איך זה מרגיש לפרק משפחה… כשאת המגשרת

ביום המשפחה כולם מדברים על משפחות מאושרות. לב טולסטוי כתב בספרו אנה קרנינה: "כל המשפחות המאושרות- מאושרות באותה הדרך, וכל משפחה אומללה- אומללה בדרכה שלה.

לא יכולתי היום שלא לשאול את עצמי: "האם במקצועי כמגשרת גירושין אני עוסקת בעיקר במשפחות אומללות? ואם כן, מה זה אומר עלי?".
עוד מעט יעברו 8 שנים מהיום בו התחלתי לגשר בין בני זוג שרוצים להתגרש. כעובדת סוציאלית לשעבר, התערבות טיפולית עם זוגות וליווי אחד מבני הזוג בתהליך הגירושין, לא זרים לי. כמגשרת, המעורבות שלי בתהליך הפרידה והגירושין של שני בני הזוג, משמעותית ביותר לסיום תהליך הגישור, ולהגעה להסכם גירושין שיהיה מקובל על שני הצדדים. זה מאוד שונה מעבודה סוציאלית בה בד"כ תומכים בעיקר באחד מבני הזוג.

rgr

מהי פרשנות המושג "גישור"?
קורה כי בני זוג מגיעים לחדר הגישור כשכל אחד מהם מפרש אחרת את המושג "גישור". הצד שיזם את התהליך מבין שהוא מגיע לתהליך של גישור גירושין, בעוד שהצד שנגרר לתהליך, ועדיין לא משלים עם הגירושין, חושב שהוא בא לגישור במובן של חיבור או טיפול. במצב כזה יש פער בתפיסת בני הזוג את הסיטואציה הגישורית.

מתי נפתח הפער?
במהלך פגישת ההכרות שלי עם בני הזוג, מבין בן הזוג הנגרר, שמדובר בתהליך שבסופו הסכם משפטי (שיכול להיות הסכם גירושין או הסכם שלום בית לחילופין גירושין) ושיש לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה. ההבנה הזו, אצל מי שחשב שהוא מגיע לחדר הגישור כדי לתקן את נישואיו, משאירה אותו המום וקרוע מבפנים. כיוון שהוא מעוניין להמשיך במערכת הזוגית, הוא נזהר מלכעוס יותר מידי על בן הזוג, ומי נמצאת שם בחדר, זמינה לכעסיו? המגשרת כמובן…

אחד הבעלים הזכורים לי במיוחד, אמר "עכשיו אני מבין שאת לא מגשרת, אלא את מפרקת…"

אבל אלו הם מקצתם של הזוגות. חלקם לא יתחילו במועד זה בתהליך הגישור, כיוון שאין שני פרטנרים שווים לתהליך.
לשמחתי, רוב הזוגות מגיעים לחדר עם הכנה מספקת לגבי מהו גישור, ולקראת מה הם הולכים. אלו זוגות שמגיעים עם מוטיבציה לסיים את הגירושין בגישור, ולכן במרבית המקרים הם מצליחים להגיע להסכם גירושין. גם לא כל הזוגות שבאים לגישור גירושין אומללים, או שמשפחתם אומללה. רובם, גם היוזמים וגם הנגררים, מרגישים לאורך זמן הקלה, משלימים עם פירוק הזוגיות ורואים את הדברים הטובים שיצאו לכל אחד מהם בנפרד, וגם לילדים מפירוק הזוגיות.

ומה זה אומר עלי?
בעיקר שאני מקבלת בהבנה ובאהבה את כל הזוגות, גם את אלו שזקוקים לעוד זמן, וגם את אלו שמעוניינים להתחיל בתהליך הגישור עכשיו. אני, כמי שמשתדלת תמיד לראות את חצי הכוס המלאה, רואה בתהליך של גישור גירושין את האופציה הכי נכונה להיפרד. לכן, אין מאושרת ממני כשאני מלווה לבית המשפט לענייני משפחה זוג, כדי לתת תוקף של פס"ד להסכם הגירושין שהצליחו להגיע אליו בתהליך של גישור גירושין אצלי.

אורנה שפטר, עו"ד ועו"ס, מגשרת זוגית ומשפחתית
050-5794548, 03-6962453

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/