איך להרגיל ילדים לאכול בריא

רוצים שהילדים יאכלו ירקות ופירות ואת כל אבות המזון ? 10 טיפים שיעזרו לכם במשימה

בשנים האחרונות המודעות לאוכל הפכה לנושא פופולרי. כבר לא מדובר רק על נשים שרוצות לשמור על הגזרה, אלא על אורח חיים בריא, גם לילדים וגם למבוגרים.
מאז שאני זוכרת את עצמי, כמעט תמיד הייתי שמנה. בבית הספר תמיד צחקו עליי ובגיל 12 פצחתי בדיאטה הראשונה שלי. כבר אז נשבעתי לעצמי, שכאשר יהיו לי ילדים, הם לא יעברו את מסכת הייסורים שעברתי ואני לא אאפשר להם להיות שמנים. בתור מאסטרית בדיאטות, עם השנים סיגלתי לי הרגלי אכילה בריאים. כמובן שאני לא חפה ממעידות ומאכילת מזונות עתירי קלוריות והמלחמה על המשקל היא מלחמה יומיומית, אבל כל מהמורה נתנה לי עוד כלים להתמודדות. אורח חיים בריא חשוב לא רק להתמודדות עם השמנה, אלא לכולם, כי אחרת המחסור באבות מזון בא לידי ביטוי בהתנהגויות (עייפות, עצבנות, חוסר תאבון ועוד) או בתחלואים שונים.
מהיום שנולדה בתי הבכורה, אני עומדת על המשמר בענייני המזון ואני שמחה וגאה לספר, שאכן אני עומדת במשימה והצלחתי להנחיל בבית אורח חיים בריא. לא מדובר במניעה של מזונות ו/או ממתקים, אלא בקביעת כללים, שעל פי הם אנו נוהגים בבית.

10 טיפים – איך להרגיל את הילדים לאכול בריא

1. שיחה עם הילדים – מהיום שהבנות שלי נולדו, דברתי אליהן בגובה העיניים והסברתי להן כל דבר. עצם העובדה שמדובר בגוזלים רכים לא מונע מהם להבין. כמובן שאני מקפידה, שההסבר יותאם לגיל שלהן. אני חושבת, שקל יותר ללמוד, להבין ולקבל שינויים, כאשר מבינים מה הסיבה ואת הרציונל מאחורי הדברים. ברור, שלא כולם אוהבים לאכול הכל ולכל אחד יש את הטעם שלו, אבל יחד עם זאת, יש טעמים נרכשים. חשוב להסביר לילדים שהם צריכים לאכול מכל אבות המזון וארוחה המורכבת מפסטה, אורז ותפוח אדמה, היא לא ארוחה מאוזנת ובריאה דיה.

2. סדר יום – מסגרת וגבולות חשובים לילדים ועוזרים להם לתפקד בחיי היומיום, כיוון שזה בתחום המוכר והידוע. אצלנו בבית יודעים למשל שמותר לאכול ממתקים במידה ואפשר לקבל אותם רק לאחר ארוחת צהריים. על הגדרת ממתקים במידה אפשר לכתוב פוסט נפרד, אבל מה שחשוב שלא מדובר בפרס על אכילה ולא אוכלים ממתק לפני שאכלו אוכל בריא. כמובן שיש חריגות, כמו במקרה שהילדות מוזמנות ליום הולדת בשבת בבוקר, הן לא ישבו בצד וימנעו מממתקים, אבל באותו יום, לרוב, לא יהיו ממתקים אחה"צ, אלא פירות, שלרוב הן אוכלות בין הארוחות.

3. התמדה ועקביות – הרגלים לא נוצרים ביום אחד. צריך לחזור על הכללים שוב ושוב. למרות שהבנות שלי נולדו אל בית, שמקפיד על אכילה נכונה, אני מוצאת את עצמי לא פעם צריכה להזכיר את הכללים ולהקפיד שיקיימו אותם. חיוך עולה לי על השפתיים, כשהן שואלות, איזו פחמימה יש היום לארוחת הצהריים, או כשאני מכינה תבשיל, שכולל את כל אבות המזון, והן מציינות, שהכל נמצא בצלחת. אם נוותר ונתקפל בכל פעם, שהם לא ירצו לאכול סלט למשל, הם יבינו שאפשר לתמרן אותנו. צריך להסביר שוב ושוב וגם אם מדובר רק בכף סלט אחת, צריך לראות זאת בחיוב.

4. מספר טעימות – ילדים מגיעים לטעם, רק אחרי שטעמו 10 פעמים אותו מאכל. גם אם בפעם הראשונה, שטעמו מאכל, לא אהבו אותו, לא צריך להרים ידיים וצריך בפעם אחרת להציע להם לטעום אותו שוב. תתפלאו לגלות שהם פתאום מתאהבים במאכל, שלא רצו להתקרב אליו לפני כן.

