איך מייגן מרקל משנה את בית המלוכה

כניסתה של מייגן מרקל לבית המלוכה הבריטי הקפיץ את רמת העניין שלנו ונחמד לראות כיצד בחורה אמריקאית מנפצת את כל כללי הפרוטוקול

מייגן מרקל שוברת גבולות כתובים ולא כתובים. למשל, היא נמרחת על הארי, ארוסה, בלי חשבון ובלי לשמור מרחק דיפלומטי, בניגוד גמור לשושלת צילומי האירוסין והזוגיות שיצאו מבית המלוכה הבריטי עוד מימי ציורי השמן על קנבאס. היא שמטה את "לציית לו" מבעוד מועד מטקסט הנישואין הצפוי במאי וכולנו מצפים בדריכות לנאום שהיא מתכננת לשאת בחתונתה ובכך תשבור שתיקה בת דורות, כי מי שמע על כלה מלכותית בריטית שנואמת בפומבי במעמד החתונה?

היא עשתה את הלא יאומן ולבשה חליפת מכנסיים במפגן הציבורי הראשון שלה עם הנסיך הארי. הצהרה של מרדנות מבורכת, אחרי שנים שלהופיע במכנסיים בהופעה פורמאלית הייתה מחוץ לגבולות האדומים של המלוכה הבריטית. במקום שיש הוראה מפורשת ללבוש תמיד שמלות וחצאיות בגובה הברך ולהישאר נאמנה לקו שמרני וצנוע, מייגן שמה פס.

התוספת הכי רעננה, שראתה בית המלוכה בתוקפה האחרונה, תלבש סוודר של מרקס אנד ספנסר כדי להיות "אחת העם" אבל אין לה בעיה להופיע בשמלה שקופה נוצצת של ראלף & רוסו לצילומי האירוסין שלה, כדי להיות הדיווה שהיא. היא תאסוף ברישול את שערה ותענוד עגילים לא זהים וכן, היא לא לובשת רק מעצבים בריטיים כי תמו ימי האימפריה.

מייגן והארי יורדים אל העם. צילום: Geoff Pugh - WPA Pool/Getty Images

מרקל תלבש מעיל של סטלה מקרטני, כדי למחוק מתודעתנו את השמלות הזולות שלבשה בתחילת דרכה בהוליווד ובכל מקרה – היא לא הולכת בתלם המלכותי אלא חורשת את שלה, אולי לא רק כדי להתמרד ולהיות אנטי – אלא כדי לטלטל את האבק המלכותי ולהעביר את המסר: אנחנו לא לבד בעולם, יש עולם מחוץ לבריטניה, ויש בו, איך לומר, אנשים.

מרקל מדברת לראשי אומות כמו גם לדלי האמצעים, שקונים אוכל ברשתות העממיות והשאלה הגדולה היא מה יוליד יום, או במלים אחרות – האם היא תנצח או תתקפל. אנחנו עוד לא יודעות איך לאכול אותה והאם היא תהיה הילד שיאמר "המלך הוא עירום" או שהיא עושה את מה שהיא עושה כדי לחבק ולחזק דווקא את בית המלוכה ולקחת אותו בעדינות למדרגה הבאה.

בהיותה מסומנת כסחורה מפוקפקת, יש פה שבירת טאבו מצד מרקל. היא גם גרושה, גם בת להורים מעורבים וגרושים, גם, רחמנא ליצלן, לא בריטית וגם, איך לומר, מבוגרת בכמה שנים מהארי. יש לה שתי אפשרויות. אחת – להתחנף באסירות תודה כל ימי חייה על השיחוק הזה, או להעביר לבית המלוכה את המסר – תראו אתכם, נפתחתם לעולם. עובדה, הכנסתם אותי בשעריכם. עוד לא ראיתם כלום עדיין, תנו לי יד ואקח אתכם למקומות שלא תאמינו שקיימים.

הארי ומייגן צילום: Photo by Chris Jackson/Getty Images

לבית המלוכה ספר פרוטוקולים ונהלים שאם מקפידים בהם – לא צריך מוח: איך לשבת, באיזו יד להחזיק את הארנק והאם מותר בכלל להניח אותו על השולחן או לא. הכל שם. בקיצור, שינון טוב משחרר אותך מכל התלבטות שהיא. אז זהו שמרקל מגיעה להציע כמה אלטרנטיבות ולחשוב בעצמה, שזה כבר סיכון מהותי כשמדובר בשושלת טיודור.

האופנה היא אחד מהערוצים הכי מפותחים בספר הכתר. איך ומה את לובשת כנציגת הארמון זו שפה דיפלומטית בפני עצמה. למשל, כאשר פגשה קייט מידלטון את נשיא סין היא לבשה שמלה מעוצבת בידי ג'ני פאקהם, מעצבת בריטית, בגוון של האדום הלאומי של סין. המלכה נתנה את הבריף: "צריך להדק את הקשרים בין שתי הארצות", ומה שמידלטון לבשה וענדה ענה לבריף.

 לכאן מצטרפת הטיארה שענדה מידלטון לראשה, 'טייארת הלוטוס' או 'טייארת הפפירוס' – כמחווה לעולם הישן. מרקל, לעומת זאת, בועטת בכל גינוני הדיפלומטיה כי היא מגיעה עם אג'נדה ולעת עתה לא נראה שהיא תקבל על עצמה את הנורמה ללבוש בגדים נוטפי שמרנות שממקמים את נשות הארמון בקצה הרגוע והלא מאיים של הסקאלה.

מג וקייט צילום: Photo by Chris Jackson/Getty Images

מרקל מלאה בתכניות ונשאלת השאלה אם היא תצליח להכתיב סטנדרטים חדשים או שלאט לאט נראה אותה נכנסת לתבנית של האינגליש-רוז. למרות שבית המלוכה הבריטי איננו שוביניסטי ומצדיע לנשים חזקות בכתר ובפרלמנט, הוא נחשב שמרני ומכונס בעצמו יחסית לגבעות שטופות השמש, ולהפקרות המצודדת של קליפורניה בואך הוליווד, משם מגיעה אליו מרקל.

עד שפגשה את הארי, כוכבת הסדרה המצליחה "Suits", עסקה בפילנתרופיה מסוגים שונים וידוע שהיא תמשיך בה ממקום מושבה החדש, כאשת נסיך אנגלי, עם תקציבים וכוח מוגברים. בהמשך להפתעות הצפויות בחתונתה, היא מבקשת שאימה "תגיש" אותה לנסיך בכנסיה. מאז שנחשף שמרקל עומדת להינשא לנסיך, נוכחותה העלתה הטמפרטורה בארמון והפשירה בו כמה קרחונים. רק זמן יעיד האם מרקל תעורר השראה, בקרב נערות ונשים כאחד ואם היא תצליח לעורר בנו מודעות לאוכלוסיות החלשות והמושתקות אי שם?

האם נחשוב פעמיים לפני שנרכוש מוצרים שהיו כרוכים בהתעללות ובעבדות מודרנית? מה שבטוח, בית המלוכה לא רק עומד להיות שונה, אנחנו עומדות לתת לו יותר תשומת לב כי הוא כנראה עומד להפוך יותר רלוונטי לנו, להתקרב לאוניברסאליות ולגעת בנו קצת יותר מאי פעם.

 

 

atara
פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.