אז מה עושים עם כל המתנות מאירוע בת המצווה?

באירוע בת המצווה של ילדתכם, אתם מגלים כמה אנשים אוהבים אתכם כמשפחה, ואת ילדתכם בפרט. אותה אהבה גדולה באה לידי ביטוי גם בכמות ה"מוזמנים" שהפכו ל"אורחים" בעת שהם הגיעו אל האירוע, וגם עם המתנות הגדולות שקיבלה ילדתכם.

באירוע גדול מסוג זה, נוהגים האורחים להעניק במתנה כסף מזומן, ולא מתנה בדמות בגד או צעצוע כפי שהיה נהוג בימי ההולדת הקודמים. ישנן לא מעט משפחות שמחליטות לנצל את הנתינה הגדולה של האורחים על מנת להעניק בחזרה לחברה – וכך ליצור מעגל נתינה מרגש שלא נגמר וממשיך הלאה.

אז מה ניתן לעשות עם כספי המתנה שניתנו לכבוד חגיגת בת מצווה בכותל? רגע לפני שהכסף מתפזר, הכירו גם אתם את כל האפשרויות המושכלות וה"חברתיות":

תרומה כספית לעמותה

חשוב לציין כי אין באמת כוונה שאת כל כספי המתנה תעבירו הלאה. עם זאת, ניתן ללמד את ילדתכם על נתינה חברתית ועל נתינה לאחר, באמצעות אותן מתנות. תוכלו לקבוע מראש סכום כסף שיתרם הלאה לעמותה שילדתכם מזדהה איתה: החל מעמותה המטפלת במשפחות נזקקות ועד עמותה המסייעת לניצולי שואה. לעתים, ניתן לחשוב כי הסיפוק שבלקבל הוא הסיפוק הגדול ביותר, אך לא ניתן להשוות אותו לסיפוק הנוצר בעקבות הנתינה הגדולה.

תרומת חפצים ובגדים

במידה וילדתכם קיבלה כלי נגינה שאין לה בה צורך או פריט לבוש שגדול עליה, תוכלו לתרום גם אותם הלאה. כידוע, ה"אוטומט" הוא להגיע אל החנות, לדרוש בזיכוי כספי או להחליף את הפריט שניתן. עם זאת, במציאות בה הילדים נהנים משפע רב של חומר, ניתן לחבק את אלו שאינם נהנים מאותו שפע חומרי. חשוב לציין כי חשוב להעניק לילדתכם את התחושה כי המתנות ניתנות לכבודה, תוך שהיא רשאית להשאיר לעצמה את כל המתנות. עם זאת, כמות כה גדולה של מתנות שהמון פעמים גורמת להצפה רגשית, יכולה להיות הזדמנות נפלאה ללמד על נתינה חברתית.

פתיחת תכנית חיסכון

אז מה עושים עם שאר כסף שקיבלה ילדתכם לכבוד אירוע המצווה? מובן כי השיקול הוא שלכם כהורים, כאשר ישנם אלו המשתמשים בכספי המתנות על מנת לכסות את עלויות הפקת האירוע. כל עוד כספי המתנה אכן מיועדים לילדתכם החוגגת, יהיה כדאי בהחלט לפתוח לה תכנית חיסכון שתוכל לשרת אותה בעתיד עם הרצון ללמוד, לנסוע לטיול של אחרי הצבא או לטובת כל מטרה אחרת הנראית בעינייכם כראויה.