אז מה הסיפור עם קורסי ההכנה לכיתה א'?

לאחרונה אני נתקלת בהורים שמתלבטים האם לשלוח את ילדיהם לקורסי הכנה לכיתה א' ולא יודעים מה להחליט. לפני שמתקבלת ההחלטה, אני מציעה לשאול את עצמכם – למה אני רוצה לרשום את ילדיי לקורס שכזה? האם זה בא מתוך לחץ חברתי (כי כולם הולכים?), האם זה מתוך חשש שלילד/ה שלי יהיה קשה בבית הספר כמו שהיה לי?  (למרות שהילדים כלל לא חוששים), האם זה בא להרגיע את המצפון שלנו כלפי הילד או הילדה? האם זה מגיע דווקא ממקום תחרותי? האם חשוב לי שהילדה תהיה הכי טובה בכיתה?

או, בניגוד מוחלט, האם הרצון מגיע מתוך קושי אמיתי שאתם מזהים אצל הילד שלכם?

אם עניתם בחיוב על אחת מארבע השאלות הראשונות, הרי שזו המוטיבציה לשלוח את הילד לקורס – יותר בשבילכם ופחות בשבילו.

אך אם מדובר בקושי אמיתי, צריך לזקק אותו ולראות בדיוק מה מקורו.

מנסיוני, החשש הגדול ביותר של הורים לקראת הכניסה לבית הספר, מתעורר אצל הורים לילדים עם קשיי קשב וריכוז או ילדים עם קשיים רגשיים, כאלו שנוטים להתכנס בעצמם או דווקא להתפרץ, לבכות, לאבד ענין, להתווכח, להציק לילדים אחרים ועוד מגוון התנהגויות שעלולות להקשות עליהם את ההסתגלות לבית הספר.

במקרה כזה, חשוב לעדכן את מנחי הקורס, ולחשוב יחד איתם האם קורס כזה יכול לענות על הצרכים.

לקראת הכניסה לבית הספר, ילדים עם קשיי קשב וריכוז וקשיים רגשיים זקוקים להתנסויות רבות בתחומים אחרים לגמרי – איך אני מעסיק את עצמי בישיבה על יד שולחן? מה אני עושה כשמשעמם לי ואני צריכ/ה להישאר בשקט? מה אני עושה בהפסקות? (נושא חשוב מאין כמוהו!)- אילו משחקים אפשר לשחק? חשוב להרחיב את רפרטואר המשחקים, כמובן לדעת לקרא שעון ולדעת מתי השיעור מסתיים ועוד ועוד.

לפני שתשלחו את ילדכם לקורס המכין לכתה א' חשבו היטב, למה הם זקוקים. יש מצב שדווקא לימוד משחקים כמו גומי, קלאס, תופסת, מחבואים ומסירות כדור יעזרו יותר מלשבת על כסא ולתרגל קריאה וכתיבה בתוך השורות.

אשמח לשמוע מה אתם חושבים – איך אתם הכנתם את ילדיכם לקראת בית הספר? האם מצאתם את קורסי ההכנה משמעותיים, או שמא אסטרטגיה אחרת עזרה לכם? מוזמנות ומוזמנים להגיב וכמובן גם לשתף

אורנה אביאור "להורים במיוחד" http://www.card.2mycard.co.il/orna_avior/

school-is-starting-crayons