אז מה אם למישהו בקצה העולם תחסר תרנגולת?

סיפור שתחילתו בשיחה שעורך אב לבתו ערב גיוסה לצה"ל, בה הוא מספר על מעשייה עם הנחיות מעשיות, כפי ששמע מלוי אשכול, הרבה שנים לפני שהיה ראש ממשלה, על תרנגולת שאולי תחסר בסוף העולם, ויישומה המעשי בהיותה של המתגייסת הצעירה, צוערת בקורס קציני קשר בבה"ד 7. ועל כל השאר תקראו בסיפור

צילום-מרינה פורמן לוי-צלמת חקלאות

גיוסיי מחזור נובמבר האחרון, שבו והזכירו לי את גיוסי שלי. לא סופרים, אבל בכל זאת עברו מאז 39 שנה.

ערב גיוסי, אבי, שהוא עצמו שירת כחייל בגדוד הקומנדו 89, ועשה תקופת קבע משמעותית במהלך ילדותי , עשה לי "שיחת הכנה לצבא" . בשיחה אמר לי: "תראי, אם תקומי בבוקר, ותראי שחסרה לך מימייה, או פריט ציוד אחר, אל תתבלבלי, קחי מיד ממי שעל ידך, מבלי שתרגיש, ותעמדי מוכנה למסדר". מובן שאמירה זו קוממה אותי, היא נגדה ונוגדת את כל הערכים עליהם חונכתי, גם בבית זה כל חיי. "אבא", אמרתי לו, "אתה מפתיע אותי, ככה לא מדברים! ". אבא חייך בשקט, ואמר לי:"תופתעי, אבל זה מה שלמדתי מאשכול."  "איזה אשכול בראשך?" רשפתי, והוא אמר:" אשכול, לוי אשכול", זה שהיה ראש הממשלה.

לוי אשכול-תמונה מתוך אתר מורשת/משרד הפנים
לוי אשכול-תמונה מתוך אתר ציוני דרך -משרד ירושלים ומורשת

מכאן, הסיפור כבר התחיל להיות מעניין, והתנגדותי נחלשה. אבא סיפר לי שבתקופת בחרותו, שימש תקופה מסוימת כנהגו האישי של לוי אשכול, כאשר זה כיהן  כיו"ר "מחלקת ההתיישבות" של ה"סוכנות היהודית". בוקר אחד, אשכול נכנס לאוטו, לקראת נסיעה ארוכה ברחבי הארץ, והסתבר שחסרה אחת ממראות הצד. לשאלתו, ענה אבי , שהגיע בבוקר אל האוטו, וראה שזו חסרה. אשכול שאל מדוע לא "השלים" מאחת המכוניות האחרות, ואבא התקומם כמעט כמו שהתקוממתי אני. אשכול מיד אמר לו: "בוא אספר לך מעשייה". וכך סיפר לי אבא את המעשייה של אשכול: יהודי אחד בעיירה פנה אל רבו ואמר לו : קמתי בבוקר, וראיתי שנעלמה לי התרנגולת מן החצר, מה לעשות? כיצד אתן אוכל לילדי? הרב אמר לו: בפעם הבאה כשאתה קם ומגלה דבר מעין זה, לך מיד אל חצרו של שכנך, וקח את התרנגולת שלו!. היהודי התקומם בפני רבו,  כמוני בפני אבא, וכמו אבא בפני אשכול ואמר:" ומה יעשה אותו יהודי, כיצד יאכיל הוא את ילדיו?"  והרב אמר: "מן הסתם ייקח משכנו, ושכנו משכנו, וכך הלאה….".  "נו, ומה יהיה?" אמר היהודי. והרב השיב:  "אז מה זה באמת משנה אם למישהו שאתה לא מכיר בקצה העולם תחסר תרנגולת?" 

