איך יודעים שנגמר המצבר לאופנוע?

בחורה עם מחשב נייד

רוכבי אופנועים וקטנועים רגילים לעלות על כלי הרכב הדו גלגלי היעיל להפליא, להתניע אותו ולהגיע אל היעד בקלות ובמהירות, בלי להיתקע בפקקים ובלי לבזבז זמן על חיפושי חנייה מייגעים. אבל יש גם מצבים שבהם הניסיונות להתניע את האופנוע או הקטנוע מייצרים דממה – ואיתה גם התסכול המובן עקב חוסר היכולת לרכב על הכלי. במקרים אלה חשוב להבין האם אכן המצבר הגיע לסוף חייו ונדרש מצבר חדש או שמא מדובר בתקלה אחרת.

הסיבות האפשריות לחוסר הצתה

גם אם לא הצלחתם להתניע, כדאי לעצור רגע לפני שממהרים לרכוש מצבר לאופנוע. אמנם מצבר שכבר לא יכול למלא את תפקידו הוא סיבה אפשרית ונפוצה לבעיית ההתנעה, אבל ייתכנו גם גורמים אחרים וחשוב לבדוק את כולם כדי לא לבצע קנייה שאין בה צורך אמיתי ושלא תפתור את הבעיה.

גורם אפשרי אחד לקטנוע או אופנוע שלא נדלקים הוא טנק דלק ריק. שסתום דלק לא תקין הוא גורם אפשרי נוסף, וגם הצפה של המערכת הדלק עלולה למנוע את התנעת הכלי. המלצה נוספת היא לוודא שהמפתח תקוע היטב בסוויץ' ומסובב עד הסוף, שהאופנוע בניוטרל וכמו כן שהמשענת מורמת – באופן מפתיע יש לא מעט מצבים שהאופנוע לא מתניע מאחת הסיבות הנ"ל, גם אם הן נראות מטופשות ולא אפשריות. עוד כדאי לבחון את המצתים.

איך לזהות סימנים של חולשה במצברים?

כדאי לדעת שכל מצבר לקטנוע לא שובק חיים סתם כך פתאום. בדרך כלל יש סימנים מקסימים וכדאי להיות מודעים אליהם. אמנם הידיעה שהמצבר מתקרב לסוף חייו לא תאריך את תוחלת החיים שלו, אבל לפחות תוכלו להיערך בהתאם ולרכוש מצבר לפני שאתם נתקעים בלי יכולת להניע את הכלי ולא אחרי. בנוסף בזכות הידיעה המוקדמת ניתן לערוך סקר שוק מקיף בלי לחץ ולמשל למצוא מצבר לאופנוע בזול, מבצע משתלם במיוחד וכו'.

סימן אזרה אחד הוא התנעה ממושכת. שימו לב – לעתים אם נדרש פרק זמן ארוך עד שהאופנוע או הקטנוע מותנעים הבעיה היא לא במצבר אלא בסטרטר. גם תקתוקים תוך כדי התנעה מחייבים בדיקה יסודית של הסטרטר ושל המצבר כך שתוכלו לדעת איפה טמונה הבעיה.

דרך נוספת לזהות חולשה של מצבר שנמצא בסוף חייו היא להתבונן בלוח השעונים. אם האורות חלשים, זוהי אינדיקציה להתרוקנות המצבר.

איך לבחור מצבר חדש?

אם אכן נגמר המצבר של האופנוע או הקטנוע תוכלו להזמין מצבר לאופנוע עד הבית וכך לחסוך זמן יקר. מומלץ להעדיף מצברים של חברות מוכרות ואמינות כמו בוש ושנפ, ועוד דגש חשוב הוא ארץ הייצור של המצבר – באופן טבעי מצברים שמיוצרים כאן בארץ ואלה שמגיעים אלינו מארה"ב או אירופה עדיפים על מצברים סינים.

כמו כן כדאי לבדוק את תאריך הייצור של המצבר ולוודא שהוא חדש ככל האפשר – מצברים מתחילים להיחלש מיד אחרי שיצאו מפס הייצור ועוד לפני שנכנסו לפעולה, ועל כן רצוי להתרחק ממצברים "מבוגרים" מדי.