איך המוזיקה משפיעה על החיים של הילדים שלכם?

בני נוער רבים משתוקקים לפתח תחום עניין כלשהו שימלא את זמנם הפנוי. תחום כזה למשל הוא מוזיקה, היא יכולה לספק עניין רגשי רב ביותר לבני נוער, אם זאת, רובם המכריע של בני הנוער צורכים מוזיקה באופן פסיבי במקום ללמוד לנגן וליצור מוזיקה משלהם.

בני נוער רבים מתלבטים באיזה דברים שווה להם להשקיע את הזמן הפנוי שלהם, חלקם ינטו ללכת לכיוונים שיכולים להיתפס כחסרי משמעות ולא יקדמו אותם מבחינה אישית. אבל למה להם לא לבחור בכיוון מגניב אחר?

אתם חוזרים מהעבודה עייפים וטרודים אחרי עוד יום ארוך, נכנסים לחדר של הילדים שלכם ומוצאים אותם בוהים במסך שעות בחוסר מעש, או אף יותר גרוע, אתם לא מוצאים אותם כלל כי הם בחוץ, מחפשים עניין וריגוש ברחובות. מוכר לכם? גיל ההתבגרות היא תקופה מאוד קשוחה ואינטנסיבית מכל הבחינות. מצד אחד הנער מצוי במתכונת לימודים שבועית, אבל מצד שני מה שבאמת מעניין אותו הוא העניין החברתי, רבים מבני הנוער חווים הרבה קשיים רבים בעניין זה. בית הספר הוא מסגרת שמקנה ערכים והשכלה לתלמידים ונותנת להם עוגן ויציבות בתקופה זו. הבעיה היא הזמן לאחר הלימודים, כאשר יש לנערים ולנערות זמן פנוי ועליהם להחליט מה לעשות ואיך לנצלו. המורכבות הזו בזמן הפנוי של בני הנוער נחקרת רבות, וקיימות מסגרות רבות שעוזרות לבני נוער שמתקשים מבחינה חברתית, ועוזרות להם לנצל את הזמן הפנוי כראוי.

אז לאיזה כיוון עליו לפנות?

לכן, אחד הדברים החשובים שהנער יכול לחוות הוא חשיפה לעולם מוזיקלי, העולם הזה מהווה אמצעי מפלט להרבה אנשים, ובייחוד לצעירים. האזנה למוזיקה יכולה לשפר את המצב הנפשי, ואף לעתים גם לחזק את הבריאות. היא למעשה כלי משמעותי לנער בגיל הטיפש-עשרה שמנסה למצוא את עצמו מבחינה חברתית. בגילאים הללו בני נוער רבים נמצאים בצומת דרכים בחיים שלהם, והמוזיקה כן היא משחררת ומרגיעה, נותנת לילד את הביטחון לפרוץ קדימה בחיים שלו, משדרגת את אורך חייו ומאפשרת לו לפתח תחביב מהנה.

laith-abuabdu-35514-unsplash

למה דווקא מוזיקה?

המוזיקה משפיעה על הילד במגוון היא תחומים – ראשית היא משפרת את ביצועי המוח והזיכרון של הילד, היא גורמת לו להיזכר במידע, ולכן היא עזרת לשמור על פיקוס ולהתמקד בתחומים החשובים לו. מעבר לכך היא משפרת את הריכוז ואת תשומת הלב בכל הגילאים ובייחוד לבני נוער. כמו כן, יש לה גם השפעה על תנועות הגוף ועל הקואורדינציה, על פי דיווח ב-Journal Neuroscience היא מפיגה עייפות ומכניסה אנרגיה לגוף, וכן היא משפרת רבות את הפרודוקטיביות.

מהו הפתרון האולטימטיבי?

כהורים חשוב ביותר לחשוף את הילד למוזיקה, ולשלוח אותו ללמוד לנגן, כדי לעשות זאת ילדים ובני נוער מגיעים למספר מוסדות לימוד בשעות אחר הצהריים, הבולטים מביניהם הם מוסדות הקונסרבטוריון, שבראשם נמצא הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה ע"ש לין ותד אריסון בתל אביב.

[youtube g6-C4NmK0fM nolink]

לסיכום, המוזיקה היא כלי חשוב בחייו של הנער, היא משמשת תחביב מהנה שממלא את החיים שלו ואפילו הופכת אותו לחכם יותר. לכן, שלחו את הילד שלכם ללמוד לנגן על כלי נגינה, ההשקעה והמאמץ הללו ישפיעו עליו בכל כך הרבה אספקטים בחיים.

עתיד ילדינו זה העתיד שלנו!