איך הקמתי עסק?

מה אני עושה בעסק שלי, איך הגעתי לזה והאם את היית רוצה לדעת איך לנהל את הכסף שלך בצורה מיטבית?

דניאל לוצקי, מייעצת ומלווה נשים להתפתחות וצמיחה כלכלית צילום: גלית סבג

לפני בערך שנתיים עוד עבדתי כשכירה. יום אחד באמצע שליחת פקס (כן, כן – פקס), תהיתי בקול רם לעצמי, "מה אני עושה?". שיעמם לי, מאוד. לא כל כך הייתי בטוחה מה לעשות, החיים עצמם היו מאוד עמוסים ומתישים, בדיוק סיימתי שנה ראשונה בתואר השני תוך כדי עבודה במשרה מלאה. הבנתי שאני צריכה שקט כדי לחשוב. הזמנתי לעצמי כרטיס טיסה לאיטליה. חמישה ימים על החוף בסיציליה עזרו לי גבש את ההחלטה לעזוב את העבודה.

חזרתי לארץ, למציאות, התחלתי לעשות חישובים. ימים ולילות על האקסל עם תדפיסי האשראי וחשבון הבנק מהשנה האחרונה. כמה זמן אני יכולה לאפשר לעצמי לחיות בלי עבודה. חסכתי כסף כל החיים, בשביל מה? בשביל שאוכל לקחת זמן לעצמי.  אוקי, יש לי כסף, יש לי מספיק כסף כדי לקחת את פסק הזמן הזה  וככה החלטתי לצאת לשנה של חופש. ללמוד את עצמי, להכיר את עצמי ולגלות מה אני רוצה לעשות. לחשוב בשקט בלי הפרעות.

מרבית הא.נשים סביבי לא כל כך ידעו איך לעכל את הבשורה ואותי. הפחדים והחששות של כולם צצו ועלו על פני השטח. התדהמה הגדולה ביותר הייתה שבחורה בגיל 31 יכולה להחליט יום אחד לקום וללכת, לעזוב עתיד מבטיח בתחום שלא בטוח אם בחרה בו או הוא בחר בה. עזבתי.

בניתי תכנית כלכלית לשנה הקרובה, איך אתנהל מבחינת הכסף שלי ובכמה כסף אוכל להשתמש בכל חודש. החלטתי להישאר עם אותה רמת חיים אליה התרגלתי כשעוד עבדתי והקצתי לעצמי את אותו הסכום שקיבלתי כשכירה. בשנה הזו טסתי שלוש פעמים לחו"ל, טיילתי בארץ וגיליתי המון. האמת, הייתי המון בים ובעיקר פגשתי א.נשים, את כל החברים והחברות שלא היה לי זמן לפגוש כי הייתי עסוקה מידי בעבודה.

להתעורר לנוף הזה צילום: דניאל לוצקי
להתעורר לנוף הזה צילום: דניאל לוצקי

לילה אחד, פגשתי חבר, ישבנו בספסלי הבטון ליד המזרקה, כשכיכר דיזינגוף עוד הייתה מורמת מעל פני האדמה. נתתי לו לקרוא כמה פוסטים שכתבתי לבלוג המגירה שלי ושאלתי לדעתו. האמת, הוא התלהב, היו לו נקודות שהיה שמח שארחיב ואצמצם עליהן, אבל באופן כללי הוא אהב את הרעיון ואת הפוסטים שנתתי לו לקרוא.

באותה נשימה הוא נתן לי מספר שמות של כותבים וכותבות בארץ ובחו"ל שעוסקים גם הם בכסף, כל אחד וגישתו הוא. חזרתי לדירה והתחלתי לחפש ולקרוא אותם. כולם הציעו לי לשנות את רמת החיים אליה התרגלתי, לחיות בצמצום ובכלליות "יותר להסתדר עם מה שיש", לא התחברתי לזה.

אני רציתי לחיות את החיים אליהם התרגלתי, לא לרדת ברמת החיים אלא לשמר אותה, פשוט בפחות כסף. פה נכנס האתגר, ואני אוהבת אתגרים ידועה. התחלתי לחקור את הנושא, לחפש, לשאול, לנסות בעצמי. גיליתי עולמות חדשים שלא יכולתי להעלות על דעתי אפילו את קיומם, אבל ברגע שגיליתי אותם הם נראו לי כל כך  הגיוניים שאפילו הופתעתי מזה שלא חשבתי עליהם לפני.

