איום על חיות נכחדות בארץ ובעולם

בחורה עם מחשב נייד

מספר מיני בעלי החיים הנעלמים מן העולם מבהיל ומדובר על 5,000 בעלי חיים בממוצע. עיקר התהליך מתרחש ביערות הטרופיים אשר משתרעים על 55% משטח היערות. לאחרונה המודעות בקרב בני האדם עלתה על נושא הכחדת בעלי החיים. לעיתים נראה כי הכול נמצא תחת שליטה, היות שאמצעי התקשורת מפיצים מחקרים ונתונים לגבי מצבם של בעלי החיים בטבע באופן עקבי.

אך זיהום המים והאוויר, הרס שטחי המחיה שמתבצע באופן תכוף על ידי בני האדם מצמצם את שטחי המחייה של בעלי החיים על סף הכחדה. גם כריתת עצים ושריפת יערות, מכחידים אלפי ציפורים וחיות בר.

גם אפקט החממה, בשל פליטת גזי דלק שמעלה את הפחמן הדו חמצני ועליית הטמפרטורות, הגברת שינוי האקלים, גורמים לאזורים רבים בטבע, להיות צחיחים יותר ויבשים יותר. מצד נשי אזורים אחרים מקבלים משקעים רבים מידי שמובילים להצפות תכופות. שינויים אלה, מתרחשים בקצב מהיר לכן בעלי החיים, אינם יכולים להתאים עצמם לסביבה המשתנה. ההגירה של בעלי החיים לשטחים אחרים לא יכולה להילקח בחשבון מהסיבה שהאדם השתלט על אזורים אלו. זו הסיבה שהאקולוגים טוענים שקצב ההכחדה של בעלי החיים הינו מואץ.

שינוי אקלימי משפיע על אוכלוסיית המדוזות

הגורמים המרכזיים שבגינם בעלי החיים נכחדים מן העולם

מלבד שינוי האקלים, יש להוסיף גם את זיהום הים, אשר נובע מאסונו אקולוגיים ושפיכת שפכים לים. גם זיהום הקרקע כתוצאה מתחנות כוח או פעילות תעשייתית, הרס בתי גידול של בעלי החיים עקב פיתוח מתמשך  וכן, צייד בלתי חוקי של בעלי חיים, פילים וקרנפים בשל שימוש באבריהם לצורך מסחר.  כל אלו מובילים על לחץ על הסביבה הטבעית אך למרות זאת קיימת עדיין תקווה. אחד בעלי החיים – שברוטאין, בעל חיים זעיר דמוי צבי בגודל של ארנב, אשר חשבו שהוא נכחד לפני עשרות שנים נראה לאחרונה בדרום וייטנאם.  הוא מוכר גם בשם "צבי עכברים" ותועד לאחרונה לפני כ-25 שנה כאשר הסברה היא שבעל חיים זה נכחד בזמנו כתוצאה מצייד.

היום, ביולוגים וחוקרי טבע, יחד עם אנשי שמורות הטבע עושים ככל שביכולתם, על מנת לשמור על זן על מנת שיתרבה ויחזור חזרה לטבע.

יש לציין כי גם מספר יונקים הימיים פוחת כל העת בגלל זיהום האוקיינוסים, האדם שצד בעבר והשפיע על אוכלוסייתם באופן ישיר משפיע עליהם באופן עקיף על ידי זיהום. יש לציין כי כלבי הים נכחדים אף הם וקיים זן אחד שנכחד לחלוטין כמו כלב הים הקריבי. ציידי לווייתנים צדו באמצעות כידון וצלצל לווייתנים בכמויות גדולות. האסון הגדול ביותר של הלווייתנים הוא שהם ניצודו בים הפתוח ובאזורים שאינם נחשבים כמים טריטוריאליים. ישנם בעלי חיים היוצאים מהים לשם רבייה והם מוגנים יותר ע"י חוקי הציד המקומיים. היום קיים חוק בינלאומי, אשר נשמר במיוחד בארה"ב אשר מגן על הלווייתנים.

יעלים_במדבר
יעלים_במדבר

חיות נכחדות בישראל

 בישראל ישנם עופות ובעלי חיים הנמצאים אף הם בסכנת הכחדה כמו למשל הנשר המקראי. נשר זה נמצא בסכנה בשל הירידה התלולה בגודל האוכלוסייה בשטחי המחיה שלו. קצב הירידה בשטחי הקינון של הנשר המקראי גבוה מ-80% במשך למעלה מ-50 שנה. בתחילת שנות ה-2000 היו 120 זוגות של נשרים מקראיים והיום ישנם רק 40 זוגות.

 גם היעל הנובי, נמצא בסכנת הכחדה. יעל זה, היה נפוץ במזרח התיכון ובערב הסעודית. בישראל שרדו רק מספר קטן של יעלים נוביים אשר נמצאים באזור של מדבר יהודה.  לאחר מאמצי שימור, החלה האוכלוסייה של יעל נובי להשתקם.

סוג נדיר נוסף של דו חיים – הסלמנדרה אשר חיה בבתי גידול לחים נמצאת בסכנת הכחדה. בישראל אין הרבה מינים של דו חיים – רק 5 במספר.

הצבי הארץ ישראלי, הינו המין היחיד בעולם אשר נמצא רק בישראל. למרות שצבי זה, הפך למקור הגאווה בישראל, המסקנה מדאיגה שהוא עשוי להיעלם מהנוף המקומי ושמורת הטבע והגנים, מגבירים את המאמצים להגן על בעל חיים זה.