איך חגגנו את ראש השנה היפני?

הצצה קטנה לביקור המשפחתי אצל חמי וחמותי היפנים לרגל תחילת שנת 2014. איך חוגגים ואיך מתכוננים לראש השנה היפני?

©Liat Luft Morito מיה והסבתא משחקות 'אבן נייר ומספריים'

כמו מליוני יפנים, גם אנחנו בילינו את תחילת השנה (האזרחית) החדשה, הנקראת ביפנית Oshogatsu, סביב שולחן גדוש במאכלי חג ואלכוהול, ומול הטלויזיה, צופים בתכניות מיוחדות לרגל החג. בערב שודרה תכנית אירוח בלתי נגמרת של שירת Enka (מוזיקת נשמה יפנית) בקראוקה, הנשים בשמלות נשף גרנדוזיות או בקימונו מסורתי והגברים בחליפות מצועצעות. בבוקר התעוררתי לעוד תכניות קראוקה, בסטייל קצת שונה וצעיר, אחר כך תכניות בידור, שהצחיקו את כולם, מלבדי. כמו זו עם חבורת יפנים צווחנים עומדים ומריעים לשני יפנים היושבים על שתי מגלשות מחליקות ורטובות, אחד על כל מגלשה, ומנסים בכל כוחם לא להחליק מטה לתוך בריכה קטנה, בה שוכב לו תנין…! מה שלא ממש מצליח להם… מה אגיד לכם, לעולם לא אבין את ההומור שלהם. אני מתלוננת בפני היפני שלי כמה הטלויזיה היפנית רדודה ומשעממת ומשווה לטלויזיה הישראלית האיכותית שלנו. :-). הטלויזיה דלוקה כל הזמן בעוצמה גבוהה, אני חוטפת כבר כאב ראש מזה ואני שמחה שאחרי יומיים ארוכים זכיתי להפוגה לשם כתיבת הפוסט.  השארתי את הילדים עם המשפחה היפנית שלי ויצאתי לשבת בסטארבקס.

ביום הראשון שהגענו כבר שלפתי את המחשב שלי והנחתי אותו על השולחן, אז גיליתי לאכזבתי שלהורים אין Wifi בכלל, מה שאומר שלא אוכל לעבוד על המחשב.  אוטו-סן (אבא ביפנית) קצת כעס ושאל באופן שלא מצא חן בעיני מ': מה הבעיה שלה? היא לא יכולה להסתדר יומיים שלושה בלי מחשב? העניין התלקח למריבה קטנה ביניהם, ואני ניסיתי להרגיע את הרוחות כשהסברתי למ' שזו בעצם אשמתי שלא נתתי לאוטו-סן כבוד כשרציתי לעבוד על המחשב בערב החג.  ריככתי אותו גם בהסבר שלאבא אין מושג על הבלוג שלי ועל חובת הדיווח שאני חשה לקוראיי…  לשמחתי הרגעתי את העניינים ולשמחתי הרבה עוד יותר, יש לי אחלה תירוץ לברוח מהטלויזיה הרועשת, להיות קצת עם עצמי ואיתכם ולתת לכם טעימה קטנה על חווית ראש השנה היפני.

ראש השנה היפני, Oshogatsu הוא ללא ספק היום החשוב ביותר ליפנים, שבו נהוג שהמשפחות חוזרות לבית הוריהם כדי לחגוג יחד.  ואם אשווה אותו לחגים שלנו, הוא בעיני הכי מזכיר את השבת, פסח וראש השנה שלנו בהכלאה משותפת ובסגנון יפני כמובן. כמעט וכל בתי העסק סגורים, אנשים מבלים בבית בימים המוקדשים למשפחה ולמסורת, אוכלים במשך מספר ימים את מאכלי החג שהוכנו מראש ונהנים יחד ממנהגים מיוחדים.

העם היפני ידוע כעם שאוהב לאמץ חגים מכל העולם, להשאיל מהם את החלקים המהנים ולהתאימם לתרבותו. הם החלו לסמן את ראש השנה לפי הלוח הגרגוריאני ב-1.1 החל מ-1873, לפני כן השנה החדשה נחגגה לפי לוח השנה הסיני בפברואר לפי שנת הירח.  עם זאת, היפנים עדיין משתמשים באסטרולוגיה הסינית בה כל שנה מתאפיינת בחיה אחרת.

מיצורו תלה על מפתן דלתנו את הקישוט האופייני לשנה החדשה ממחטי אורן ובמבוק, ועל השולחן במטבח הניח את עוגות האורז העגולות ובראשן סוס קטן וארזנו מזוודה לארבעה ימים.

השנה היא שנת הסוס, וגם אנחנו כאמור, מתחילים אותה בביקורנו השנתי אצל המשפחה. וכך יצאנו לדרך בבוקר האחרון של שנת 2013 ודהרנו לנו בשינקאנסן (הרכבת המהירה) לחמי וחמותי אשר גרים באוקיימה (Okayama), עיר במערב יפן, 730 ק"מ בטוקיו.