עולם אחד שכזה הינו תחום הידע, הרי אני כבר יודעת שבאינטרנט יש הכל, אבל גם בעולם הפיזי? הלכתי כמעט בכל שבוע להרצאה, כנס, סמינר ולכל אירוע חינמי כזה או אחר שנראה לי מעניין. גיליתי כנסים מרתקים (חלקם אפילו עם אוכל טעים) שניתנים בחינם, רק צריך להירשם אליהם. הייתי המומה ומרוצה, אני כל כך אוהבת ללמוד והנה כל כך הרבה ידע ניתן לי בחינם, וואו, תהיתי לעצמי, איפה זה הסתתר כל השנים?

חזרה גנרלית של TEDx Tel-Aviv צילום: דניאל לוצקי
חזרה גנרלית של TEDx Tel-Aviv, חינם לתושבי תל אביב צילום: דניאל לוצקי

 החלטתי שאני רוצה לעזור לעוד א.נשים לחיות ככה, לא במרדף אחרי הכסף, אלא בתכנון. התכנון נותן לי שקט, אני יודעת שיש לי מסגרת להתנהל בה ומתוך זה אני עושה פלאים. נכנסתי לקבוצת פייסבוק שתפסתי אותה כחביבה חמימה ומקבלת והצעתי את שירותיי בתשלום סמלי, לבנות תכנית כלכלית מותאמת אישית במספר מפגשים. קיבלתי הרבה תגובות נרגזות שרובן שאלו "מי את בכלל?". האמת, צודקות, מי אני? אף אחד ואחת לא מכירים אותי ואפילו אין לי תעודה. חיפשתי ותוך שבועיים התחלתי ללמוד קורס ייעוץ לכלכלת המשפחה, ואת קורס ההמשך והיום אני יועצת ומנטורית לכלכלת המשפחה וחברת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה.

חסר בארץ חינוך פיננסי. רק בתואר השני שלי למדתי לראשונה בחיי את המושג ריבית למרות שכבר מגיל 16 הוא מלווה אותי. אנחנו כנשים מרוויחות פחות, יודעות פחות ונבוכות יותר, לפחות לפי הסטטיסטיקות והמחקרים האחרונים שקראתי. אני מכירה נשים שלא לוקחות שבוע חופש בין עבודה לעבודה כי הן לא יכולות להרשות את זה לעצמן. נשבר לי הלב. כסף הוא אמצעי לקפוץ קדימה, להנות, לחיות, להתפתח. לא מכשלה, לא כדור ברזל שקשור לנו לרגל ומונע מאיתנו להתקדם, לא.

מתרגשת בקבלת תעודת החברות באיגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל
מתרגשת עם קבלת תעודת החברות באיגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל

העסק שלי פונה לנשים, אני מדריכה, מכווינה ומלווה נשים בכל שלבי החיים בדרך הכלכלית, נותנת כלים כלכליים לנשים בשלבים השונים בחייהן. לדוגמה, נניח ואת רוצה לקנות דירה ולא בטוחה אם אי פעם תצליחי, אנחנו נבנה ביחד תכנית מותאמת אישית במיוחד בשבילך. מישהי אחרת רוצה לסגור את המינוס ולהחזיר הלוואות ולא בטוחה מאיפה להתחיל, גם איתה אבנה תכניות, הראשונה לאיזון והשנייה לצמיחה.

המטרה שלי היא להגיע לכמה שיותר נשים, לעזור להן לצמוח כלכלית, להראות שאפשר וללוות בתהליך.

איזה כלים היית שמחה לקבל כדי לנהל את הכסף שלך טוב יותר? שתפי אותי בתגובות למטה

רוצה לעזור לי לדייק את ההדרכות שלי? עני על סקר קצר

דניאל לוצקי - יועצת כלכלית
דניאל לוצקי, יועצת ומנטורית לכלכלת המשפחה, מלווה נשים בכל שלבי החיים להתפתחות וצמיחה כלכלית. נהנית מהחיים, ממצה רגעים, לומדת, משתפת, מחייכת, מצלמת וכותבת.