איך לעזור לילדך לבחור מקצוע?

בחירת מקצוע הינו תהליך חשוב ולעיתים כרוך בהרבה קשיים והתלבטויות. הרבה פעמים נער שמסיים תיכון, עומד בפרשת דרכים. קולות שונים מהדהדים בראשו: קול של הורה/של מורה/של חברים שיודעים איזה מקצוע "טוב" "נחשק", ש"נותן פרנסה טובה" וקול אחר (לפעמים עדין וחלש יותר) של התשוקה, ערכים, וייעוד בחיים.

בחורה עם מחשב נייד

בחירת מקצוע הינו תהליך חשוב ולעיתים כרוך בהרבה קשיים והתלבטויות. הרבה פעמים נער שמסיים תיכון, עומד בפרשת דרכים. קולות שונים מהדהדים בראשו: קול של הורה/של מורה/של חברים שיודעים איזה מקצוע "טוב" "נחשק", ש"נותן פרנסה טובה" וקול אחר (לפעמים עדין וחלש יותר) של התשוקה, ערכים, וייעוד בחיים.

הרבה אנשים, שבוחרים בקול של אנשים אחרים, משקיעים שנים בחיפוש אחרי סיפוק ואושר בחייהם. חלקם מתאכזבים, ובימינו זה כבר לא נדיר, שאדם, בגיל 40 בוחר לשנות את נטיב חייו לתחום אחר . כדי לעמוד בשינוי , זה מצריך מהאדם הרבה אומץ אישי והשקעה כלכלית נוספת. בשל כך, ישנם אנשים, שחוששים מכך שהשינוי יערער את האורך החיים הרגיל שלהם, ובוחרים להמשיך בתחום שבחרו בקלות דעת לפני יותר מעשור.

עיסוק בתחום שהינו זר לנפש שלך, ואולי סותר רצונות וערכים אישיים שלך, גורם הרבה פעמים לתסכול, חוסר סיפוק בחיים. זה משפיע על דימוי עצמי

Windows-Live-Writer_Motivational-Quotes_CABD_Choose-a-job-you-love..._3

וכתוצאה מ

יש אנשים, שבוחרים במקצוע מסויים בגלל משכורת הגבוהה או ההפך, פוחדים להיכנס לתחום מסוים, כי לדעתם של בני משפחה/חברים אין במקצוע הנ"ל פרנסה.כך, על יחסיך עם חברים ובני משפחה.

אדם שבוחר במקצוע בגלל הכסף, לעולם לא יצליח בו. במקרה הטוב הוא יהיה בינוני (בכל מקצוע יש אנשים מקצועיים ומצליחים שמרוויחים טוב ויש כאלה שלא כל כך יודעים מה הם עושים במקצוע הנ"ל וכתוצאה מכך לעולם לא יצליחו בו).

 רק אדם שעושה את מה שהוא עושה כי הוא מרגיש שזהו ייעוד שלו, ירגיש סיפוק בחייו ועם הזמן ירוויח משכורת טובה (גם אם משכורת ההתחלתית לא גבוהה במיוחד).

אז, בוא/י נחשוב ביחד, איזה מקצוע עליך לבחור על מנת להיות מאושר בחיים:

  1. אנא, תרשום מקצועות שאת/ה מכיר/ה והיית רוצה לעסוק בהם:
  1. תחשוב/י ותמנה/י תכונות אופי שהינן הכרחיות לעוסק/ת במקצוע הנ"ל. (לדוגמא: עורך דין חייב להיות מאוד אסרטיבי, עם זכרון טוב ולזכור את כל החוקים, רופא אוהב לעזור לאנשים אחרים, את רוב זמנו משקיע בעבודה, לאדריכל יש דמיון טוב, התמצאות במרחב. וכו'.)
  1. תקיף בעיגול, אילו תכונות ממה שרשמת הם חלק מאישיות שלך? אנא, תקיף/פי בעיגול אותן תכונות ממה שרשמת, שיש גם לך. האם יש התאמה? האם זה מקצוע שאכן מתאים לך, לאופי שלך, לערכים שלך?

אם אין התאמה, קרוב לוודאי שתתקשה/י לעמוד בדרישות המקצוע. לכן אני מבקשת לחשוב ולרשום:

  1. אילו מעיסוקיך בחיי היום יום גורמים לך לתחושה טובה, לתחושה של סיפוק, הנאה, אושר. יכול להיות שזה ניתוח טקסטים אקדמיים, או יכול להיות עמידה על צדק, או יכול להיות שכל חברייך משתפים אותך בבעיות אישיות שלהם ומתייעצים עמך. ואולי אתה נהנה לבנות/ להרכיב/לסרוג/לתפור/לבשל וכו'.
  1. בחן את רשימת עיסוקייך. אילו תכונות לדעתך קיימים אצלך, שמאפשרים לך להצליח בתחומים אלה? תרשום רשימה (יכול להיות סבלנות, דאגה לאחרים, אכפתיות, התעסקות עם מספרים, דיוק, ניתוח אנליטי, הקשבה, יכולת טובה להביע את עצמך בכתב ו/או בע"פ וכו')
  1. איזה מקצוע לדעתך יתאים לך לפי כישוריך?
  1. אחרי שבחרת במקצוע הנחשק, תחשוב איזה דרך עליך לעבור כדי לעסוק בזה בעתיד. האם המקצוע הנ"ל מחייב בגרות מלאה? איזה ממוצע? האם זה מצריך לימודי המשך במכללה/אוניברסיטה/בית ספר אחר? כמה שנים? הינך מוזמנ/ת להכנס לאתר של אותה מחלקה באוניברסיטה/מכללה ולהתעניין בתנאי קבלה.

בהצלחה בבחירת מקצוע!!!

ילנה גלוזמן – מטפלת משפחתית מוסמכת

MA –  פסיכולוגיה חינוכית יישומית – ייעוץ חינוכי