איך באמת בוחרים צבע לשיער?

האם צבע השיער שבחרת מדגיש את העיניים ומתאים לגוון העור שלך, או מפספס אותך בגדול? מעצבי השיער המובילים עוזרים לך לדייק

בעולם שבו אפילו ג'ודי שלום ניר מוזס הסכימה בסוף לוותר על הכתום העז בשיער, אכן רוב הנשים בוחרות בצבע שיער סולידי יחסית בסוף שנות השלושים שלהן.

בשלב הזה פתאום הבחירה צריכה להתחשב בשיער הלבן שמבצבץ, והגוונים החזקים שבחרת בעשור החולף (ע"ע: כן, למה שאני לא אנסה באמת את הכתום של ג'ודי שלום ניר מוזס?), נראים עכשיו קצת לא קשורים לפאסון הנוכחי, לצורה שבה התחלת להתלבש לעבודה ובכלל, לתגובות מהחברים של הילד בבית הספר.

אז איך בוחרים צבע שיער שיעביר בצורה נאמנה למקור את האישיות שלך וגם יחמיא לגוון העיניים והעור? מעצבי שיער מוכשרים עוזרים לענות על השאלה.
..

שאלה פותחת: מי את?

עידו לביא, מנהל ההדרכה של אינדולה: "צבע הוא עולם ומלואו. הוא אמירה. אני ממליץ לשאול את עצמך לפני שאת ניגשת למדף את השאלות הבאות: מה ההיסטוריה של השיער שלי, מה סגנון החיים שלי, מה סגנון הלבוש שלי, מה צבע עורי וצבעי עיניי ובאיזה גוון אני חושקת.

בדקי עם עצמך מה חשוב לך לשדר – אישה שובבה ונערית? תוכלי למצוא ביטוי בגוונים הג'ינג'ים. אישה נועזת? נסי את גווני האדום. קלאסית? תוכלי למצוא עצמך בין הגוונים החומים והסגולים".
..

בצביעה חוזרת של גוון בלונדיני, נצבע רק את שורשי השיער. צילומים: מתוך קמפיין אינדולה

שטיפה או צבע?

עידו לביא: "באופן כללי ועל מנת לשמור על סיב השערה, נעדיף לצבוע את שורשי השיער בחומר הצביעה המוכר, אך את יתר אורכי השיער לרענן בעזרת צבע ללא אמוניה. כך נצליח לשמור על שיער בריא ויפה לאורך זמן".

אם יש לך שיער בלונדיני, הטיפול שונה מעט: "בצביעה חוזרת של גוון בלונדיני, נצבע רק את שורשי השיער. יתר השיער כבר מובהר בבלונד. אין טעם להעביר אותו תהליך כימי נוסף מאחר ובלונד אינו דוהה".

אישה בשלה – גוון רך

אמיר אליהו, מעצב השיער של וולה קולסטון, אומר שלאישה בת 40 פלוס-מינוס כדאי לקבל השראה מנשים מטופחות בגילה: "ג'ניפר אניסטון, ג'ניפר לופז, קלאודיה שיפר, קיילי מינו ועוד נשים בשלות שבנות 20 חולמות להראות כמותן. כולן מוותרות בסוף שנות ה-30 על הצבעים המבריקים, החדים והחריפים לשיער ובמקומם בוחרות בגוונים רכים, זוהרים אך מעודנים, שמשולבים בצבעים חמים".

שיער חלש, גוון עדין

עידו לביא: "חשוב מאוד שבחירת הגוון תהיה תואמת למצב בריאות השיער ולא רק לחשק שלך. במידה והשיער לא בקו הבריאות, עדיף להימנע מכל פעולה שתהפוך אותו לבלונד. פעולה זאת, כרוכה לרוב בתהליכים כימיים שחזקים יותר מצביעה רגילה".….

איך לא מפספסים?

אמיר אליהו: "כשהשיער צבוע לא ניתן להגיע לטון בהיר יותר מהצבע הקיים בעזרת צבע בלבד, אלא תידרש הבהרה. בנוסף חשוב לאבחן את הפיגמנט שיש בשיער, כדי לא לקבל תוצאה לא רצויה. למשל, אם יש בשיער פיגמנט אדום ואנחנו בוחרים בצבע לא נכון, עלולה להתקבל תוצאה אדמונית יותר ממה שהתכוונו אליה"..

