איך לשחרר גב תפוס….

הגב תפוס? מה עושים? איזה אפשרויות עומדות בפניך ועל מה אני הכי ממליצה?

בחורה עם מחשב נייד

גב תפוס? איך אפשר  לשחרר את הגב  במהירות?

גב תפוס יכול לשבש לנו את החיים! כל תנועה, גם בישיבה ואפילו שכיבה גורמת לכאב….אז מה עושים?

נתחיל עם כמה הסברים כדי שנבין למה זה מגיע לנו….נמשיך עם סקירה ממש מהירה (ולא כואבת) של אפשרויות הטיפול, נגיע גם להסבר למה אני מאמינה כל כך ביוגה-תרפיה (ומניסיון שיש לי משני עברי מתרס הכאב) ונסיים בתרגילים פשוטים, ברורים ויעילים!

אז מה זה "גב תפוס" ? זה יכול להיות כיווץ בשרירי הגב, ויש בגב כמה קבוצות שרירים –חלקן גדולות כמו זוקפי הגב וחלקן קטנות, כמו השרירים שמחברים בין החוליות לזוקפי הגב. יכולה להיות גם בעיה בחוליות עצמן, לפעמים תוך הקרנת כאב  גם לרגליים. אבל מה שבטוח, הגב כואב – גם ללא תנועה ובמיוחד בתנועה! כל תנועה! למה זה קורה? בדרך כלל, אנחנו מקבלים הרבה סימנים מקדימים. בדרך כלל…אנחנו גם מתעלמים מהם. כאבי גב יכולים להיווצר מלחץ רגשי, עומס פיזי על הגוף או על הנפש וגם מתאונה או אירוע חריג.

מה עושים? אפשר לקחת משככי כאבים , אפשר למרוח משחות שמקלות, אפשר לקבל זריקות קורטיזון, לשים חגורת תמיכה מיוחדת לגב, לקבל טיפולי פיזיותרפיה או טיפולי-מגע אחרים (כירופרקטיקה, שיאצו, עיסוי רקמות,רפלקסולוגיה ויש עוד שיטות שונות ומגוונות) או לעשות תרגילים שונים לשחרור הגב (פלדנקרייז, פילאטיס, יוגה, פיטבול וכל אלה)

וקצת יותר בפרוט:

משככי כאבים – לא מומלץ לקחת לאורך זמן. זה יכול להקל במקרים בהם חייבים לתפקד לכמה שעות אבל לגרום לנזקים בריאותיים קשים אם הופכים את זה להרגל.

משחות או תרסיסים- יכולים להקל (ובדרך כלל, גם להסריח) אבל אינם פותרים את הבעיה.

זריקה- בדרך כלל, גם השפעת הזריקה מתפוגגת אחרי תקופה אבל אם מנצלים את התקופה לשינוי באורח החיים אפשר בהחלט לפתור את הבעיה. מצד שני, לקורטיזון יש השפעות לוואי קשות, חלקן ימשיכו להשאיר את חותמן על הגוף שלנו.

חגורת תמיכה לגב- בעייתית מאד! מצד אחד היא מביאה להקלה ומצד שני- גורמת לשרירים להיחלש עוד יותר במקום להתחזק.

פיזיותרפיה- פתרון נפלא, במיוחד אם מקבלים תרגילים ועושים "שיעורי בית". מצד שני, אם לא משנים את היציבה הכללית, הבעיה חוזרת וההמתנה לתור לפיזיותרפיה מתארכת….

טיפולי מגע- למרות שכשהגב תפוס, הטיפול עלול להיות מכאיב ולפעמים אפילו כואב יותר כמה שעות אחרי הטיפול (ריאקציה של הגוף), בדרך כלל התחושה היא שמישהו מפנק אותנו ודואג לנו וזה חשוב ומומלץ גם לתחזוקה שוטפת. מצד שני, נוצרת תלות במטפל, כי אין לנו כלים להמשיך את התהליך של הריפוי.

התעמלות מבריאה- גם אם בחרת בכל אחת מהשיטות האחרות שפירטתי כדאי,חשוב ומומלץ לשלב בזה גם שיגרת התעמלות  שבועית. חשוב מאד להפעיל את השרירים, להניע מפרקים ולחזק את התמיכה בשלד של הגוף.  רוב הטכניקות הקיימות היום, מתבססות ביסודן על ..היוגה. ואם כך, אז למה לא ללכת אל המקור ופשוט לתרגל יוגה? אלא שגם היוגה, המוצעת היום בסגנונות שונים וכמעט בכל מקום, התפתחה לזרמים שונים. חלק מהזרמים לא שמים דגש על הדיוק בתנועה או על היציבה. המתרגל מגיע לשיעור עם הפתולוגיות שכבר פיתח עם השנים ומחקה את מה שהמורה עושה. להרבה אנשים זה מספיק וזה טוב. לחלק (די גדול…) זה עלול לגרום לנזקים ובוודאי שלא יכול לתקן נזקים קיימים. ולכן, יש אנשים שמעידים שנפצעו ונפגעו מתרגול יוגה.ומי שכבר מגיע עם כאב עלול למצוא את עצמו סובל יותר וגם מתוסכל מחוסר הצלחה בביצוע התנוחות, שהן בהחלט מורכבות.

לכאן נכנסת היוגה-תרפיה (או יוגה טיפולית). ביוגה תרפיה (ואכתוב על זה ביתר פירוט בפוסטים נוספים) לוקחים מתנוחת היוגה את התמצית, את המטרה של התנוחה, את ההשפעה המרפאת שיש לה על הגוף ויחד עם אביזרים שונים מבצעים אותה בצורה שהיא עדינה יותר לגוף, אפשרית ממש בכל מצב גופני ומאד משקמת ובהמשך גם מונעת את ההישנות של המצבים הכואבים.

בשיעורים שלי, חשוב לי להעביר את הידע שיש לי על כל תנוחה, את החשיבות שלה, את התפקיד שלה בבניית היציבה שלנו- כדי לתת לתלמידים שלי כלים. כלים לריפוי. ולכן, מצד אחד אפשר לקטר על זה שאני מדברת הרבה (…) ומצד שני, אפשר להכניס את המודעות הזאת לתנועה היומיומית ולחוש שיפור והקלה משמעותיים ואפשר גם לעשות כמה תרגילים פשוטים בעצמנו ולקחת את מושכות הטיפול והריפוי לידיים שלנו!

ועכשיו- הגיע הזמן לעשות!

כאן יש סרטון עם תרגיל פשוט ומרפא

אשמח לשמוע איך ההרגשה ואם יש בקשות, שאלות או הארות- אפשר לכתוב אותן כאן ואני מבטיחה לענות לכל אחד ואחת!

עדיין לא קיבלת ותרגלת את סדרת התרגילים לשיפור היציבה?

צריך רק למלא את הפרטים כאן ולקבל ישר למייל!

יציבה טובה היא הצעד הראשון והחשוב שלך בשביל להיפרד מהכאב!