אטרקצית קיץ לכל המשפחה – להשתולל עם צבע

חוויה מיוחדת וסוחפת בבית התפוצות – הופכים בן רגע לאומנים ויוצרים עבודה אומנותית משותפת בהנחיית אמן הציור הקהילתי, מקס לוי פרידר

אנחנו מאוד אוהבים ליצור. יש לנו בבית חומרי יצירה וכלי עבודה משלימים ובכל פעם, שמתחשק ליצור, מכסים את אזור העבודה (כדי שיהיה כמה שפחות לנקות בסיום העבודה) ומתחילים ליצור. אבל יש יצירות ועבודות, שאין סיכוי שמישהו ישכנע אותי ליצור בבית, למרות שהן מלוות בהרבה כיף ושעשוע. גם לי יש גבולות.
כמה שמחתי לשמוע, שאני יכולה לפרוץ את הגבולות וללכלך ב"בית" של מישהו אחר – הפעם בבית התפוצות יחד עם אמן ציורי הקיר מקס לוי פרידר.

"כחול לבן בצבעים" – חווית קיץ בבית התפוצות


אני ממליצה לכם להכיר מקרוב את מקס לוי פרידר, אמן ציור קהילתי מניו יורק, שהקים תנועה מהפכנית המשלבת אמנות ועבודה קהילתית סובבת עולם, בשם artolution. מדובר בבחור צעיר, עם תלתלי זהב, לבוש סרבל עם הרבה כתמי צבע, עם המון אנרגיה וחיוך שופע, שמזמין את הקהל ליצור יחד איתו על גבי בד קנבס ענק. אין צורך בניסיון קודם!


בית התפוצות הפך את אחת הגלריות, שלרוב מוצגות בה תערוכות מתחלפות לחדר עבודה ענק. לפני שהתחלנו להשתולל עם הצבע, קיבלנו סינרים, כפפות לידיים וכיסויים לנעליים ורגע לפני שעברנו לחדר העבודה, קיבלנו ממקס 3 כללים לעבודה : 1) לצבוע את כל הבד (שלא ישאר חלל לבן), 2) להשתמש באיזה סוג של מברשות שבא לנו ואפשר להחליף תוך כדי עבודה, 3) לחייך ולהנות כל הזמן.
נכנסנו כמאה איש לחדר, שקירותיו כוסו ב-40 מטר בד קנבס. על השולחנות הונחו מברשות במגוון גדלים, רולרים וצבעי סופרקריל (על בסיס מים, ללא ריח לוואי, אינם מכילים עופרת וכרומטים וניתנים לרחיצה).

ברקע התנגנה מוסיקה קצבית והתחלנו במשימה. בהתחלה כל אחד מאיתנו עבד עם רולר, בצבע אחר והתחלנו למלא את הבד הלבן בצבע, בתנועות איטיות וזהירות ואז מקס עבר לידנו והזכיר שהמטרה להשתולל, לערבב את הצבעים וליצור עולם מלא דימיון וצבע.

עברו בדיוק 2 שניות, המחסומים נפרצו והרגשנו כמו אומנים בסדנת האומנות שלהם, מתיזים צבע, מערבבים צבעים, מחליפים מכחולים ופשוט נהנים. איזו הרגשה כייפית ונהדרת.

כמה התזות צבע היו מסביב ואין חשש, שצריך לנקות. רק להנות.

מקס עובר כל הזמן בין כל המשתתפים, נותן עצות, מדגים והכל בקלילות תוך כדי צעדי ריקוד. פשוט חוויה. לעבוד בצמוד לאמן ולקבל ממנו את ההשראה לעבודה.

כשכל הבדים כוסו בצבע, מקס הדגים לנו את השלב הבא – ציור של צורות, קווים ודמויות באמצעות צבעי פנדה. לא יכולנו לעבור לשלב הבא, כיוון שהצבע צריך היה להתייבש, אבל ראינו מחוץ לחדר העבודה דוגמאות של העבודה הסופית, שמקס יצר במהלך השנים.

טעימה קטנה מהעבודה הסופית

איך מתבצעת הפעילות ב"כחול לבן בצבעים"

העבודה מתחלקת ל-5 קבוצות עבודה בשעות שונות ע"פ היום, שכל אחת אחראית לחלק אחר בעבודה ויוצרת את שכבת הצבע עליה מציירת הקבוצה הבאה.
הקבוצה הראשונה אחראית על כיסוי בד הקנבס בצבעים, שיהוו את הרקע ליצירה. הקבוצה השנייה תעסוק באיור דימויים המייצגים את העתיד. הקבוצה השלישית תמלא בצבע בעזרת פלטות, מכחולים ומברשות את הדימויים כיד הדמיון. ושתי הקבוצות האחרונות יעבדו על הפרטים, ההצללות וקווי המתאר, כדי לתת לציור את המגע הסופי.
כל השלבים וכל העבודה מתבצעים בהנחיית מקס, האמן.
מדי יום ישלימו המשתתפים ציור ענק, המשתרע על 40 מטר בד קנבס.
בסוף הפרוייקט, כשיהיה קילומטר של ציור ענק של המשתתפים, יחתכו אותו למספר מקטעים, שישלחו למספר מוזיאונים יהודיים ברחבי העולם ויוצגו שם.
הצצה לתהליך העבודה

[youtube A7EeIM7QOLo&feature=player_embedded nolink]
יצירת האמנות המשותפת "כחול לבן בצבעים" תוצג, עם סיומה, לקהל הרחב בבית התפוצות.

איפה, מתי, כמה

"כחול לבן בצבעים" בבית התפוצות, קמפוס אוניברסיטת תל אביב, שער 2, רח' קלאוזנר, רמת אביב
הפעילות מתקיימת בין התאריכים 4-22.8.13 בימים א-ה בין השעות 10:00-19:00
משך הפעילות כשעתיים
עלויות : מחיר ליחיד 25 ₪; מחיר הפעילות בשילוב הגלריה למשפחה א-ב-גע-דע: 50 ₪
יש צורך בהזמנת כרטיסים מראש – בטלפון 03-7457808

מתאים לגילאי 4 –100

פוסטים נוספים עם אטרקציות לילדים ולכל המשפחה

מרכזי מבקרים במחיר לכל כיס
מוזיאון ישראל – תערוכת "תעתועים", פסטיבלים, סדנאות ועפיפוניאדה
מוזיאון הילדים בחולון – חייזרים וחיות אחרות
מפסלים אגדות בחול
מבלים בשלישי ובשבת בנמל יפו
הטירה הקסומה במוזיאון אילנה גור

פוסטים עם פעילויות בבית עם הילדים

הכנת משחק פלונטר דגים ועוגיות בצורות דגים
הכנת משחק קט-רגל – חוויה של כדורגל לכל המשפחה
שוקולד בלונים וסוכריות שוקולד מקושטות על מקל
אתרי משחקים חינוכיים ולימודיים
קייטנת הורים ועוגיות מלוחות מפנקות
קייטנת הורים – חלק 2
והגדת לבנך : אפשר לבלות גם בבית – 10 רעיונות לפעילויות עם הילדים בבית
יוצאים לבלות עם הילדים בבית
עציץ מפרחי סול ורולדה מבצק פריך