אחת. שתיים. שלוש. פתרון

איך לא חשבנו על זה קודם- הדרך המהירה לפתרון בעיות ואיך פו הדוב קשור לזה

נגיד שיש לכם בעיה. ונגיד שחפרתם אותה מכל כיוון אפשרי. ונגיד שהתייעצתם עם כל אדם אפשרי שאתם מכירים. הלכתם אתה לאנשי מקצוע מדהימים וגם לאלו המשונים רק כדי לגלות שהגדלתם את הבור בחפירה. אבל עדיין לא מצאתם לה פתרון. מה אז הייתם עושים?

winny the bear

"לא. את לא מבינה מה עשית לי. כמה זמן ישבנו? אפילו לא שעה. את פשוט לא מבינה מה קרה מאז. לקחתי את מה שאמרת והכל השתנה. את פשוט לא מבינה". ככה בערך נשמעת כל שיחה שאני מקבלת אחרי פגישה אחת . טוב, אז אני כן מבינה, אני חיה עם עצמי שנים.

רבים מכירים אותי כאורית יוסף,  זו שמלמדת את הדרך ואת השפה האמפתית, המכילה, המקשיבה. זו שמלמדת הורים לדבר עם הילדים, מלמדת לחיות בזוגיות בלי להתגרש, בזמן ה"להתגרש" ואחרי שמתגרשים.  זו שמרצה בעסקים על השפה ככלי עבודה עם לקוחות וקולגות מאתגרים. אבל מה שפחות יודעים עלי זה שהנושא שאני הכי אוהבת לעשות זה פיצוח בעיות בין אישיות.  ברגע שנאמרת המילה "בעיה" ואני שומעת "פתרון". במילה "קושי" אני שומעת "שיעור". כן, הפוכה כזו. וככל שהבעיה גדולה יותר ככה גם ההזדמנות עבורי. אף אחד לא משלם לי לפתור משהו שאינו בעיה. מבחינתי, פה נגמרת הבעיה ומתחילה היצירתיות. אז אולי בעצם אני יזמת. שכן הגדרה של יזם הוא אדם שתמיד מחפש בעיות שיכולות להפוך להזדמנויות, ומוצא דרכים יצירתיות לגייס משאבים מוגבלים כדי להגיע למטרה.

איך הכל התחיל? אני תמיד מספרת על תאונת הדרכים שלימדה אותי לעקוף נתקים בראש וזה נכון. יחד עם זאת, ככל שאני חושבת על זה אני מבינה שיש לי מזל, פשוט לא הקשבתי בשיעור על פתרון בעיות, או שבכלל לא הייתי. בעצם בשיעורים בעיקר לימדו להימנע מבעיות, לא להיכנס לבעיות כדי לא לצאת מהן. לא לימדו להתמודד איתן.  וגם, המבוגרים היו ממהרים לפתור אותן (אגב, זה קורה גם היום). כשהגיעו בעיות, והגיעו התעמקתי בהן עד שנעשיתי בטוחה ומיומנת בפתרונה, כך הפכתי אותה להזדמנות ללמידה. לרוב מגדירים בעיות בצורה מוגבלת מידי, וכך גם הפתרונות. ואני תמיד מסתכלת הפוך: תמיד יש בעיה בסביבה שדורשת פתרון.

למעלה מעשור שאני מלמדת אנשים יזמות זו של פתרון בעיות. מעניקה את הכלים הדרושים לצעירים להיות בעלי יוזמה, בטחון ואמונה שאפשר גם אחרת. מלמדת הורים ליזום קשרים בצורה אחרת, מותאמת יותר לילדים שלהם. מלמדת זוגות לגשר על הבעיות להתמקד בפתרונות. הכנה למשא ומתן, אני אהיה עבורם הצד השני, כך אפשר להתאמן ובזמן אמת יתמודדו עם משהו מוכר יותר. המפגש איתי מאפשר ראיה רחבה יותר על הבעיות, ומיומנויות חשובות לחיים.

אם בתחילת הדרך היו מגיעות שיחות כמו זאת: "קיבלתי את הטלפון שלך מהמטפלת שלי. היא אמרה לי לבחור לפנות לרבנים או לאורית יוסף. האם תוכלי להיפגש איתי?" והייתי נבוכה. היום אני יודעת שזה הרבה יותר ממזל של מתחילים.

או כמו שחברי, פו הדוב היה אומר: "ברגע שהבנת איזו מכפות הרגליים היא כף הרגל הימנית, כבר אין לך הרבה התלבטויות מי מהן היא הכף השמאלית ואז נותרה הבעיה באיזו מהן להתחיל לצעוד." (אלן אלכסנדר מילן)

רוצים להכיר אותי עוד נפגש בפייסבוק הפרטי

לטיפים נוספים בפייסבוק העסקי

s