום: שאטרסטוק
צילום: שאטרסטוק
צילום: שאטרסטוק

אתמול פורסמם בגלובס טור של חן מענית שכותרתו "יש ג'ונגל טוטאלי בבתי המשפט. תעשו הכול כדי לא להגיע אליהם" –  ציטוט מדברים שכתבה פרופ' דפנה הקר בפייסבוק ושהובילו לדיון פתוח וביקורתי בין מומחיות ומומחי משפט על התוהו ובוהו של מערכת המשפט הישראלית.

אני חותמת על כל מילה. בצער רב. אבל זה המצב.

כעורכת דין ואזרחית המדינה הזאת, קשה לי לקבל את המציאות הבלתי נסבלת שקיימת פה – המדינה לא מספקת את השירות הבסיסי שהיא חייבת לתת לאזרחיה – חוק ומשפט צדק. ובמיוחד בענייני משפחה ועבודה – שני התחומים המשפטיים האמונים על רווחת הפרט והגנה עליו.

אני עו"ד משנת 2000. כבר לפני 12 שנים החלטתי שאני לא נכנסת יותר לבית משפט (או לבית הדין) כמייצגת צדדים בהליכי גירושין. את חוסר ההיגיון המשפטי, חוסר הצדק, האנרכיה שמתחוללת בבתי המשפט ובבתי הדין ראיתי כבר אז. בחרתי להתמקד בגישור ובניית הסכמים. כעבור מספר שנים, נאלצתי, לדרישת חברה אהובה, ללבוש את מדי המשפט ולצאת לקרב בשמה, למענה ולמען ילדיה. עשיתי סיבוב נוסף במסדרונות בתי המשפט, וניהלתי כמה תיקים "צודקים" שהוכיחו לי עד כמה המערכת הזו לא מתאימה בשום צורה למטרה שלשמה היא קיימת.

לפני 7 שנים, אחרי הסיבוב הזה, נדרתי ונשבעתי – כף רגלי לא תדרוך שם יותר אלא רק כמייצגת את שני הצדדים יחד לאישור הסכם.

כששואלים אותי –

מה אומר החוק? אני מסבירה שאין חוק.

מה הכללים המשפטיים?  אני אומרת – לא ברור.

מה הסיכוי להצליח? אני עונה – כמו ברולטה בקזינו.

אכן. ג'ונגל. סבוך ומסוכן. ואכן – עדיף לעשות הכל כדי לא להגיע לשם.

מתגרשים ? – תעשו לעצמכם טובה גדולה, ותעשו הכל כדי לעשות את זה בהסכמה. עם הסכם שנחתם לאחר מו"מ או גישור או גירושין בשיתוף פעולה. מה שתבחרו. תעשו הכל כדי לא להגיע לבקש מבית המשפט הישראלי לפתור לכם את הבעיה. תהיו חכמים, לא צודקים, כי צדק תמצאו מעט מידי ולרוב, מאוחר מידי.

מי שנאלצים לחפש את עזרת המשפט הישראלי בתחום המשפחה – לא פעם נכנסים לבור שחור שאין לדעת איך תצאו ממנו – אתם, אתן וילדיכם.

ולמה זה ככה?

הכנסת מפקירה את התחום הזה לאורך שנים. מאז קום המדינה בעצם.

צילום: בני שלביץ'
צילום: בני שלביץ'

הדרמה של דיני המשפחה ממחישה את המתח החברתי-פוליטי ביחסי דת ומדינה. יותר מבענייני השבת והכשרות – המתח הזה יוצר הפקרות ופגיעה במשפחה הישראלית. ובשם מה? בעיקר בשם "שמירת הסטטוס קוו".

אין חקיקה אזרחית בענייני משפחה. חוץ מחוק יחסי ממון בין בני זוג, אין עוד חוק אזרחי בעניינים המהותיים של המשפחה (מזונות ילדים, מזונות בין בני זוג, אחריות הורית). אין ספר חוקים מסודר בתחום הכי רגיש והכי אישי וכואב שישי. יש פסיקות רבניות, פסיקות אזרחיות, ואין סוף הלכות מסוגים שונים שסותרות זו את זו. כך נראים "דיני המשפחה" שלנו – פיצול בדין. פיצול וכפילות סמכויות. תיקונים על תיקונים, וחקיקות שבאות לברך ויוצאות מקללות (כמו החוק להסדר התדיינויות במשפחה החדש). הפקרות לשמה.

