איכות מים וחשיבותם לאיכות החיים

חיטוי מים לטופס 4

מים משמשים אותנו למגוון רחב של צרכים ומטרות ולכן עלינו לדאוג שהם יהיו איכותיים ומשובחים ככל האפשר. במאמר הבא נרחיב על כך ונסביר במה ואיפה זה בא לידי ביטוי

המים הם נכון להיום חומר חיוני לקיום כל צורות החיים הידועות למדע. כך למשל בעלי חיים וצמחים זקוקים למים כדי לקיים את מחזור החיים שלהם, מה גם שהמים נפוצים בכדור הארץ ומהווים את רוב המסה של היצורים החיים. בנוסף, יש להם תפקיד משמעותי בשמירה על איכות החיים ולכן הם חייבים להיות נקיים.

התפקידים של מים

את החשיבות של מים לאיכות החיים ניתן לראות בתפקידים שאותם הם מבצעים. לא תמיד אנחנו שמים לב או מעריכים את התפקידים האלה, אך הם מתקיימים מאחורי הקלעים בצורה שמשפיעה דרמטית על איכות החיים שלנו. הנה למשל כמה דוגמאות לתפקידים בולטים של המים בטבע:

  • שימוש כנוזל תוך תאי וכמרכיב עיקרי של הדם
  • ניקוי הגוף, הזעה והלחתה
  • שימוש במים להפקת גזים נחוצים לנשימה
  • מים כסביבה להטלת ביצים
  • מים כמקור מזון

שימוש במים אצל האדם

גם אצל האדם לבדו ניתן לראות שורה ארוכה של שימושים במים. אם נזכרים מדי פעם בסל השימושים של המים, אפשר להבין בקלות את החשיבות של מים איכותיים. אלו לדוגמא שימושים שבהם המים חייבים להיות איכותיים ונקיים:

  • שתייה
  • ניקיון ושטיפה
  • בישול
  • השקיה
  • שחייה ורחצה

דרכים לשיפור איכות מים

למזלנו יש גם דרכים לשפר את האיכות של מים שהזדהמו בגלל תהליכים תעשייתיים או אחרים. הדרך לשפר את איכות המים היא לחטא ולנקות אותם. את החיטוי מבצעים לאחר שלוקחים דגימה מסוימת מהמים, שולחים אותה למעבדה ומחפשים אחר שאריות של חומרים מזיקים. אם מוצאים את אותם חומרים מזיקים, ניתן להפעיל חומרים אפקטיביים באישור משרד הבריאות ולהיפטר מהם.

חיטוי מים לטופס 4

מעקב אחר מים איכותיים

יש הרבה מקרים שבהם איכות המים חשובה לצרכים פונקציונאליים. בישראל למשל אי אפשר לקבל טופס 4  שמשמש כאישור לאכלוס בלי לבצע ניקוי וחיטוי מים. היות ומטרת האישור היא לוודא שתשתית המים בבניין או בבית מתאימה לצריכה, יש בדיקה מקיפה של הצנרת. את הצנרת בודקים לפני שמחליטים האם לתת אישור אכלוס לבניין חדש מקבלן או לכל בית שעובר שיפוץ רלוונטי בצנרת וקיבל היתר בנייה.

אישור על חיטוי מים

במקרים שבהם לוקחים דגימת מים ושולחים אותה למעבדה על מנת לבצע חיטוי צריך לקבל אישור נוסף. האישור על חיטוי מים נועד לסמן שמדובר במים שמתאימים לצריכה, לשתייה, לבישול או לשימושים אחרים. כמו כן, יש מקרים שבהם מוסמך מטעם משרד הבריאות הוא זה שמבצע את החיטוי של מערכות מים. זה קורה למשל עם חיטוי מערכות מים גדולות של בניינים או מפעלי תעשייה.

מה כולל אישור החיטוי?

עוד דרך להבין את החשיבות של איכות מים לאיכות החיים היא בעזרת היכרות עם אישור החיטוי. לא רבים יודעים זאת, אך מדובר במסמך מפורט שבו מתייחסים בין היתר לתאריך ביצוע החיטוי, כתובת מקום הביצוע ותיאור המערכת. במקביל, יש משמעות לאופן שבו מבצעים את שיטת החיטוי או מודדים ריכוזים בבדיקת שטח לאחר החיטוי.

מעקב אחר איכות המים

הדבר החשוב מבחינת רוב הציבור הוא לבצע מעקב שוטף אחר איכות המים. לא כדאי להסתפק בחיטוי לצורך קבלת טופס 4 ואישור אכלוס, כי צריך להישאר כל הזמן עם האצבע על הדופק. רק בעזרת תחזוקה וניקיון של מערכות המים ניתן לשפר את איכות הנוזלים שבברז.