איך בוחרים איזה ספר לקרוא?

ספרה המרגש של אנה אנקוויסט גרם לי לתהות שוב על הסיבות שגורמות לי לבחור בספר אחד על פני ספר אחר

 239

קונטרפונקט, מאת אנה אנקויסט, הוצאת הספריה החדשה, 212 עמ'

בכל פעם מחדש אני תוהה ביני לבין עצמי מהו הדבר שגורם לי להחליט איזה ספר לקרוא. ואני לא מתכוונת לספרים שעליהם אני מקבל המלצות מאחרים.

לדוגמה, נכנסתי לחנות ספרים והתחלתי לרפרף בין המדפים והבמות. מה מושך את עיניי? האם זו עטיפה מרהיבה? או דווקא עטיפה מסתורית? האם אני נמשכת לצבעי עטיפה בולטים יותר או פחות? האם אני נמשכת יותר לגוון השחור האהוב עלי כל כך, או שדווקא בספרים אני מחפשת את צבעי הפסטל הבוהקים ודומיהם? ואולי זהו שם הספר שמושך את עיניי? שם פרטי? אזכור של נושא מעניין? מילה מסוימת?

לדעתי אין כאן תשובה חד משמעית. פעם זהו בכלל שם הסופר ובפעם אחרת תמונת העטיפה.

את "קונטרפונקט" בחרתי מכיוון ששיערתי שיש כאן דיון מוזיקלי ברמה כלשהי. על פי הגדרת ויקיפדיה: הקונטרפונקט במוזיקה, הוא צירוף של שני קווים מלודיים עצמאיים (או יותר) תוך יצירה של מרקם הרמוני ביניהם. מקור המילה קונטרפונקט הוא הביטוי הלטיני "פונקטום קונטרה פונקטום" נקודה מול נקודה. הצורות המוזיקליות הקונטרפונקטיות העיקריות הן הקאנון והפוגה.

שיהיה ברור, אין לי בהשכלתי כל ידע מוסיקלי, רק זאת ידעתי – ששם הספר הוא מונח מוסיקלי כלשהו. תמונת הילדה הבהירה והחיוורת אשר בשער הספר הסבה את תשומת לבי. כאן יש סיפור טוב. ולא טעיתי.

בד בבד עם אימון מפרך בנגינת "ואריאציות גולדברג," וניתוח ופרשנות על הלכי רוחו של המלחין, י.ס. באך ומיקומו ההגיוני של כל תו ותו ביצירה, חיה האישה – גיבורת הספר – את זיכרונותיה.

אין כאן שמות בסיפור – היא "אישה" והיא "אם" וככזאת היא מופיעה ברומן. גם בני משפחתה הם האב, הבת והבן.

למרות הריחוק, כביכול, זהו סיפור אישי מאוד, רב מחוות, מופנם ומעמיק מאוד העוסק ביחסי האם עם בתה, בעיקר אל מול המוסיקה המתנגנת בראשה ובפסנתרה כל חייה.

היצירה המוסיקלית מתחילה ומסתיימת באריה. האריה הפותחת והסוגרת מורכבת מאותם תווים בדיוק, אולם היא נשמעת שונה בשני המקרים, בעיקר בגלל כל הואריאציות שביניהן. יש כאן רעיון להקבלה מלאה לחיים.  נפלא!

זוהי עוד יצירת מופת של הסופרת ההולנדית המחוננת אנה אנקויסט, מחברת "הסוד", "יצירת מופת" ו"השיבה הביתה" הנפלאים ונחשבת ליצירה האישית והאוטוביוגרפית ביותר שלה.

 לקריאת " קונטרפונקט" בפורמט דיגיטלי Get books