איך זה להיות יוטיוברית?

כמה את מרוויחה? עד איזה גיל תהיי יוטיוברית? מה הם הקשיים שלך? תשובות פשוטות לשאלות קשות שאני נשאלת על בסיס יום יומי..

בחורה עם מחשב נייד

שנים שהייתי מתבאסת מהיכולת שלי להיות כישרונית בכל כך הרבה דברים. לפעמים אפילו קצת כעסתי למה ההורים שלי לא הכריחו אותי להתמקד בדבר אחד בלבד, אבל אז אני נזכרתי איזו מן ילדה הייתי, ואני מבינה שלהתעקש לא היה עוזר. כך או כך הייתי מפסיקה באמצע, אז במקום זאת במקום להבטיח לי שזו "הפעם האחרונה שאנחנו רושמים אותך לחוג", הם ניסו כל פעם מחדש להפגיש אותי עם עולמות נוספים, טניס, ציור, ריקוד, נגינה, ועוד.

שנים שחיפשתי את עצמי במסגרת שוק העבודה, כבר מגיל 15 התחלתי לעבוד, אני אוהבת את התחושה הזו שיש לי כסף בבנק גם כשהוא סתם שוכב לו שם. עבדתי בכל כך הרבה מקומות, שכשהתבקשתי השבוע למשוך קרן ממקום עבודה מסויים שעבדתי לפני 4 שנים, בעלי ואני צחקנו על הקו אם אפשר להיות יותר ספציפיים. העבודה האחרונה שלי הייתה מורה, לקראת התואר הזה למדתי 4 שנים. שרדתי שם בדיוק שנה. תליתי במקצוע הזה את העתיד שלי, את הביטחון, אני אשת חינוך בנשמתי, הייתי בטוחה שזה יתאים לי.

שנים שגרתי בראשון לציון, אחרי המעבר המצער מבת-ים בעודי נערה מתבגרת. אחרי החתונה עברנו 3 דירות ב3 שנים.

אחרי שגיליתי לכם את שלושת הפרטים האלו עליי, אני לא צריכה להסביר לכם למה נתפסתי בעייני הסביבה כ"אדם לא יציב". העניין הזה הפך לשיחת היום אחרי שהודעתי שאני מתפטרת מתפקידי כמורה, ואם פעם זה היה חמוד ו"הבחורה מחפשת את עצמה", כשאני אמא לילדים, עם משכנתא ובעל, עלו מחשבות האם חוסר היציבות הזו מצריכה טיפול.

אבל אז גיליתי את עולם היוטיוב, גיליתי שיש לי יכולת להתפרנס מכל הכשרונות שלי ואף פעם לא להשתעמם. כן, אני בחורה שמשתעממת בקלות, לטוב ולרע.
וככה מצאתי את עצמי יוצרת המוני תכנים בעשרות סגנונות ונושאים שונים. כל פעם בודקת כיוון אחר, מה עבד יותר, מה עבד פחות, והחלק הכיף זה לשחזר את ההצלחות.
התחושה הזו שאין הגבלה למקומות אליהם אני יכולה להגיע גורמת לי להפליג בדימיונות.
ובכן, הוכחתי לכולם שזה לא שאני בחורה לא יציבה, אלא שלא מצאתי את המקום להישאר בו.
וכך אני כבר 3 שנים באותו מקצוע, שנתיים באותו בית, ושבע שנים עם אותו בעל.. 😉

אז מה זה אומר להיות יוטיוברית? ממה את מתפרנסת?
אני מתפרנסת מהפרסונה שאני. אני משקיעה ביצירת תוכן, רק שהפלטפורמה שאני בחרתי לפעול בה היא יוטיוב כי אני מאמינה שבוידאו דברים עוברים טוב יותר מאשר תמונה.

אבל איך הכסף מגיע?
הכסף מגיע בעיקר ממפרסמים שמאמינים בתכנים שלי ואוהבים את מה שאני עושה. אנחנו משתפים פעולה במוצרים שאני מאמינה בהם, לא לפני שהתנסתי בהם מספיק זמן כדי לחוות דעה. דרך נוספת זה להרוויח מהצפיות, אבל מדובר ב3 ש"ח לערך לאלף צפיות, וזה לא מספיק לכסות את כמות הטיטולים שאנחנו קונים בחודש, אבל אני לא מתלוננת

כמה את מרוויחה?
שאלת השאלות! זה מאוד משתנה וזה בעיקר תלוי בי. אני מסופקת מהשכר שלי יותר מהשכר שקיבלתי כשהייתי מורה, ואני מרוויחה את החופש שלי לבחור כל בוקר מחדש.

האם לא קשה לך החשיפה?

