אז תשתי קפה הפוך…

שמתם לב איך השתנתה לה תרבות שתיית הקפה בארץ? אחרי ה״בוץ״ וה״נס קפה״ בפחית, אחרי הקפה המגורען וחדירת המותגים הבינלאומיים, אחרי מכשירי הפילטר… מגיע טרנד מכונות הקפה הביתיות.

לפתוח את הבוקר עם קפה הפוך ועוגה נותן לי כוח להתחיל את היום.
עוגה: כשאני אומרת עוגה זה יכול להיות גם מאפין, עוגייה או כל מאפה אחר, לא מתקטננת… אני אופה אחת לשבוע, וכל בוקר לוקחת לי פרוסה קטנה. כי בבוקר אני פועלת על אוטומט. נו, מה הפלא? ככה זה לפני הקפה …
לכן, גם לגבי הקפה. אין זמן וחשק להתעסק עם מכונה מסובכת ומתוחכמת שקולה את פולי הקפה, טוחנת אותם ורק אז ממצה מתוכם בלחץ גבוה את הנוזל השחור בעל הריח הממכר…
אני צריכה מכונה שעושה הכל בצ'יק. מכונה עם קפסולות. היתרון הגדול במכונת כקפסולות הוא שלא צריך לדעת מה הלחות באוויר, מה הטמפרטורה ומהו הלחץ הברומטרי (כן, כן, כל זה משפיע על איכות הקפה) כי המכונה אוטומטית והקפה כבר קלוי וטחון והארומה שלו נשמרת בכל תנאי אקלים (סבירים, כן…) כי הוא ארוז בקפסולה אטומה.

כן, זה לא קפה מקצועי, ואני מכירה את המלעיזים על מכונות הקפסולות הביתיות, אבל זה מתאים בול לצרכי: קפה טעים וזריז כדי להתעורר לבוקר טוב.

שיהיה ברור, אני לא ממליצה לשתות עשרות כוסות קפה ביום, כאילו אין מחר. אולם, עד 2-3 כוסות ביום זה בהחלט סביר לפי המלצות של דיאטנים ומחקרים שונים.

גילוי נאות: קיבלתי להתנסות את מכונת הקפה החדשה של לוואצה Lavazza Favola Cappuccino, שמיוצרת ע"י חברת Electrolux, ומשווקת ברשת חנויות הנוחות Yellow. זוהי מכונה עם מקציף חלב אינטגרלי, אשר מקציפה חלב בלחיצת כפתור לקפוצ'ינו ,לאטה  וקפה קר.

גילוי נאות נוסף: יש לי בבית את מכונת הקפה של נספרסו (דגםPIXIE עם מקציף) ועניין אותי לערוך השוואה ביניהן, היות ובמכונת הנספרסו שלי אני לא פחות ממאוהבת (ולא, לא רק בגלל ג'ורג' קלוני שעולה בדמיוני בכל פעם שאני שותה אספרסו בתערובת "ולוטו").

ובכן, בשם המדע והכיף, ניסיתי, הקצפתי, שתיתי וריכזתי בטבלה את ההשוואה שערכתי בין 2 מכונות הקפה:


נוחות וקלות הכנת הקפה: 2 המכונות נוחות מאד. מכניסים קפסולה, סוגרים, לוחצים על כפתור והאספרסו זורם.
לגבי ההקצפה, שוב, פשוט מאד. אני מקציפה לספל אחת (מקסימום 2) וזה פשוט וקל. מוזגים חלב למיכל. סוגרים במכסה ולוחצים על הכפתור. הקצף של לוואצה יציב, של נספרסו יציב מאד. מה עדיף? עניין של טעם אישי.
גם מבחן טעימת הקפה הוא עניין של טעם אישי. מתוך 3 טעמי לוואצה שטעמתי, היה אחד שאהבתי יותר. גם נבספרסו אני אוהבת טעמים מסוימים ואת האחרים פחות. על טעם ועל ריח…צריך לטעום ולבחור.

מההשוואה שערכתי עולה כי היתרון הגדול של מכונת הלוואצה הוא המחיר. בשאר הפרמטרים אין יתרון משמעותי ובולט למכונה אחת על פני האחרת.

לסיכום, מכונת הקפה של לוואצה היא מכונה בהחלט ראויה, ובמחיר כזה (699 ש"ח), נראה לי שמשפחות רבות נוספות יכניסו לביתן מכונות קפה.

לפני סיום,

קצת עובדות ומספרים על מכונות קפה ביתיות (כי אפשר אולי להוציא אותי מתחום השיווק, אבל אי אפשר להוציא את השיווק ממני…) :

  • היקף שוק מכונות הקפה והקפסולות לשנת 2012 הוא 200 מיליון ₪.
  • Yellow מחזיקה ב- 20% נתח שוק עם 65,000 מכונות (מקום שני אחרי נספרסו).
  • 20% ממשקי בית בישראל משתמשים במכונות קפה ביתיות.
  • 90% מהמכירות של הקפה בבתי קפה בארץ הן של קפה הפוך / קפוצ'ינו / לאטה. רק 10% שותים אספרסו.
  • LAVAZZA הינו מותג חזק עם 115 שנים ניסיון בהכנת קפה ברחבי 90 מדינות.
  • LAVAZZA מוכרת של 14 מיליארד כוסות קפה בשנה!

לבריאות!
חיים וטעים!

אורלי כהן - חיים וטעים
אוהבת את החיים הטובים והטעימים: לבשל, לאפות, לצלם, לטעום, לטייל, לבלות, ליצור, לעצב, לשתף, לכתוב ולספר. יחד עם זאת, בריאות הגוף, הנפש והנשמה חשובים לי ואני משתדלת לשלב ביניהם. חיים וטעים זה המוטו שלי.