איך אנחנו צורכים תרופות, מפרגנים לתאגידים ואפילו לא שמים לב, שמעו סיפור….

מפרי עטה של הפסיכולוגית והעיתונאית המוערכת ורדה רזיאל ז'קונט פורסמו אינספור ספרים, מאמרים וטורים בעיתון, לאחרונה היא כתבה משהו בפייסבוק הפרטי שלה. מאחר והפרופיל שלה פתוח לציבור הרחב יצא גם לי לקרוא: פוסט קצר המלווה בתמונה עדכנית שלה בו היא מדברת על היותה בת 75 ועל כך שהיא מרגישה צעירה ונמרצת. הגבתי לה והיא ענתה לי, ואם עולה השאלה איך זה מתקשר לנושא של הפוסט, אתם מוזמנים לקרוא ולעשות את ההקשר…

תרופות. תמונת אילוסטרציה שאינה קשורה לכתבה, מהאוסף של בנק התמונות "שאטרסטוק"

עובדה קיימת: רובנו מנוצלים על ידי תאגידי ענק שלא לטובתנו,  וזה כולל גם גם אנשים חכמים ומצליחים ואפילו מפורסמים, אנחנו יכולים להיות לחשוב שאנחנו 'רוכבים על הגל', אבל בתכלס לפספס אמת חשובה שנוגעת לבריאות ואיכות חיינו.  גם אני חייתי כך שנים רבות עד שנפקחו עיניי.

אני מאמינה שכבני אנוש אנו מעצם מהותנו בעלי כוונות טובות, ובסך הכל רובנו די תמימים, ואם סמכות כלשהי יודעת להציג את הדברים באופן מספיק משכנע אין בעיה לגרום לכמות גדולה של אנשים להתנהל בדיוק כפי שרוצים שיתנהלו.אבל בשנים האחרונות השתנו כללי המשחק: התקשורת השתנתה ובזכות האינטרנט והרשתות החברתיות שזמינים לכולם, מידע שעד כה היה מצונזר נחשף לכל.

בזכות הרשתות החברתיות אנו נחשפים גם לפוסטים שאינם מוגדרים ככתבות עיתונאיות, ואלו הם בעיניי פנינים אנושיות שחושפות מידע שלא בטוח שהכותבים התכוונו לחשוף.

הנה דוגמא: הפסיכולוגית והעיתונאית המוערכת ורדה רזיאל ז'קונט, שמפרי עטה פורסמו אינספור ספרים, מאמרים וטורים בעיתון, פרסמה פוסט בפרופיל הפייסבוק הפרטי שלה, שפתוח לציבור הרחב, פוסט קצר, מלווה בתמונה עדכנית שלה בו  היא מדברת על כך שהיא כבר בת 75 ועדין מרגישה צעירה ונמרצת. רזיאל-ז'קונט נחשבת מאז ומתמיד  לאישה גלוית-לב שאינה מהססת לדבר ולצחוק על עצמה,בלי יותר מדי איפור או יומרות, שזו בעיניי תכונה שבהחלט ראויה להערכה.

הטקסט שכתבה מביא עובדות מעניינות: מפורטת בו רשימה ארוכה של תרופות אותן היא צורכת. ספרתי אותן, ובלי למנות  נספחים שונים ראיתי שם לא פחות מאחת-עשרה תרופות שונות, רובן מיועדות לטפל בסימפטומים "רגילים" ולא מסכני חיים כמו: דכדוך, סוגיות עיכול שונות, בעיות שינה, בעירה ברגלים, בלוטת תריס לא מאוזנת, יובש בעיניים ובעיות בעור.

הנה ציטוט מהפוסט:

"בבוקר שואפת אל ראותי פורדיל ומילפוניד נגד אסתמה (או משאף רלבר במקומם)
ובולעת אומפרדקס נגד רפלוקס
ואלטרוקסין נגד תת פעילות של בלוטת התריס
וגם בעוונותי סרנדה נגד דיכי (כבר מזמן אין דיכי אבל…אולי בזכות הסרנדה)?
ובערב שוב המשאפים בתוספת כדור סינגולייר נגד האסתמה.
וגם ליריקה נגד הרגלים הבוערות בלילה
וגם בונדורמין כדור שינה כי כבר אין דרך לישון בלי.
וגם נגיעת סינטומיצין על העפעפים נגד הנטיה לדלקת.
וגם לתוך העינים טיפות ויסקוטירס נגד התיבשותן בשינה.
וכמובן לעור אדפרין (חומצת ויטמין A רק במרשם רופא).