אשקר אם אגיד שלא. היא קשה. יש תקופות שהיא קשה יותר ויש תקופות שפחות,
המשבר הגדול היה כשהתחלתי לכסות את הראש עם פאה וקיבלתי המון תגובות נאצה ואיחולים לי ולמשפחתי בדמות מחלות וגירושים. זה היה הרגע שהחלטתי שאני מפסיקה לחשוף את החיים שלי במובן של החשיפה, והופכת את הסרטונים לטכניים בדמות טיפים ודרכי התייעלות. אני עדיין בפרונט, אבל ניתקתי את המקום הרגשי מהתוכן שלי. ובינתיים אני מרגישה שזה הכי נכון. נראה מה יהיה בהמשך.

עד איזה גיל את חושבת שתהיי יוטיוברית?

האמת, עד הגיל שבו ארגיש שזה כבר לא משמח אותי. אני מאמינה בלבחור כל בוקר מחדש את החיים שלך. נכון להיום אני יוצרת תוכן גם לעסקים, חושבת איתם על אסטרטגיה שיווקית, ועושה סדנאות בנושאי שיווק ותפעול ערוצי יוטיוב בפרט. אני נהנית משניהם, ולכן אני מרגישה במקום נוח וטוב, שאם מחר בבוקר "עבר לי", עדיין יש לי במה לעסוק, וזה הדבר שאני עושה הכי טוב- ללמד.

האם היית ממליצה לילדים שלך לפתוח ערוץ יטיוב?
שאלה קשה. מצד אחד אם זה מה שהם רוצים להיות, כן. מהצד השני הייתי משתפת אותם מהניסיון שלי ומיידעת אותם בקשיים שעתידים להיות להם.

איזה קשיים כבר קיימים?
בראש ובראשונה, החשיפה. כשאדם חושף את החיים שלו הוא נתון לביקורת תמידית. הרבה פעמים היא חיובית ומשמחת, אבל מספיקה תגובה אחת שמרסקת אותך לרצפה, ובד"כ היא מגיעה מהאנשים שעוקבים אחריכם באופן תמידי, כי הם כבר מזהים מהם נקודות החולשה שלכם. קושי נוסף הוא אובדן הפרטיות, בגינה, בגלידריה, בקניון, ועוד. בניגוד למה שאתם חושבים- אין לי בעיה שיפנו אליי, אני ממש שמחה לפגוש את הקהל, מה שיותר קשה לי- זה אנשים שמזהים ולא פונים.. אחרת איך אני אדע לא לצעוק על הילדים שלי ברחוב כשאתם מסתכלים? סתם.. פשוט אנשים שמכירים ולא אומרים, נועצים בי מבטים ארוכים ומביכים, והייתי מעדיפה שתבואו להגיד שלום ושנתחבק, הקושי האחרון וההרסני ביותר זה הדיסוננס בין הרצון שלך לבין רצון הקהל שלך. כי לא תמיד זה מתאים אחד לשני. ואז כשאני מרצה את הקהל אני מרגישה שאני מוותרת על מי שאני, וכשאני עושה את רצוני, אני לפעמים מנפצת לקהל את התדמית שהוא בנה לעצמו בראש לגביי, ואז במקרה הטוב זה מתבטא בנטישה ובמקרה הפחות טוב בתגובות קשות.

איזה מסר את רוצה להעביר בעשייה שלך? מה מניע אותך?
המסר המובהק שלי בכל הסרטונים הוא "ובחרת בחיים", לכל אישה יש את היכולת לבחור את החיים שלה כל בוקר מחדש. ומה שמניע אותי זאת היכולת לעשות טוב בעולם ולהגיע לכל כך הרבה אנשים בקליק. זה מדהים אותי כל פעם מחדש! כל פידבק שגרמתי למישהי להשתנות משמח אותי בטירוף. כל אישה שמספרת לי ששיניתי לה את התפיסה לגביי הגוף שלה, החיים שלה והיכולת לבחור מעיפה אותי למעלה וגורמת לי להגיד כל בוקר תודה לאלוקים על שהוליך אותי במסלול שהביא אותי למקום שאני נמצאת בו היום.

מה השלב הבא?
שאלה טובה!  אני תמיד עובדת לפי תוכנית, שנה שעברה הייתה שנת התגשמות כל המשאלות; השתתפות בסדרה, כתבות וראיונות בטלויזיה ובפרינט, הגעתי לעשרות בתי ספר עם ההרצאה שלי, ואז הרגשתי שהגעתי לפסגה ואני לא מצליחה לראות את הפסגה הבאה ולקחתי זמן להתאפס.
השלב הבא שלי עדיין בהתגבשות. אני חושבת על זה. בינתיים אני נהנת מהטוב ומהיכולת שלי לשלב את האמהות והקריירה וללכת לישון בלילה עם תחושת נינוחות ושמחה בלב.

43683275_293343321275194_3028338082714746880_n
צילום: אלבום פרטי

מוזמנים לעקוב אחריי בשאר הרשתות,
ערוץ היוטיוב שלי: https://www.youtube.com/channel/UCApDwhrtIfWUjVCZpERw5cg
עמוד האינסטגרם שלי: https://www.instagram.com/chenhalfony/
ה
פייסבוק שלי: https://www.facebook.com/hen.grego