אטרקציה לכל המשפחה – תערוכת "רכבות" במתחם התחנה בירושלים

במהלך השנים, מאז שהגדולה נולדה, צברנו מלאי מכובד של משחקים, במגוון סגנונות. מעולם לא חשבנו שצריך לקנות רק משחקים של בנות ועד היום המסלול של המכוניות יחד עם קופסה של כמה עשרות מכוניות, שקנינו לגדולה, כשהיתה בת שנתיים, נמצא במקום גלוי בבית ומהווה מוקד משיכה ומשחק לחברים שמגיעים אלינו, בנים ובנות, בכל הגילאים. יש משחקים שאין להם תוקף וגיל.
גם רכבות הן כאלה. בהתחלה קנינו את המסילה הבסיסית עם קטר ובהמשך רכשנו עוד קרונות, חלקי מסילה ואביזרים נוספים. תמיד אמרתי, שהבנות הן רק תרוץ ובעלי בעצם קנה את הרכבות על כל חלקיהן לעצמו. כשהסתכלתי מהצד, תמיד תהיתי מי נהנה יותר, הוא או הבנות.
רכבות הן גם פריט אספנות ותחום, שאהוב על רבים ואפילו כולל חברי מועדון ומומחים בתחום בארץ ובעולם. יש כאלה, שמקצים חדר שלם לאוסף שלהם ובונים ערים שלמות סביב הרכבות. אנחנו לא נמנים על האספנים הרציניים בתחום הרכבות ועכשיו, שהקימו תערוכת "רכבות" בארץ זו היתה הזדמנות בשבילי להראות לבנות, שאפשר להגיע רחוק עם אוספים.

צילום : יח"צ

מתחם התחנה בירושלים

אין התאמה מושלמת יותר לתערוכת רכבות מאשר מתחם התחנה המחודש בירושלים. הגענו למתחם התחנה בירושלים והוקסמנו מיופיו של המקום. לרגע אפשר היה לחשוב, שהגענו לאיזה שוק צרפתי או איטלקי, אבל זה ממש כאן, אצלנו. המבנה כולו עשוי אבן ירושלמית ומיד בכניסה נפרש נוף מדהים. הרציף הישן רוצף בדֶק בהיר ומסביב המון בתי קפה. חלק מהשולחנות והכסאות פזורים מחוץ לבתי הקפה ומרקיזות בפסים ירוק-לבן מצילות עליהן. באחת הפינות נמצא אזור השוק, שפועל בכל חמישי ושישי ומציע מבחר של ירקות ופירות, לחמים, גבינות, מאפים ועוד. המקום ססגוני, מרהיב וממש מזמין ביקור בו.
בימי הקיץ בשעות הבוקר והצהריים חם מכדי לטייל באזור וסביר להניח, שתבחרו לשבת בבית קפה ממוזג, אבל בשעות אחה"צ נעים לשבת בחוץ.
בנוסף לבתי הקפה, אפשר למצוא מגוון אירועים במתחם, אחד מהם הוא תערוכת הרכבות.

תערוכת "רכבות"

בכניסה לתערוכת הרכבות נפרשה לעיננו תמונה מרהיבה שהזכירה לי את הנוף האירופאי, שראיתי כשטיילתי בגרמניה, שוויץ ואיטליה, למשל.

התערוכה בנויה בצורה מעגלית לאורך קילומטר, המחולק למספר אזורים, כמו מכרות פחם, עיירה בהתפתחות, אזור מפעלים, מרכז ספורט, אתר סקי ואפילו לונה פארק, שנמצאים זה לצד זה.
הבנות התלהבו לראות "מדינה בקטן" : בתים, אנשים, מתקנים, מפעלים, מכוניות, אוטובוסים, רמזורים, כבישים, תחנות דלק, נהרות, מנהרות, בעלי חיים, אופניים.

בתוך כל היופי הזה, משתלבות כ-40 רכבות מיניאטוריות מכל התקופות והסוגים (מקיטור ועד רכבות חשמליות). מה שהדהים אותנו, שכל כללי התחבורה מתקיימים גם בתערוכה. הרכבות, המכוניות, האוטובוסים ואפילו רוכבי האופניים והולכי הרגל מצייתים לרמזורים. כשהאור ברמזור הופך לאדום, הרכב עוצר ומחכה לאור הירוק כדי להמשיך בנסיעתו. אם מתרחשת תאונת דרכים או שיש צורך בתיקונים בצידי הדרך, גם הם מתבצעים.

צילום : יח"צ

כדי שהרכבות לא יתנגשו זו בזו, מסתובבים בשטח נציגים עם טאבלטים, שעליהם נמצאת התוכנה שמפעילה את הרכבות והם מוודאים שהרכבות יפעלו כסדרן.
הבנות היו סבלניות ולא ויתרו והמתינו עד שרכבת עברה במסלול הספירלי, שעובר בתוך הנוף ההררי ומחבר את 2 צידי ההר עם גשר.
בחלק מהמוצגים, ישנו כפתור להפעלה, שרק לחיצה עליו מפעילה את המוצג (עוד אטרקציה לילדים). כך ראינו את הרכבל פועל באתר הסקי ואת גלגל הענק מסתובב בלונה פארק.
אם תרצו להבין איך יצרו את היופי הזה, תוכלו לצפות בסרטון, שמדגים את שלבי הבניה של התערוכה והבנות נהנו להסיע רכבות על מסילה קטנה באמצעות שלט.
שעה עד שעתיים יספיקו לכם כדי להנות מהתערוכה. אמנם מדובר בתערוכה מיוחדת, שהוקמה לתקופה קצרה, אך מחיר הכרטיסים יקר ואינו מתאים לכל כיס.

איפה, מתי, כמה ?

מתחם התחנה בירושלים, שכונת בקעה, בין דרך חברון לדרך בית לחם. (בסמוך לתיאטרון החאן, הסינמטק, תיאטרון ירושלים, גן הפעמון ופארק המסילה). להוראות הגעה ולחניונים לחצו כאן
התערוכה מציגה עד ה-30.9.13
ימים ושעות פתיחה של התערוכה : א-ה 10:00-22:00, ו 10:00-16:00, שבת – שעה לאחר יציאת השבת עד 24:00
עלויות : כרטיס בודד – 75 ש"ח, כרטיס משפחתי (מבוגר+3 ילדים או 2+2) – 220 ש"ח, למחזיקי לאומי קארד כרטיס בודד ב-56 ש"ח
ילד מגיל 3 חייב בכרטיס
ניתן להזמין כרטיסים בטלפון 6226* או באתר בימות

פוסטים נוספים עם אטרקציות לילדים ולכל המשפחה

תערוכות חדשות במוזיאון המדע בירושלים
מרכזי מבקרים במחיר לכל כיס
להשתולל עם צבע – חוויה מיוחדת וסוחפת – הופכים בן רגע לאומנים ויוצרים עבודה אומנותית משותפת בהנחיית אמן הציור הקהילתי, מקס לוי פרידר
מוזיאון ישראל – תערוכת "תעתועים", פסטיבלים, סדנאות ועפיפוניאדה
מוזיאון הילדים בחולון – חייזרים וחיות אחרות
מפסלים אגדות בחול
מבלים בשלישי ובשבת בנמל יפו
הטירה הקסומה במוזיאון אילנה גור
המדריך הכי קוּלִי