בדומה לפסח, מנקים את הבית נקיון יסודי בימים שלפני תחילת השנה ובדומה לשבת, לפי המסורת היפנית לא מבשלים ב-Oshogatsu ובימים שאחרי, ולכן עומלים בימים שלפני על הכנת מאכלים מיוחדים צבעוניים ומסורתיים הנקראים osechi ryori, מאכלים שאפשר לאכול מהם כמה ימים. הם מיובשים, או כאלו המכילים הרבה סוכר או חומץ. כל אחד מהם מסמל משהו אחר, אם זה אושר, עתיד טוב, בריאות, פוריות או אריכות ימים.  למשל:

Kuro-mame שעועית שחורה ומתוקה המבושלת זמן ארוך עם סוכר וסויה. פירוש המילה מאמה הוא שעועית וגם בריאות ולכן מעבר לכך שהמנה בריאה, גם שמה מסמל בריאות טובה לשנה החדשה.

Kurikinton מחית תפוח אדמה מתוק עם ערמונים. צבעה הזהוב של המחית מסמל עושר והצלחה פיננסית.

Kinpira Gobo, גובו הוא ירק שורש ארוך המסמל חיים אידיאליים, ארוכים ויציבים.

Kazunoko ביצי דג הרינג. פירוש המילה קאזו-מספר. ו-קו ילד/ים. המנה מסמלת פוריות לשנה הקרובה.

Osechi Ryori מאכלי השנה החדשה. ©Liat Luft-Morito

את רוב המאכלים מכינה חמותי וחלק היא רוכשת בסופר מרקט.

מאכל מסורתי חשוב ונוסף הוא ה Mochi עוגת האורז הדביקה שנהוג להכינה בימים שלפני השנה החדשה ולאוכלה בשנה החדשה במרק או עם תוספות כמו שעועית אזוקי מתוקה.

בימים שלפני יציאתה של מיה לחופשת החורף הוזמנו האימהות לצפות בגן איך מכינים מוצ'י בשיטה המסורתית ובסוף הילדים התנסו גם בעצמם.

ההדגמה של המבוגרים להכנת מוצ'י בשיטה המסורתית מאורז מבושל:

[youtube 8R5W_NmS-sc nolink]

מיה וחברים מתנסים בהכנת מוצ'י:

[youtube SJsAfEPHjJk nolink]

עוגות האורז מוצ'י בתוספת אזוקי מתוק


הידעתם?  המוצ׳י עלול להיות קטלני! מידי שנה בחודש ינואר ישנם עשרות מקרים של מוות מחנק כתוצאה מאכילתו. רק ביומיים האחרונים אושפזו עשרות אנשים, רובם קשישים, ומתו ארבעה.

הילדים שלי מתרגשים מהנסיעה לאוקימה. מעבר למפגש השנתי עם הסבא והסבתא, הם יוכלו לצפות חופשי בטלויזיה ולקבל מכולם  Otoshidama, המנהג האהוב על הילדים היפנים של דמי ראש השנה אותם נהוג לקבל מקרובי משפחה בתוך מעטפות קטנות.

יש גם כלבים שמקבלים דמי ראש השנה...כשראיתי את התמונה ההיסטרית הזו אצל חברתי מסאה שאלתי אם זה רציני. היא אמרה שכן, הכלב הוא כמו התינוק שלהם והם יקנו לו את הקינוח שהוא הכי אוהב! צילום Masae Mizushima Kawanishi
הילדים מקבלים דמי שנה חדשה מהסבא והסבתא

מנהג נוסף הוא לשלוח ולקבל גלויות עם איחולי שנה טובה לכל ומכל מי שמכירים, כולל בתי עסק וגם מאנשים ומכרים שלא התראו שנים. אנחנו אגב, לא בקטע הזה למזלי, לא טורחים לשלוח אבל תיבת הדואר שלנו מלאה בגלויות. על כולן מתנוססים השנה איורי סוסים, ובגלויות האישיות גם תמונה של המשפחה והילדים של השולח עם איחולי שנה טובה ומאושרת.

על פי המגזין האינטרנטי לזרים ביפן, ה- Gaijin Pot, הדואר היפני מדווח כי הוא שלח ביום השנה החדשה יותר מ 1.82 מיליארד גלויות! ביום אחד!!! כדי שהמבצע הענק הזה יצליח והגלויות יגיעו בזמן ליעדן רשות הדואר גייסה לגיונות של עובדים זמניים. ©Liat Luft-Morito

טיפאנית:

הסינים צופים לנו שנה של נקודת מפנה שתפתח לנו תקופה חדשה ואיתה הזדמנויות חדשות. שנה של לקיחת החלטות חשובות ושינויים בחיינו, של הגשמת מטרות בנחישות, בהתמדה ותוך עזרה הדדית. שנה של פתיחות לרפואה טבעית ולאורח חיים בריא.

מאחלת לכולנו שנת 2014 טובה ומוצלחת. שנדהר כסוסים אצילים לעבר מטרותינו בנחישות והתמדה!

שלכם,

ישראפנית