בבית או במספרה?

בנוגע להבהרה, מעצבי השיער מפגינים תמימות דעים – עדיף לתת לבעל מקצוע (במספרה) לטפל בשיער. אם מדובר רק בצביעת שורשי השיער הלבנים עם צבע או שטיפה, את בהחלט יכולה לעשות את זה בבית.

ארז אלון, מומחה השיער של לוריאל פריז: "אם יש לך מעל 50% אחוז שיער שיבה ושאר השיער שלך הוא לא חום כהה, את מוזמנת לנסות לצבוע לבלונד לבד בבית. אבל אם יש לך פחות מ-50% שיבה, או שהשיער שלך כהה, ניסיון הצביעה הביתית כנראה יהפוך לתקרית בלונד-נחושת. עדיף שתפני למומחה בלונד, כמוני".

אמיר אליהו: "אם את צובעת עם ערכת צביעה ביתית, אני ממליץ  לרכוש משפך צבע, לפתוח בעזרתו שבילים ולטפטף בתוך השביל צבע וכן הלאה שביל אחר שביל. לאחר שסיימת לעשות שבילים בכל הראש, יש לעשות סוג של חפיפה עם הידיים על מנת להעביר את הצבע לכל חלקי השיער, ולאחר מכן למשוך את הצבע בעזרת סירוק לקצוות".
..

להתאים צבע שיער לגוון עור

ארז אלון: "את החוק: עור בגוון קר מתאימים לשיער בגוון קר וגוון עור חם לגוון שיער חם, שחררנו מתפקידו לפני למעלה מעשור. היום ניתן, רצוי ומומלץ לשלב: צבע עור עם תת גוון צהוב, ירוק או אפרפר הולך מושלם עם גווני שיער של שקד, חום שוקולד זהוב, דבש ובלונד כהה"...

אמיר אליהו: "לגוון עור אדמוני בדרך כלל מאוד מחמיאים הגוונים הנחושתיים, הגוון הזה נותן מראה טבעי, מבריק ואפילו סקסי. לגוון עור צהבהב מתאימים גווני שיער קרים כגון: בלונד לבן, בלונד אפור, בלונד חיטה, סגלגלים, הגוונים השאטניים הטבעיים ובנוסף הגוון השחור. לגוון עור כהה מתאימים גווני שיער כגון: דבש, אדמוני,  נחושת כהה, חומים, שוקולדים, מוקה, סגלגלים וכו'".

עידו לביא: "קיימות שתי אופציות: צבעים חמים (אדום, ג'ינג'י, צהוב) וצבעים קרים (סגול, כחול, פלטינה). כיצד תדעי מה הכיוון הנכון עבורך? הנה הטיפ: אם את נוהגת לענוד תכשיטי זהב, לכי על הגוונים החמים. נוהגת ללכת עם תכשיטי כסף – לכי על הגוונים הקרים".

ארז אלון: "לבעלות עור כהה הצבעים המושלמים הם הזהובים, הקרמל, הברונזה, וחום-שקד נקי"...

להתאים את צבע השיער לצבע העיניים

ארז אלון: "לבעלות עיניים כחולות מומלצים צבעים צבעוניים שהג'ינג'י שולט בהם. את השחור תשאירי לבנות ה-22 ואם ממש בא לך על צבע כהה, תלכי על שוקולד, אדום או אגוז עמוק. גם חום -נחושת יילך נפלא עם הכחול בעיניים שלך. לבעלות עיניים חומות, עדיפים גווני השיער בלונד נס קפה, חום ערמוני, וחום כהה בגוון פולי קקאו".

ואיך משתלבות הגבות?

ארז אלון: "יש לגבות שפה ואמירה, והן חייבות להשתלב נכון. אם את צובעת לבלונד בהיר, צבעי את הגבות לחום בהיר, ואם את צובעת לחום כהה, צבעי את הגבות בחום בינוני. את לא חייבת, אבל כדאי מאוד".