איך הצמחנו שורשים מזרחיים עם להקת אקוט

המופע גרם לנו להיכנס לעולם שונה, ולו לשעה קלה להתחבר ל"אחר" שתמיד היה בנו

מופע אקוט, צילום עצמי

כשאמרתי לילדים (בני 7 ו- 3) שהולכים למופע של שירי ילדים, הם קפצו ישר בצהלה "פסטיייייגל". הזאטוטים שכבר מחליטים בעצמם על עולם התרבות שלהם. נכון, לא היה פשוט לשכנע ללכת למופע "אחר" בחנוכה, אבל אולי דווקא בגלל זה כדאי ורצוי לחנך לשמיעת מנעד חדש.

להקת אקוט העלתה מופע שירי ילדים "צד לצד". שירים מאוד קליטים, מתנגנים, ובמקצבים מזרחיים מקוריים. בניגוד לשירי ילדים ברוסית, שהם שירי הבית שלי, שאליהם התוודעו הילדים מגיל צעיר, שירי השורשים של סבא וסבתא מעירק ופרס מהצד השני לא היו חלק מנוף ילדותם. מוזיקה "אחרת", לא ילדית קלאסית וגם כזו שלא נתפסת על ידי הילדים אוטומטית כישראלית, אבל לגמרי חלק מהשורשים שלהם. חלק מהסביבה שבה הם גדלים, של השכנים שלנו.

כשהגענו לבית היוצר, כבר נחשפנו למיצג המפואר של כלי הנגינה של הלהקה. מוזיקה חיה היא תמיד מרגשת אותי.
לצד האקורדיון, החצוצרה, הצ'לו והגיטרה המוכרים, היו גם טרבוקה, כלי הקשה ונגינה חדשים.
המחצלת לצד הבמה, והיכולת של הילדים להיות קרוב, לשבת ולהרגיש, גרמה להם לזוז בקצב ולשתף פעולה.

מופע אקוט "צד לצד"
מופע אקוט "צד לצד"

כשענבל הזמרת החלה לשיר, והכלים החלו לנגן- איזו חוויה שגורמת לגוף לזוז. הרכב של נגנים ירושלמים מוכשרים, שנראה שמנגן הרבה יחד. שילוב נדיר של מוזיקה מסורתית עם מוזיקה מקורית, מותאמת לזמננו. שירים קליטים, מתחרזים, שאת רובם היה מאוד קל להמחיש בתנועות, והילדים קלטו אותם מיד. כל המופע, היה מונגש היטב לילדים, כל האינטרקציה נעשתה בחן ובשפה שלהם. גם מבחינת האורך היה מתוזמן נהדר, בדיוק דקה לפני שסבלנותם הקצרה של הילדים פוקעת. מופע ששאב השראה מהמוזיקה המזרחית והביא אותה בצורה ארוזה היטב ועכשיוית לילדים. ועם זאת עם אמירה אומנותית ברורה ומתאים מאוד ומהנה גם למבוגרים.

מופע אקוט
מופע אקוט

נכנסו לשעה לעולם אחר. עם צלילים פחות מוכרים. עם עומק אחר. למרות שהתגובה של הילדים בסיום המופע לא הייתה חד משמעית, אבל כבר כמה ימים שאני והילדים מזמזמים את השירים היפים ששמענו, מקפידים על הסלסולים, וזה אומר שזה חלחל והאוזן כבר התרגלה מעט למקצב החדש, ומבחינתי- העשרתי במעט את עולמם התרבותי. שינוי קטן שיכול להשפיע על המחשבות, על התפיסות שלהם. לפתוח את הראש "לאחר".

ניתן לצפות במופע ב2.1 בנוקטורנו בירושלים בשעה 1600.
רכישת כרטיסים בקישור