האם זכרתי לרשום הכל?"

רזיאל ז'קונט נחשבה מאז ומתמיד לדמות שנויה במחלוקת: יש לה לא מעט אוהדים ומעריצים וכנגדם כאלה שפחות מתחברים לצורת ההתבטאות שלה, הבוטה לעיתים. היא עברה אתגרים לא פשוטים לאורך חייה והיא מרבה לשתף לגביהם בהרחבה.  אין ויכוח לגבי כשרון הכתיבה והעשייה הרבה והמרשימה. הפוסט הנוכחי אינו יוצא דופן מבחינת יכולתה להיות אמיתית וחסרת יומרות, והיא משתפת אותנו בפרטי הפרטים של במצבה הבריאותי.

הנה עוד מידע שמתחיל להיות גלוי וידוע בזכותן של הרשתות החברתיות: הקשר בין סימפטומים כמו אלו שצויינו בפוסט וגרועים מהם לצריכת מזון מן החי: לא מעט מחקרים שנחשפו ברבים בזכות הרשתות החברתיות הוכיחו חד משמעית איך המזון המתועש מן החי, בעיקר בכמה עשרות השנים האחרונות שלצורך גידולו מצופפים חיות, מענים אותן בתהליכי הגידול שלהן ומזינים אותן בכמויות ענק של תרופות והורמונים כדי להחזיקן בחיים ולגרום להן לגדול מהר יותר מזיק למערכת האנושית, איך הצריכה הזו באופן עקיפ וישיר היא העונש הגדול ביותר שיכל המין האנושי לתת לעצמו.

תרופות
תרופות. תמונת אילוסטרציה שאינה קשורה לכתבה, מהאוסף של בנק התמונות "שאטרסטוק"

הנה קישור להרצאה המצוינת של ד"ר גרגר, רופא אמריקאי שבהרצאתו המפרט חלק מהסיפטומים ומסביר איך הם קשורים לצריכה מן החי:

https://www.youtube.com/watch?v=IV-mlTfM070

ורדה אגב אינה יוצאת דופן: רשימת תרופות כזו או אחרת היא חלק משגרת חייהם של אנשים רבים בגילה וצעירים ממנה, כך זה עובד: מבהירים לנו מהרגע שעמדנו על דעתנו שכדי להיות בריאים אנחנו "חייבים" לצרוך מוצרים מן החי: בשר-בקר, עוף, חלב, ביצים ודגים. תאגידי המזון מן החי בשיתוף עם משרדי הבריאות שאמורים להיות אחראים על בריאות הציבור שולחים איומים מרומזים שאי צריכה מן החי תפגע בבריאותנו, זה משתנה ממדינה למדינה אבל אותם גורמים  לא מהססים להשתמש  במניפולציות עקיפות על ידי כך שמחלחלים לתודעתנו שאם לא נאכיל את ילדינו במזון מן החי תיפגע בריאותם.

וחשוב לציין שהמזון מן החי אינו הגורם היחיד לפגיעה בבריאותם של אנשים, גם צריכה מוגזמת של מלח, סוכר, מזון מעובד, המנעות מפירות וירקות, ריסוסים, כל אלה גם הם מזיקים ועלולים לגרום באופן ישיר או עקיף למחלות, אבל הנזקים של כל אלה מתגמדים לעומת הנזק הישיר והמתמשך שגורמת הצריכה מהחי.

כך יוצא שגם אדם שמפגין אכפתיות רבה כלפי בעלי החיים ומוכן  לעשות שינוי "על חשבונו" (לגרסתם), הרי מעטים הם האנשים שיסכימו לסכן את ילדיהם. ההרצאה המצוינת 'הון שלטון מזון' שהופצה לאחרונה ברשת על ידי פעילים שמתעדים באופן קבוע את המשקים המתועשים מביאה בצורה ברורה  בפשטות רבה את ההקשרים והאינטרסים הכלכליים בתעשיית המזון (בישראל, אבל זה נכון בצורה זו או אחרת גם ליתר העולם), ואיך התאגידים שולטים על המידע בו אוחזים רופאים ותזונאים, מידע שמועבר הלאה לציבור כאמת בסיסית לגבי תזונה "הכרחית" לילדים ומבוגרים.

