אחורה בזמן

אני זוכרת את עצמי בגיל 6, היום הראשון של כיתה א', הגיע צלם נחמד וביקש ממני לחייך

אני זוכרת את עצמי בגיל 6. ילדה קטנה, ללא שיניים, שיער קצוץ, גבות מחוברות וחסרת ביטחון. זאת היתה שנה שבה עליתי לכיתה א' בבית ספר חדש. לא הכרתי אף ילד.ה כי עברנו דירה והיו לי המון חששות שאף אחד לא סיפר או הכין אותי לקראת המעבר.

אני זוכרת את עצמי בגיל 6, היום הראשון של כיתה א', הגיע צלם נחמד, הושיב אותי ליד שולחן שעליו היה מונח שלט 'שלום כיתה א' וידיי היו מונחות לצדדים וביקש ממני לחייך, כאשר לאחר חודש ימים קיבלתי את התמונה ממוסגרת במסגרת כזיכרון של היום הראשון של כיתה א'.

כל תקופה מסויימת הייתי מסתכלת על התמונה הזו ולא אוהבת את מה שאני רואה.

בתוך תוכי לא הרגשתי טוב עם התמונה ועם מי שנמצאת שם.

עברו שנים רבות מאז, 5 ילדים העלתי לכיתה א' וליויתי אותם ביום הכל כך מרגש הזה. לאורך כל השנים שחלפו מאז ילדותי, אני מנסה ל'תקן' את החוויות שאני עברתי כי הן לא תמיד היו טובות, דרך הילדים שלי: אני  נותנת להם להרגיש טוב בתמונות, לעשות פרצופים ולשמוח, לתעד רגעים מרגשים ושמחים, ומלמדת אותם לתעד את עצמם ומעצימה אותם מאוד.

למה אני מספרת לכם את זה? כי בקיץ האחרון, לפני שנה בדיוק, 3 חודשים לאחר שפתחתי את העסק שלי כצלמת, ישבתי בבית וחשבתי כיצד אני יכולה לעבוד בימי הקיץ החמים כי הם פחות 'חזקים' מבחינת עבודה. אני זוכרת את עצמי מתייעצת, שואלת, מסתכלת באינטרנט, חושבת על צילומים בים (כמו אצל כולם), צילומים בסטודיו (במזגן) אבל לא הצלחתי למצוא משהו שונה, אחר וחדש… לא ויתרתי לעצמי והמשכתי לחשוב, לחקור ול'שבור את הראש' עד שעלה במוחי רעיון: לבנות סט צילומים לילדים אשר עולים לכיתה א'!

 

קניתי רקע מדליק של לוח וגיר, פיניתי שולחן שלם בסטודיו והנחתי עליו דברים אשר מסמלים מעבר מהגן לבית הספר. התקשרתי לאחותי ולקחתי את אחיינית שלי שבדיוק עולה לא', הלבשתי אותה בגרביים לבנות ארוכות עד הברך, חצאית שחורה, חולצה של אלה הבת שלי, קשרתי לה סרט אדום עם נקודות, משקפיים מדליקות וביקשתי ממנה להסתכל עליי. החיוך הגדול שלה העביר בי צמרמורת. זה לא אותו חיוך מאולץ שאני חוויתי בילדותי לפני 33 שנה. לחצתי קליק על המצלמה וישר רצתי להסתכל על התמונה במחשב. וואו! איזה ניצוץ גדול היה לי בעיניים באותו הרגע, ואפילו דמעות של שמחה זלגו לי על הלחיים.

צילום: יפעת פאר
צילום: יפעת פאר

באותו הרגע, העלתי את התמונה לפייסבוק, כתבתי פוסט פשוט ומתוק, כאשר לא ידעתי מה זה יוליד ולאיזה מיימדים התמונה הזו תהפוך להיות.

היום אני יכולה לספר לכם, שזאת התמונה הכי מרגשת ומוצלחת שצילמתי במשך עבודתי כצלמת: גם מחזיר אותי אחורה בזמן, וגם עושה לעצמי 'תיקון' בכל ילד.ה שאני מצלמת בסט הנפלא הזה.

https://www.facebook.com/ifat.ohevshalompeer

https://www.facebook.com/iohevs/