איך נפטרים ממחשבות טורדניות

איך נפטרים ממחשבות טורדניות
במוחם של מרבית בני האדם עולה מחשבה מטרידהכזו או אחרת!

להפרעה הנפשית של מחשבות טורדניות אין "יחסי ציבור" חזקים כשם שיש להפרעות אחרות, דוגמת OCD, הפרעות חרדה ואחרות. אך יעידו על כך מאות אלפי הישראלים הסובלים מהן – מדובר בהפרעה לא פשוטה, אשר מפריעה לתפקוד היום יומי ופוגעת באיכות החיים. איך נפטרים ממחשבות טורדניות אחת ולתמיד? – על כך בכתבה הבאה.

◄ מהן מחשבות טורדניות?

 

מחשבות טורדניות כשמן כן-הן: מחשבות שונות המופיעות במוחו של אדם ומטרידות את מנוחתו. בטח הבנתם שלא מדובר במחשבות על אושר נצחי או שייק פירות בחוף ים אקזוטי, אלא במקרים רבים – על מוות, אלימות, אסונות, נידוי חברתי ואירועים שליליים נוספים (במקרים אחרים מדובר במחשבות יום-יומיות 'ניטרליות' בהווייתן, אשר פשוט לא מוצאות את דרכן החוצה ממוחו של האדם) .

למען הסר ספק, נבהיר: במוחם של מרבית בני האדם עולה לעיתים מחשבה מטרידה כזו או אחרת. אך אצל אותם אנשים הסובלים מההפרעה, הן מופיעות בתדירות גבוהה ולא אחת לשנתיים, ובעיקר, במחשבות הפוגעות בתפקוד שלהם. הם לא מרוכזים בעבודה או בלימודים, לא מצליחים להירדם בלילה, חסרי תאבון ומצב רוח, ולא מצליחים להיפרד מהמחשבה לכשזו מגיעה לבקר…

איך נפטרים ממחשבות טורדניות
במוחם של מרבית בני האדם עולה מחשבה מטרידהכזו או אחרת!

◄ זו לא את, זה אני! נפטרים מהמחשבות הטורדניות…

אז איך נפטרים ממחשבות טורדניות? בשלוש מילים – טיפול במחשבות טורדניות . לא מחר. לא בעוד שבוע. היום. עכשיו. מחשבות טורדניות עלולות להוות קרקע פורייה להתפתחות של הפרעות נוספות, ומכאן הדרך להתדרדרות התפקוד היום-יומי – קצרה במיוחד. כשמחפשים טיפול מקצועי, חשוב לבחור איש מקצוע נכון, בעל התמחות בתחום המחשבות הטורדניות. לא כל פסיכולוג או פסיכיאטר הוא הכתובת הנכונה עבורכם, וחשוב לדעת זאת מראש!

עדיין לא מבינים איך נפטרים ממחשבות טורדניות? אז ככה: הטיפול הנפוץ ביותר כנגד ההפרעה הוא טיפול באמצעות שיחה בין מטפל ומטופל, חשיפת נבכי נשמתו ונפשו של האדם הסובל (נקרא בעגה המקצועית CBT  – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי), מתוך מטרה ברורה: ללמוד לחיות זה לצד זה – האדם ומחשבותיו. דהיינו, אין מטרת הטיפול לגרום למחשבות להסתלק כליל, שכן מטרה זו אינה ברת-ביצוע אצל אנשים רבים, ואצל אחרים, עלולה להיות מושג לפרק זמן קצר בלבד. במקום זאת, לומדים המטופלים לזהות את המחשבה כשהיא מגיעה, להתמודד איתה בזמן "שהותה" בתודעה, ולהיפרד ממנה במהירות הבזק, בכדי לחזור להתנהלות היומית.

בהצלחה!

טלי שליבקוביץ
הבלוג של טלי שליבקוביץ בלוגרית ותיקה בנושאי בריאות הגוף והנפש כל מה שרציתם לדעת על רפואה קונבציונלית, רפואה אלטרנטיבית, מדיטציה ויוגה. בת 45 נשואה ואמא ל 3 מתגוררת באזור הצפון