למעוניינים לצפות בהרצאה:
https://www.youtube.com/watch?v=BRExKKpXZkc

והתעמולה הזו עובדת מצוין מזה דורות. גם כי כך לימדו אותנו, ואת הורינו, ואת הוריהם . ואם גופו של ילד ושל אדם צעיר חזק ויכול להתמודד בצורה טובה יחסית עם הנזקים שהמזון מהחי מחולל, הרי ככל שמתבגרים יורדת היכולת הזו ומתחילות לפקוד אותנו מחלות שונות שהמזון מן החי הוא המקור לחלק גדול מהן.

 ברי המזל בינינו שצורכים מהחי סובלים, בעיקר בגיל מבוגר משלל של תופעות 'קלות' כמו בעיות עיכול, לחץ דם לא תקין, בעיות לב קלות, סכרת ואי סדירות של בלוטת התריס, ויש לא מעטים שלצערנו חולים במחלות הרציניות יותר.  ניתן לשלוט במחלות אלה בצורה חלקית  באמצעות תרופות, ניתוחים ואשפוזים, כולם מוצרים שמכניסים כסף ליצרניהם, תאגידי הבריאות והתרופות. ישנם לא מעט מוצרים בסיסיים, נפוצים וזמינים כמו אלה שאנו רואים ברשימת התרופות של ורדה, ויש מוצרים יוקרתיים יותר כמו הכימו ועוד שלל תרופות לאלצהיימר, בעיות לב, סכרת לסוגיה, כמו גם ניתוחים שונים ואשפוז בבץח חולים. ובואו לא נטעה: גם האשפוזים והניתוחים הינם מוצרים נלווים שאותם מספקים לנו תאגידי הבריאות. למען ההגינות יש לציין שיש אחוז מסוים של חולים גם בקרב אנשים שאינם צורכים מזון מהחי, ופה ושם נראה גם אנשים שאוכלים מהחי שבריאותם תקינה, אבל בגרף הגדול הם יהיו המיעוט.

האמת העירומה שנחשפת כיום היא שתאגידי התרופות ובתי החולים שהם עסקים כלכליים לכל דבר זקוקים לתעשיות המזון מן החי כדי לשגשג, הרווחים שלהם יקטנו אם אנשים יעברו לצמחונות או טבעונות, ולכן – למרות שזה לטובת הבריאות של הציבור, הם נגד וימשיכו בכל כוחם להמליץ לנו לאכול מהחי, זה לא אישי – זה כלכלי.

ונחזור רגע לורדה: הדבר שנראה לי הכי מוזר בכל הסיפור הוא שנראה שלא זו בלבד שהיא אינה מתלוננת על מיחושיה, נהפוך הוא, בפוסט היא התכוונה "להרים" לעצמה (סלנג של ימינו) ונראה שהיא מתגאה בבריאותה הטובה (בעיניה), נראה שהיא באמת ובתמים סבורה שמצבה הגופני מדהים יחסית לגילה.

תגובות לא מעטות היו לפוסט, רובן מהסוג המפרגן, רבים שיבחו אותה על כך שהיא מתמודדת מבחינה רפואית רק עם דברים 'קלים' וכמה טוב היא נראית לגילה (והיא אכן נראית מעולה) אבל היו שם גם כמה מחברי הטבעונים שניסו לפקוח את עיניה, והיא ענתה לאלה תגובות שהבהירו שהיא אינה זקוקה לעיצות ויודעת מה טוב לה.

גם אני הגבתי לה, הערתי את תשומת ליבה לכך שהיא תורמת לתאגידים בצורה שלא מיטיבה עמה, לא ציפיתי שהיא תענה, אך להפתעתי נעניתי. שלוש מילים: "נראה אותך בגילי".

הנה צילום שיחתנו הקצרה:

varda

קיבלתי עלי בשמחה את האתגר, וחייבת להגיד, לא נראה לי שכשאהיה בגילה אקח אפילו קמצוץ ממה שהיא לוקחת באופן רגיל.
אז אני כמובן מאחלת לה חיים ארוכים וטובים ובריאים ויש לנו עוד עשרים ומשהו שנה לגלות מה יקרה כשאהיה אני בגילה.

*****************************************
flowers.med

תודה שקראתם. דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט. כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש. לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם: https://www.facebook.com/vegan1.spirit

כמו-כן אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק ‘רוחניות וטבעונות’ בקישור הבא:
https://www.facebook.com/groups/spirit.vegan

שלכם בברכה, מיכל.