אחד מאיתנו משקר – סיפור התבגרות

ספר מתח מעולה, שמהדהד מול סרט הקאלט "מועדון ארוחת הבוקר" ומחזיר אותנו לתקופת הנערות, ההתאהבויות והידיעה שהצדק חייב לנצח.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=BSXBvor47Zs nolink]

אחד הסרטים האהובים עליי הם "מועדון ארוחת הבוקר" ואני אוהבת אותו גם בהיבט החינוכי שלו, מה שמסביר כנראה, את הדיבוק הקל שאחז בי (: כאשר קראתי את שלושת העמודים הראשונים
של הספר "אחד מאיתנו משקר". הספר מתחיל בכניסתם של חמישה תיכוניסטים לחדר ההשעיה, ובראש שלי הסצנה הפותחת בה נכנסת חבורת מועדון ארוחת בוקר לחדר ההשעיה לשמונה שעות בדיוק.

הספר רץ מנקודות מבט שונות, של כל אחד מהדמויות, וכל פרק כתוב בגוף ראשון, כל דמות מספרת לנו את הלך העניינים מנקודת מבטה, והעלילות שזורות אחת בתוך השנייה, בקצב ועם טוויסטים נפלאים.

אני אוהבת את המעברים לנקודות מבט שונות, עשתה את זה נהדר ר"ג פלאסיו בספר "פלא", יש בכתיבה הזו, בעיקר לקוראים צעירים, בדגש על נוער, יכולת פיתוח אמפתיה והזדהות, תוך כדי הבנה שתמיד יש אינספור נקודות מבט לסיפור יחיד. הספר מתקדם והדמויות די עגולות ולא חד מימדיות, מה שהופך את ההזדהות / אי הזדהות שלי כקוראת למורכבת יותר;
אני מתאהבת מעט בחלקן וכועסת על אחרות, תוך כדי היזכרות בגיל הנערות על המורכבויות שבו (ומבינה שאשת החינוך שאני לא מרפה, גם בבריחה אל תוך ספר שקשה לי לעזוב).

מאמצע הספר העלילה מסתבכת, ובנוסף לעניין המרכזי – רצח לא מפוענח – עולות דילמות "רגילות" יומיומיות כמעט שמעמיקות את הפן הרגשי – מוסרי.

לא אספר איך הספר מסתיים, רק אמליץ עליו, ותזכרו, שקשה מאוד לעזוב אותו, עד לסיום המשובח.

 

"אחד מאיתנו משקר", קארן מ' מקמנוס, הוצאת כנרת, זמורה

WhatsApp Image 2019-07-31 at 10.12.56

 

 

WhatsApp Image 2019-07-31 at 10.12.56 (1)

 

שרון מיכאלי- רמון
מומחית לחינוך גמיש ומישחוק, חינוך באזורי אסון, מנתחת התנהגות ומנחת מחנכות והורים, מפתחת שיטת התנועה ההדדית ויזמת TOGI http://www.facebook.com/people/Sharon-Ramon/608627297