איך כותבים ספר גרוע במיוחד

אז איך בדיוק כותבים ספר גרוע? אני באופן אישי טרם כתבתי ספר ולכן אין לי את התשובה לכך, אבל ממה שנראה לכותבי "עבר לגוף שלישי" יש את התשובה לכך. קיראו את הביקורת שלי על מנת לדעת מהם המרכיבים שהופכים את הספר הזה לגרוע.

כנראה שלא בידי נמצאת התשובה המדוייקת לאיך עושים את זה, ולא שאני מתיימרת להיות מבינה גדולה בתחום, אבל כנראה שבכל-זאת שנים של קריאה בשתי שפות ובעשרות סגנונות לימדו אותי כיצד לזהות ספר כזה.
השבוע במקרה קראתי אחד כזה. חברים תמיד שואלים אותי מה הסיבה לכך שאני קוראת ספר עד הסוף, גם כשברור לי אחרי כך וכך עמודים שהספר מאוד לא מוצא חן בעיניי. התשובה לכך לא ברורה, אולי זה קשור למאפיין האישיותי שלי (-אופטימיות) ולאמונה הבסיסית שלי שכמו כל דבר בחיים כך גם ספר: גם אם הוא גרוע במיוחד הוא עדיין יכול להפוך להיות טוב בהמשך.
יש לי נטייה שכזו להגיע לספרייה דקה וחצי לפני הסגירה ולקחת את הספר הראשון שנמצא בהישג-יד. כנראה שיש לי טראומה מספרניות ולכן אני מעדיפה לעשות הכל על מנת שלא לעכב להן את שעת הסגירה ולצאת עם משהו ביד, לא משנה שלא שמעתי עליו דבר ו/או הסופר אינו מוכר לי.
אז אולי אני לא סופרת ואינני מבקרת ספרות מוסמכת ולכן אין לי לכאורה היתר מקצועי לקבוע מהו ספר גרוע, אבל כנראה שכרמיה וינגרטן-בראור ואורי מנחם יודעים מה המרכיבים הנחוצים ליצירת ספר כזה.
מיס וינגרטן-בראור ומיסטר מנחם עזבו את ספסלי האוניברסיטה וחנות הקונספט של מותג בינלאומי כלשהו (בהתאמה) וישבו לכתוב ספר.ישבו וחשבו וגיבשו עם עצמם רשימת נושאים שכדאי שיהיו בספר, עם סיפור מסגרת של פגישת מחזור אחרי עשרים שנה. להלן רשימת הנושאים בקצרה:

  • גירושין
  • סקס אקראי בפארק ציבורי (בטוח שיש 2-3 כאלו באיזור מגוריכם. אנא בידקו עם עצמכם מתי בפעם האחרונה ראיתם שם זוגות בפעולה כזו באמצע היום)
  • טרנסג'נדריוּת וניתוחים לשינוי מין
  • חטיפת ילדים (-מאוד רלוונטי לישראל 2011)
  • מנת יתר ואישפוז פסיכיאטרי
  • סרטן גרורתי

ועוד כהנה וכהנה.
כנראה ששילוב נושאים כזה יכול בהחלט להיות קצת יותר מידי. רק מלקרוא את רשימת הנושאים שכרגע כתבתי נהיה לי עומס מחשבתי. אז נכון אולי לומר שרובנו מתמודדים עם משברים כאלו או אחרים במהלך החיים, וחלק מאיתנו אף יוכלו להזדהות בקלות עם נושאים שקשורים לפירוק זוגיות, משבר בריאותי, שאלות בנושא הזהות המינית ועוד. זה עדיין לא אומר שלקחת את כל זה, בתוספת סיפור מסגרת רופף, דמויות שטחיות ואפורות וכתיבה בינונית ומטה יכול ליצור בסופו של דבר משהו שניתן להגדיר אותו כספר טוב.
שבת שלום לכולם, נוחו היטב וקיראו ספרים איכותיים!
שלכן,
איזמרלדה