איך להיפטר מכימיקלים בבגדים שלנו

כותנה מהווה כ40% מצריכת הסיבים בענף הטקסטיל והאופנה בעולם ,ועל אף שהיא מצטיירת בעיננו כמוצר רך לבן טהור ותמים, תהליך הגידול שלה רחוק מלהיות כזה

דמיינו שדות כותנה, רצף של לובן ,שקט פסטוראלי ושלווה זו התמונה המתבקשת, גוש רך של צמר גפן גולמי וטבעי למולל ביד.

כותנה

כותנה מהווה כ40% מצריכת הסיבים בענף הטקסטיל והאופנה בעולם, ועל אף שהיא מצטיירת בעיננו כמוצר רך לבן טהור ותמים, תהליך הגידול שלה רחוק מלהיות כזה

83% מתעשיית הכותנה נעשית באמצעות זרעים מהונדסים גנטית, לכאורה הבעיה העיקרית אינה הזרעים המהונדסים, אלא העובדה שהחברות המשווקות את הזרעים משווקות גם כימיקלים לתהליך הגידול, הזרע שהונדס גנטית עמיד לחומרי ההדברה כך שהמלצת החברה בעלת העניין הכלכלי הוא לרסס והרבה כי אין חשש שזרע הכותנה עצמו ייפגע.

כותנה תופסת בסה"כ 2.5% משטח השדות בעולם, אבל מהווה נתח נכבד של 16% מכלל מכירות הכימיקלים להדברה, למעשה כל אחד מעשרת הכימיקלים המשמשים בתהליך הגידול סומן כרעיל ומסוכן על ידי ארגון הבריאות העולמי.

טיפה אחת של הרעלים הללו עשויה להרוג מבוגר, עובדה שמחריפה כאשר מדובר בגידול בו עוסקים גם ילדים עם משפחותיהם בשדות. החקלאים במדינות מתפתחות נוטים לעבוד יחפים, בידיים חשופות וללא אמצעי מגן, המכלים המכילים את החומרים הרעילים לעיתים קרובות נשמרים בביתם, ואף משמשים אותם לנשיאת מים או מזון עם תום השימוש במיכל, מקרים המסתיימים במוות מהיר.

כמיליון חקלאים נזקקים לשירות רפואי עקב הרעלת כימיקלים בשדות כותנה כל שנה.

לעיתים קרובות נראה שכשבאים לפתור בעיה יש צורך במשאבים וכסף רב אולם נדמה לאור המידע הזה שחינוך השכלה וזוג נעליים וכפפות אולי היו יכולים גם הם לסייע בבעיה.

עכשיו זה החלק של הצד השני של העולם-איך זה מגיע אלינו…

40% מצמח הכותנה מופרד בתהליך ממוכן שמערב כימיקלים נוספים ומשמש לטקסטיל, השאר 60% משמש לתעשיית המזון, העשרת סיבים תזונתיים ללא ערך קלורי נוסף, האבסת בקר והפקת שמן כותנה לבישול וכן הלאה, אלא תוצרי הלוואי שמגיעים לצלחת שלנו בצורה ישירה או עקיפה ללא אפשרות להיפטר מהכימיקלים בדרך.

לגבי הבגדים הצמודים לעור גופנו אין כמעט מחקרים שמראים בבירור את השפעת הכימיקלים מתהליך הייצור של הכותנה בשימוש הרצוף, חלק מזה בגלל העובדה שכדי לפלוט כימיקלים על הבד להיות רטוב ואין מידע מדויק כמה זיעה או כמות מים משפיעה על הספיגה.

תחת הכותרת כותנה טבעית נכנס כל התהליך שתיארתי עד כה, לא משנה כמה כימיקלים היו בשימוש בתהליך, סיב הכותנה הוא טבעי ולכן נקרא 100% כותנה טבעית .

airplane-465619_1920

כותנה אורגנית מיוצרת מזרעים שאינם מהונדסים גנטית וללא הכימיקלים הידועים לשמצה בתהליך.

לא קל לחקלאי לעבור לגידול אורגני של כותנה ,זה דורש הסתגלות של הקרקע שעשויה להימשך מספר שנים עד שהכימיקלים ייעלמו מהאזור והקניית הרגלים ויידע חדש לחקלאי לגבי אופן גידול היבול

השאיפה הירוקה בעולם היא גידול של כותנה ברת קיימא, שמשתמשת בפחות מים לגידול שלה ומשאירה את רוב הכסף מתהליך הייצור בידי החקלאי. גם אורגני וגם מתחשב בסביבה.קיימים בעולם פרויקטים שתומכים בחקלאים במעבר הנדרש לגידול מהסוג הזה.

פרוייקט מסוג זה לדוגמה הוקם ב1996 בקליפורניה http://www.sustainablecotton.org/

ב2005 הוקם ארגון Better Cotton Initiative (BCI) ארגון ללא מטרות רווח שנועד להגדרת והשגת המטרות להפקת כותנה ברת קיימא. הארגון פועל ב21 מדינות, החל מאפריל 2016 גם בישראל. ונמנות עליו החברות מסחריות רבות ביניהם ליוייס ואיקאה לדוגמה

 http://bettercotton.org/about-bci/who-we-are/

חברת ליוויס השיקה ב2011 פרויקט לצמצום כמות המים בגידולי הכותנה המשמשים לייצור הג'ינס שלה, הפרויקט נקרא waste less

מה שמוביל ל guilt free … ולווה בקמפיין are you ready to come clean  , שקורא לצרכנים לכבס פחות ,ולתווית בבגדים שעליה נכתב levisgivesback#

חברת איקאה למשל מתגאה בפרויקטים רבים בתחום זה ואף משיקה ידיעון מפורט על כל פעילותיה.

עכשיו פה העניין, החברות המסחריות מעבר לאפשרות שהם אכן טובות לב, מכוונות מודעות סביבתית ומוכנות לתרום מזמנם מרצם וכספם לתהליך, מונעות גם מהטרנדים הכלכליים של הצרכן. ומכיוון שהנחת היסוד בבסיס היא שהמוצר אותו אנחנו קונים אמור לגרום לנו להרגיש שאנחנו אנשים טובים יותר בעתיד, הן מקדימות תרופה למכה.

יוצא שבעצם הדרך הכי טובה להיפטר מכימיקלים בבגדים שלנו, היא פשוט להפסיק לקנות אותם כי #הכוחבידיהצרכן

[youtube rUhkzpNLby4]

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי הרבה אני אוהבת לעדכן את האינסטגרם שלי

והמתנות הכי שוות בחנות האטסי שלי

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/