איך לשמור על הגזרה בחגים

בחורה עם מחשב נייד

שגרה זה רע?

  המלצות של נאוה רוזנפלד, דיאטנית קלינית ומנהלת תחום התזונה בקבוצת אסם

 ימים של שיגרה דומים אחד לשני.

 אותה רשימת מכולת, אותן ארוחות וגם אותם סועדים.

משבת לשבת המשפחה מתכנסת לארוחה חגיגית.

החוקים ברורים. בשבת אפשר קצת יותר, פעילות גופנית באמצע השבוע תעזור לאזן, על שתייה מתוקה לוותר.

מדי פעם השגרה מופרת- מסעדה עם חברים, יום הולדת, פיקניק או חתונה. כשומרי דיאטה מנוסים אנו מסתדרים עם השינויים הקלים.

תקופת החגים היא כבר סיפור אחר. מדינה שלמה "מורידה הילוך", עובדים חצאי ימים, יוצאים לחופשה וסוגרים עם ימי "גשר". אם קשה בכל שבוע להתמודד עם ארוחות סוף השבוע, בתקופת החגים יש שבועות עם שני סופי שבוע בשבוע אחד…

אנו מוצאים את עצמנו במערבולת של סעודות – הורים, דודים, חברים, צד שלו, צד שלה. במשך חודש שלם האיזון שאותו אנו כה משתדלים בימים של שגרה לשמר, עומד להישבר.

10 עצות לשמירה על המשקל בתקופת החגים

  1. לא לוותר

לשמור על המשקל זה הישג ב"חגים", זה הישג כמו ירידה במשקל בשגרה.

תקופת החגים ארוכה. חודש שלם מבין שתים עשרה בשנה. לא מוותרים ומכריזים כי נתחיל דיאטה אחרי החגים אלא שומרים גם בתקופת החגים. לעלות במשקל מאוד קל אך לרדת אותו אח"כ זו כבר משימה לא פשוטה.

  1. לשנות גישה

כשמתארחים וגם כשמזמינים הכינו עצמכם מראש לכך שהמטרה היא בילוי, על אף שלגסטרונומיה  חלק נכבד בהנאה, התרכזו באווירה, במפגש החברתי ובשיחה ולא רק באוכל. אם תכינו את עצמכם כי מגיעים לבלות ולא בעיקר לאכול יהיה קל יותר לצמצם כמויות ולוותר על חלק מהמנות.

  1. לנצל את הזמן הפנוי לפעילות פנאי

בכל הזדמנות צאו לטייל, מזג האוויר כעת מאפשר זאת. סיבוב אופניים עם הילדים בשכונה או הליכה עם חברה, בדרך זו ניתן להמריץ את מחזור הדם, לתמוך בשלד וגם להגביר את ההוצאה הקלורית.

חלק מהזמן שנוצל לפעילות גופנית יהיה על חשבון זמן פנוי שהיה מלווה בנשנושים או בארוחות.

  1.  1/2, 1/4 ו-1/4

במהלך ארוחות החג, הקפידו על חלוקה נכונה של המנות בצלחת: 1/2 ירקות (ירקות טריים חתוכים, סלטי ירקות או ירקות מבושלים), 1/4 מנה חלבונית(בשר, עוף, דג) ו-1/4 תוספת פחמימות, מומלץ במיוחד לבחור בדגנים מלאים (אורז מלא, פסטה מחיטה מלאה).

  1. מים, מים ועוד מים

במהלך הארוחות, בין הארוחות, בבית ובמיוחד בחוץ הקפידו על שתייה מרובה של מים. לעיתים רבות אנו מבלבלים בין תחושת הצמא ותחושת הרעב ובוחרים לאכול על אף שגופנו זקוק לנוזלים. הקפדה על שתייה מרובה תעזור להימנע  ממצבים אלו ותעזור לכם להיות חיוניים וערניים.

  1. מומלץ לוותר על מזונות מטוגנים
  2. מזון מטוגן עלול להכפיל ואף לשלש את כמות הקלוריות  של אותו מזון בגרסה הלא מטוגנת.מסביב לשולחן

הקפידו לאכול רק מסביב לשולחן. אל תנשנשו בעמידה במטבח לפני הארוחה ואל תיקחו את צלחת הקינוח לישיבה על הספה בסלון.

האכילה האגבית עלולה להגיע לכמויות גדולות ומיותרות.

  1. עיצה למארחים- היו לראש ולא לזנב

לא רק אתם, כולם "שומרים". והארוחה שאליה הזמנתם היא אחת מיני רבות. ולכן, אל תפריזו, הימנעו ממזונות מטוגנים, תבלו את הסלטים במעט שמן,  בקבוקי מים על שתייה מתוקה עדיפים.

הכינו כמויות סבירות, אתם לא מארחים גדוד צבאי. אם אתם מתבלטים אם להכין עוד מנה – אז לא. אף אורח לא יישאר רעב, גם אם כל האוכל ייגמר וכביכול "לא הספיק". כמויות סבירות ואופציות דלות בקלוריות טובות למי שדואג לגזרתו ומתאים גם לרזים.

  1. לא שוברים את הכלים

גם אם הפרזתם בארוחה אחת אל תרימו ידיים, המשיכו כרגיל. שמירה במשקל לאורך זמן מסייעת להתגבר על חוסר איזון נקודתי בהכנסה מול ההוצאה הקלורית.

  1. ולסיום ה- הקינוח

כמו מזונות מטוגנים, גם המחיר הקלורי של קינוחים יכול להיות מאוד גבוה.

העדיפו קינוחים על בסיס פרי (סלט פירות, גלידת סורבה) או הסתפקו בטעימה מן הקינוח העשיר (פרוסת עוגה קטנה, כף גלידה). לאלו מבינכם שמתקשים לעצור מומלץ להימנע מקינוח.