5. לבלוע – כמה פעמים קרה לכם, שהילד עשה לכם טובה, הכניס לפה את האוכל ומיד ירק אותו, בטענה, שלא טעים לו ? כשהבת הקטנה שלי, מנסה את הטריק הזה עליי, אני תמיד עונה לה, שלטעום, הכוונה ללעוס, להגיע לטעם ולבלוע. זה בסדר לא לאהוב הכל, אבל כדי להגיע באמת לטעם, חייבים לתת לאכול את ההזדמנות לעבור בחלל הפה. ואכן בהרבה מהמקרים, אחרי שהאוכל נלעס, פתאום היא גילתה, שהאוכל טעים לה. הבת הקטנה שלי היתה מאוד בררנית באוכל ועם השנים, בזכות השיחות, ההתמדה והעקביות, חל בה שינוי נפלא. היום, היא מוכנה לטעום כמעט הכל. בכל פעם שלא טעים לה, אני אומרת לה במפורש, שאני גאה בה על העובדה שניסתה וטעמה ושזה בסדר לא לאהוב הכל. מי היה מאמין שהיא תבקש שאכין לה שוב את פשטידת הדלורית והקישואים (כן, כן, לא טעיתי ומדובר בילדה בת 6 וחצי).

6. אותה הגברת בשינוי אדרת – מחומר גלם אחד אפשר להכין סוגי מזון שונים ולא תמיד נאהב את כל סוגי המזון שמכינים מאותו חומר גלם. לא פעם קורה, שילד לא רוצה לאכול למשל חביתה, אבל מאוד אוהב לאכול ביצה קשה, או ילד שלא אוהב לאכול פירה, אבל אוהב לאכול תפוח אדמה אפוי בתנור. יש ילדים שמעדיפים ירקות חתוכים ואילו אחרים מעדיפים סלט ירקות (קצוץ דק או קצוץ גס). לכן, כשילד לא רוצה לאכול מאכל מסויים, לא צריך להתייחס אליו כאל מזון בעייתי, אלא לנסות להכינו בדרך אחרת. גם אם יש אוכל שהילד אוהב, כדי שלא ימאס בו או לחילופין יסכים לאכול אותו רק בצורה ובצבע מסויימים, כדאי למצוא וריאציות שונות להכין אותו.

7. גיוון – נכון שילדים אוהבים את המוכר ואת הידוע ולא תמיד אנחנו מבינים איך הם יכולים לשמוע אותו סיפור יום אחרי יום במשך חודש ימים, אבל בכל זאת, חשוב לגוון להם את התפריט ולא להכין להם כל יום אותו מאכל, כי לבסוף ימאסו בו.

8. אוכלים עם העיניים – מי מאיתנו לא אוכל עם העיניים ? צורת ההגשה של מזון יכולה לפעמים הגורם שבגללו נכניס אוכל לפה או נמנע ממנו. יש לי חברה, שהיא אלופה בציור עם אוכל. לא כולנו יצירתיים כמוה ויכולים להגיש צלחת של חתול מצוייר עשוי מחביתה, ירקות, גבינה ולחם, אבל בהחלט אפשר להכין בקלות פרצוף, או לסדר את הצלחת לפי צבעים, או לשבת ליד הילד ולהוסיף סיפור דמיוני לאוכל שבצלחת.

9. להחביא את הירקות בתוך האוכל – נכון שאנחנו רוצים שהילדים ילמדו לאכול בריא ושהם יכירו את מוצרי המזון, אבל לפעמים הדרך חשובה לא פחות. הבת הגדולה שלי טוענת שהיא לא אוהבת גזר וקישוא, אבל כשאני מגרדת על פומפיה דקה את הגזר ואת הקישוא ומוסיפה לתערובת הבשר לקציצות, היא מתענגת על כל ביס. בהתחלה היא לא ידעה מה מכילות הקציצות מלבד בשר, אבל עם הזמן, כמובן שסיפרתי מה אני מחביאה בקציצות והיום היא אפילו מבקשת את הגרסה הצמחונית של הקציצות, בלי בשר, אפויות בתנור.

10. דוגמא אישית – הילדים שלנו מחקים אותנו. הדוגמא האישית שלנו מאוד חשובה. אם נשב לאכול צלחת ענקית של צ'יפס עם הר קטשופ בשילוב עם סיגרים מטוגנים ולילדים נגיש צלחת עם חזה עוף, תפוחי אדמה בתנור וסלט, לא נוכל להסביר להם את ההגיון באכילה בריאה, אבל אם הם יראו אותנו אוכלים יחד איתם אוכל בריא, יהיה להם קל יותר להבין את החשיבות שבאכילה כזו (וגם לנו זה יהיה יותר בריא).

מסתבר שזו משימה אפשרית, להרגיל את הילדים לאכול בריא, צריך בעיקר סבלנות והתמדה.

למען הסר ספק, אין לי שום הכשרה של דיאטנית ו/או תזונאית וכל הכתוב לעיל, הוא מניסיון חיי בלבד.