איך אפשר לזהות הרעלה?

שתי אחיות פעוטות נפטרו השבוע בירושלים, לאחר שנחשפו לחומרי הדברה. אחיהן עדיין נאבקים על חייהם. לו הרופאים היו מודעים לחשיפה לחומרי הדברה, ייתכן שניתן היה להציל את חייהן

פעוטה בת שנה וחצי ואחותה בת הארבע מתו ביום רביעי בבוקר לאחר שנחשפו לחומר הדברה מסוג פוספין שהושאר בדירת המשפחה. נכון לבוקר זה, שני אחים נוספים, בני 3 ו-6, שנפגעו באורח קשה משאיפת החומר, עדיין נאבקים על חייהם. גם ההורים נפגעו.

המקרה המזעזע הזה מעורר שאלה מורכבת במיוחד: כיצד ניתן לזהות הרעלה ולמנוע את התוצאות הקשות על ידי טיפול מיידי?

איך אפשר למנוע הרעלות?

מהי הרעלה?

הרעלה משמעותה שימוש בכמות גדולה מהמותר של חומר מזיק. בחלק מהחומרים, כמו ציאניד, גם כמויות מיזעריות עלולות לגרום לסימפטומים קשים. בחלק מהחומרים, כמו אקמול, נדרשת כמות גדולה יחסית על מנת לגרום להרעלה.

הרעלה יכולה לקרות על ידי בליעה, שאיפה, ולפעמים גם על ידי מגע עם העור.

הסימפטומים משתנים בין החומרי השונים. חלקם יגרמו לבחילות, הקאות ושלשולים. חלקם יגרמו לקשיי נשימה. חלקם יגרמו לאיבוד הכרה ופרכוסים. הכל תלוי בחומר עצמו ובמינון.

למה כל כך קשה לזהות?

הבעיה הגדולה עם רוב הסימפטומים הללו היא שהם אינם ספציפים כלל. הקאות ושלשולים הם גם סיפטומים של וירוסים שלא עושים דבר אלא חולפים כלעומת שבאו ולכל היותר עלולים לגרום להתייבשות. קשיי נשימה יכולים להגרם כתוצאה מאלרגיה, ופרכוסים בילדים עלולים להיות תוצאה של חום שעולה במהירות, ולא להשאיר שום זכר לאחר מכן.

השאלה המטרידה, הורים ורופאים כאחד, היא איך אפשר להבחין בין סיפטומים למחלה קלה וחולפת לבין אירוע המחייב אשפוז וטיפול מיידי.

והתשובה, המטרידה לא פחות, היא שכמעט אי אפשר להבחין בינהם על פי הסימפטומים בלבד. כדי לדעת האם מדובר במצב חירום הדורש אשפוז או מחלה קלה הנשארת בבית חשוב לשים לב לכל מכלול האירוע.

איך זאת אפשר לזהות במהירות?

חשיפה לחומרי הדברה (גם אם "רק" ריססו בחדר המדרגות), נגישות לתרופות בבית (למשל – בקבוק אקמול מרוקן, חפיסת אנטיביוטיקה ריקה שהיתה מלאה קודם לכן וכו'), נגישות לחומרי ניקוי ולשאר חומרים אחרים עלולים לרמז על הרעלה. לכן כאשר פונים לעזרה רפואית, אפילו אם זה רק כדי לקבל פתק מחלה מרופא הילדים, חשוב לציין את החשש שהילד אולי נחשף לחומר מסוכן.

חום גבוה, התקדמות מהירה של הסימפטומים, והופעת סימפטומים חדשים מחייבים פניה לרופא במהירות. הם עלולים לרמז על מחלה קשה ומתקדמת.

כאשר יש מספר בני משפחה חולים בהקאות ושלשולים שהחלו מיד לאחר ארוחה לרוב נהוג לחשוד בהרעלת מזון. אולם גם במקרה הזה חשוב לספר לאנשי הצוות את כל מה שקרה קודם לכן, שהרי אם המשפחה אכלה במסעדה, למשל, ייתכן שעוד אנשים סובלים מאותה הרעלה ויש לשלוח צוותי בדיקה רפואיים למקום.

במקרה האחרון שהגיע לכותרות, על פי מה שנמסר בעיתונות הכללית, הילדים וההורים סבלו מבחילות, הקאות ושלשולים, ודיווחו לצוות הרפואי שהם אכלו ארוחה שהכילה מזון מקולקל.

אילו הרופאים היו מודעים להתקדמות המהירה של הסימפטומים אצל הילדים או לחשיפה לחומרי ההדברה הטיפול היה שונה לגמרי. בין השאר, היה אפשר להוציא את המשפחה מביתה בשלב מוקדם יותר וכך לצמצם את החשיפה לחומרים המסוכנים בדירה.

הרפואה המתקדמת היום יודעת להציע מזור למספר רב של אירועים, אבל על מנת לקבל את העזרה הזו חשוב לספר לאנשי הצוות הרפואי את כל המידע, ולא רק את מה שנראה להורה רלוונטי.