אחת ולתמיד: מתי כדאי לעשות ביטוח מקיף?

ביטוח מקיף לרכב
ביטוח מקיף לרכב

על פי נתוני חברות הביטוח בישראל 75% מרוכשי ביטוח המקיף לא יעשו בו שימוש, אחוז מימוש נמוך מביטוחים אחרים בעולם הרכב. יחד עם זאת, אין משמעות הדבר כי לביטוח אין ערך ו/או כי אינו כדאי שכן ביטוח מטרתו לפני הכל היא לרכוש שקט נפשי למבוטח – אלמנט שאכן מתקיים בכל מאת האחוזים.

ובכל זאת, השיקול הכלכלי הוא שיקול מוביל ועל מנת להבין האם ביטוח מקיף לרכב כדאי עבורכם, חשוב להבין קודם לכן מה כולל ביטוח מקיף ומה הן האפשרויות הנוספות:

ביטוח מקיף לרכב פרטי ומסחרי הוא ביטוח המתייחס לנזקי רכוש בלבד. כל תחום נזקי הגוף באירועי תאונות דרכים מקבל מענה תחת ביטוח החובה, אותו חובה לרכוש כחוק, ואינו נוגע כלל לביטוח המקיף.

ביטוח מקיף מגן על המבוטח מפני נזקי רכוש להם גרם  הרכב המבוטח בין אם מדובר ברכבים נוספים המעורבים בתאונה ובין אם שערים חשמליים, גדרות או כל חפץ דומם אחר אשר ניזוק על ידי הרכב הפוגע. הביטוח המקיף גם מכסה את בעל הרכב מפני נזקים הנגרמים לרכב שלו עצמו, הן במעמד תאונת דרכים והן באובדן ערך מוחלט ואף במקרים של גניבת הרכב.

באמצעות הביטוח המקיף יבטיח לעצמו בעל הרכב כיסוי כמעט מלא (למעט השתתפות עצמית בערך הנקוב בפוליסה) למקרים של פגיעה, תאונה, נזק מוחלט וגניבה. ביטוח זה הוא הביטוח הפופולרי בקרב בעלי הרכבים, ובמקרים מסוימים הוא אף נדרש על ידי חברות המימון והבנקים המבטיחים באמצעות הביטוח המקיף את ההגנה על הרכב כעירבון למימון.

מהם הפרמטרים המובילים בהחלטה על סוג הביטוח לרכב?

כאמור ביטוח חובה לרכב כשמו כן הוא, מדובר בחובה חוקית ואין כל בחירה האם לרכוש אותו. ביטוח החובה הוא בבחינת בחירה, כאשר מנגד עומדת האפשרות לביטוח צד ג' המוזל יותר או הימנעות  מכיסוי ביטוחי נוסף כליל.

ביטוח מקיף לרכב
ביטוח מקיף לרכב

בין הפרמטרים המובילים בשיקול האם לרכוש ביטוח מקיף:

ערך הרכב – לערך הרכב ישנה משמעות רבה בשיקול האם לבטח אותו בביטוח מקיף ואם לאו, שכן ככל שערך הרכב גבוה יותר בעל הרכב יחשוש יותר ליטול את הסיכון שבאובדן הערך בעת תאונה או במידה והרכב ייגנב. רכבים זולים מיד שנייה פחות כלכלי לבטח בביטוח מקיף, שכן לעתים בתוך שנים אחדות מחיר הביטוח יעלה על ערך הרכב כולו. לא ניתן לקבוע סכום קבוע ממנו חובה לבטח את הרכב בביטוח מקיף, שכן מדובר בעניין אינדיווידואלי ובסכום העומד בפני עצמו לצד מצבו האישי והפיננסי של בעל הרכב.

אזור המגורים והנסיעה – רבים בוחרים לעשות ביטוח מקיף לרכב מחשש גניבה בעיקר, כאשר במידה וזה השיקול העיקרי יש לשלב בהחלטה גם את הסיכון לגניבה הקיים לרכב. רכב עירוני החונה בחניה פרטית, בבית ו/או במקום עבודה מאורגן, בשכונה בטוחה- אינו בר סיכון ברמה זהה לרכב המתנייד באזורים הנוטים לפורענות וסיכון, חונה בשטחים פתוחים לאורך זמן ובחניית לילה וכדומה.

אופי הנהג העיקרי ברכב – ביטוח מקיף מכסה את בעל הרכב מפני נזקי רכוש אשר התרחשו באשמתו, שכן נזקים אשר נגרמו לרכב באשמת צד שלישי יכוסו על ידו. נהגים ותיקים ואחראים אשר אינם נוטים להיות מעורבים בתאונות ולבצע עבירות תנועה מסוכנות יכולים לשקול ויתור על כיסוי ביטוחי יקר, כאמור בשל הפחתת הסיכון.

75% מרוכשי ביטוח המקיף לא יעשו בו שימוש
הידעת? 75% מרוכשי ביטוח המקיף לא יעשו בו שימוש

ככלל, ביטוח מקיף כמו ביטוחים אחרים בתחום ביטוחי הרכוש, החיים והביטוחים הרפואיים, מתייחס לניהול והערכת סיכונים. באמצעות הפרמטרים האמורים ניתן להעריך נכונה את הסיכונים ולהחליט על שווי הסיכון אל מול עלויות הביטוח והשקט הנפשי שהוא מייצר.