אילו טיפולים מבצעים במכונות CNC?

בחורה עם מחשב נייד

מכונות לעיבוד שבבי אשר נשלטות על ידי בקרה ממוחשבת (או בקיצור, מכונות CNC) הן מכונות המורכבות מכמה מערכות- מערכת מכאנית, מערכת חשמל ומערכת בקרה ממוחשבת. כדי שהמכונה תוכל להגיע לביצועים מדויקים וברמה גבוהה, כל המערכות הללו צריכות לפעול אחת לצד השנייה בצורה מסונכרנת.
המורכבות של המערכות לצד הצורך לעבוד עם חומרי גלם שונים בסל"ד גבוה, גורמים לשחיקה טבעית של המכונה. וכמו כל מכונה בפס הייצור, גם מכונת CNC זקוקה לתחזוקה וטיפולים שוטפים. אפשר לחלק את תחום הטיפולים לארבעה סוגים- תחזוקה יום יומית שוטפת, טיפולים תקופתיים, תיקון תקלה נקודתית ושיפוץ של המכונה כולה.

תחזוקה שוטפת                 

המכונה מורכבת מחלקים עדינים מצד אחד, ומצד שני צריכה לעמוד בתנאים לא פשוטים- סל"ד גבוה, הפעלת כוח רב, התחממות ושחיקה. הפעלת המכונה לפי הוראות היצרן חיונית כדי למנוע תקלות ותאונות, המסכנות גם את המכונה אך גם את העובדים המפעילים אותה. לכן חשוב לוודא כי כל העובדים הינם עובדים המוסמכים להפעיל מכונות CNC, וכי הם בקיאים בהוראות ההפעלה הספציפיות לדגם בו הם משתמשים. החל מהרכבת המכונה בתחילת היום וכלה בניקוי ופירוק שלה בסוף היום.
הקפדה על ניקוי המכונה ושימון של החלקים הדורשים זאת, יסייעו למנוע שחיקה או תקלות פתאומיות. ובמידה וזוהתה תקלה – חשוב להתריע על כך ולתקנה במהירות האפשרית, לפני שיתפתח נזק נרחב יותר.

טיפולים תקופתיים

לכל מכונת CNC ישנו ספר טיפולים, אשר נכתב על ידי היצרן ומפרט אילו טיפולים תקופתיים יש לבצע ובאיזו תדירות. מטרת הטיפולים היא לבדוק את תקינות המערכת, בדגש על הרכיבים שנוטים להישחק במהירות וזקוקים לתחזוקה ותשומת לב. זוהי גם הזדמנות לנקות את המכונה באופן יסודי ולסלק שאריות של שבבים ופסולת, ולהחליף את השמן.
ניתן כמובן לטפל באופן מקיף יותר בכל אחת מהמערכות והמרכיבים של מכונת CNC, למשל בדיקת הדיוק ואיזון מחדש של המסבים והרכיבים השונים במידת הצורך, ניקוי והחלפה של פילטרים, פתיחת סתימות, גירוז, תחזוקת הרדיאטורים ומערכת הקירור ועוד. הכול כתלות בצורך ובהנחיות היצרן. חשוב שהטיפול התקופתי יבוצע על ידי איש מקצוע מתאים, אשר מכיר את המכונה ואת רכיביה ויוכל לבצע את העבודה בצורה בטוחה ותקנית.

תיקון תקלה נקודתית

בשלב מורכבות המערכת היא חשופה להתפתחות של תקלות נקודתיות בכל אחת ממרכיביה. אופן תיקון התקלה נגזר מהרכיב שנפגע, ולכן חשוב לפנות רק לאנשי מקצוע לצורך כך. לאנשי המקצוע יש את הניסיון המתאים כדי לזהות את התקלה בצורה מדויקת, וגם את האפשרות להזמין חלקי חילוף איכותיים במידת הצורך, או לגייס איש מקצוע נוסף כדי לתת פתרון מקיף.
תקלה באחד הרכיבים המכאניים דורשת לרוב את החלפתם או את שיפוצם, כתלות בחומרת הנזק. מנגד, תקלה במערכת החשמל דורשת החלפת כבלי חשמל וחשוב שתבוצע בצורה בטיחותית. לעיתים מקורה של התקלה הוא דווקא במערכת הבקרה הממוחשבת, ואז ישנו צורך לבדוק את התוכנה או את החומרה של המחשב, וכמובן לסנכרן מחדש בין המערכות.
אל תתפתו לתקן תקלות בעצמכם, או להזמין חלפים מאיכות ירודה. זהו פתח להחמרת התקלה, דבר אשר יכול לגרום לנזקים כספיים משמעותיים.

שיפוץ המכונה

לרוב השיפוץ מתמקד בחלקים המכאניים, מאחר ואלו נשחקים במהירות הרבה ביותר. אך כמובן שעבודת השיפוץ יכולה לכלול גם החלפה של מערכות החשמל או שדרוג של מערכת הבקרה הממוחשבת. השיפוץ מתאים כדי להאריך את חיי המכונה הקיימת בפס הייצור, או כדי לרכוש מכונת CNC יד שנייה ולחסוך בעלויות. גם כאן חשוב לתת לאנשי המקצוע לעשות את העבודה.