קחו את כפילות הדינים, ריבוי הנושאים שבמחלוקת, השבר הרגשי, הקושי שבפירוק משפחה היעדר חקיקה ופסיקות סותרות, לצד עלויות בלתי נסבלות של ניהול הליכים משפטיים, וקיבלתם "מלחמת עולם" – מאבקי כוח ושליטה, חוסר שיוויון מהותי ופרוצדורלי, ביזבוז אדיר של משאבים, הן של ההורים המתגרשים והן של מערכות המשפט והרווחה ובעיקר, המון המון כאב של ילדים.

מדינת ישראל, הכנסת, צריכה לעמוד בחובתה להגן על המשפחה, כיחידה הבסיסית של החברה, ולפעול לרפורמה אזרחית כוללת. לחוקק חוקים ברורים שיהלמו את אמנת זכויות האדם ואת האמנה הבינלאומית לזכויות הילד.

רק כך תוכל מערכת המשפט למצוא את דרכה החדשה ולהפוך להיות מקום שבאים אליו כדי לקבל פתרון.

שנת תשע"ז בפתח. אני קוראת לחברות וחברי הכנסת – תעזו! 

לפני יציאת הכנסת לפגרת הקיץ, החליטה שרת המשפטים "לעצור הכל" ולהקים ועדה שתבחן את מכלול ההיבטים בתחום. עוד ועדה? עוד סחבת? עוד מס שפתיים?

כי השטח כבר מוכן – יש מסקנות של ועדות בכל התחומים – ועדת שניט בנושא אחריות הורית, ועדת שנהב בנושא מנגנונים ליישוב סכסוכי משפחה, וועדת שיפמן בנושא מזונות ילדים.

אבל כל זה לא יצליח ללא הסכמה על נקודת המוצא – דיני נישואים וגירושים אזרחיים, וביטול סמכותו של בית הדין הרבני לעסוק בעניינים אלו.

המהלך חייב להיות איחוד של כל הנושאים תחת מטריה נורמטיבית אזרחית אחת. קודקס דיני משפחה אזרחי משפטי שיתאים את עצמו לעידן בו אנו חיות וחיים.

הברדק של דיני משפחה נצבע בשנים האחרונות בצבעים של מאבק מגדרי – נשים נגד גברים. וזה לא כך – אין כאן מאבק סקטוריאלי, אלא בעיה חברתית אשר מצריכה איחוד כוחות – מכל קצוות הקשת הפוליטית – ימין ושמאל, דתיים וחילוניים, נשים וגברים –  במטרה לשנות את "הסטטוס קוו". זהו מאבק בין תפיסות דתיות ושמרניות לבין השקפת עולם מודרנית הרואה במרכז את האדם, רוחו וזכויות היסוד שלו המתחייבות במדינה דמוקרטית.

ומה בינתיים?
אם אתם מתגרשים – תעשו לעצמכן טובה ובואו לגישור.

אם אתם מתחתנים – אל תינשאו כדת במדינת ישראל. אל  תינשאו כדין במדינה אחרת. אל תירשמו כזוג נשוי.

רוצים להתחתן? תתחתנו! תתחתנו ותעשו הסכם. ככל שאתם רחוקים יותר מהחקיקה ההזויה הקיימת, כך הסיכויים שלכם להינזק ממנה פוחתים משמעותית.

המדינה לא נותנת לכם דין צדק? תעשו לעצמכם דין משלכם, הוא בטוח יהיה טוב יותר ממה שהמדינה נותנת. ג'ונגל.

 

קירות מדברים בבית המשפט בת"א. למשפטך יחלתי (תהילים פרק קיט)
קירות מדברים בבית המשפט בת"א. למשפטך יחלתי (תהילים פרק קיט)
סמדר דקל נעים
אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.