צילום-מרינה פורמן לוי-צלמת חקלאות
צילום-מרינה פורמן לוי-צלמת חקלאות

השיחה נסתיימה, התגייסתי. תקופה ארוכה מאוד לא נזקקתי לעצה זו, חברותיי ושכנותיי לכל אורך תקופת ההכשרות היו נחמדות, טובות וישרות. חלקנו חוויות, חבילות, ושמירות. תמכנו, עמדנו למסדרים, שום תרנגולת לא נראתה בשטח, הקרוב והרחוק, ואף לא חסרה. יתרה מזו, בקורס אלחוטניות  סבתא של אחת הבנות לחדר, ארגנה את כל חברותיה הסבתות, שיישבו וייסרגו.  לאחר שבוע, קיבלנו משלוח של גרבי צמר ארוכות צבעוניות ופומפוניות  להנעים את לילותינו הקפואים על מיטות הקומותיים במבני הקרטון בבה"ד 7.

אבל כל תרנגולת, מגיע יומה. שלי חיכתה בדמותו של המפ"ט,[מחסנאי ציוד קשר] שחיכה לי בפינה, בסיומו של איזה תרגיל שערכתי כצוערת צעירה ותמימה, אבל חתומה על הרבה ציוד, בהשלמת קשר בבה"ד 7. לא, אני לא לוקחת את זה אישי, זה תפקידם של המפט"ים, לבלבל ככה, שבסוף החזרת ציוד, מסתבר שאת חתומה על נגמ"ש או רק"ש או תק"ש (מאיפה קופצים לי המושגים האלו, אלוהים יודע), כאילו שתיקחי אותו איתך הביתה לחופשת השבת, להסתובב ולהרשים את התרנגולות בעיגול. סיימנו את החזרת ציוד, והסתבר שאני חתומה על רמ"ק שאיננו. [רמקול של מכשיר קשר]

נו, מה עושים? האמת, לא חשבתי על התרנגולת, בעיקר חשבתי שאין לי מושג איך יוצאים מהתסבוכת הזו (צעירה, אמרתי?) את הקורס חלקנו מעט בנות, והרבה בנים. הבנים, חברי לקורס, היו ותיקים ומנוסים יותר, וניסינו לטכס יחד עצה.

הניסיון הראשון, והלא מוצלח, היה לפנות אל המדריכים בבה"ד, שאחד מחבריי לקורס נמנה עליהם בעבר (ולימים הגיע לדרגה גבוהה בחיל) , ולראות אולי יש רמ"ק מיותר בארגז ה"ספרים" של המדריכים, לטובת צוערת שמתאפקת לא לפרוץ בבכי, אבל מרגישה שהיא לא רחוקה מזה.

באין פתרון, עברנו לתוכנית חלופית-  להלן: "פלאן בי". למרות שבמהלך חמשת חודשי ההשלמה, נהגו בנו, הבנות, ונהגנו בעצמנו בשוויון מוחלט. כאן ברור היה לכולם שאת "פלאן בי" יבצעו הבנים לבד. שוויון, שוויון, אבל יש תחומים שהם לגברים בלבד, ולא חלילה לפרגיות!

בשטחו של הבה"ד התרכזו רכבים רבים של חטיבת מילואים כלשהי לצורך תרגיל גדול. מילא התרגיל, ומטרותיו, אבל על הרבה מרכביו, היו ממותקנים הרבה רמק"ים, גם מהסוג שחסר לי. טרף מושלם לשועלים מחפשי תרנגולות חסרות ישע.  הבה"ד כבר נהרס ונבנה במקומו החדש בדרום, אז לא נראה לי שאני מסגירה סוד צבאי כלשהו. את שמות חברי "צוות המשימה" שיצאו באישון לילה , אני זוכרת, גם זוכרת, אבל לא אסגיר….רק לקראת אור ראשון, אחרי לילה מתוח, הגיעו אלי שניים מהם עם הרמ"ק, שצדו בעבורי. חיבקתי אותו חזק על יצועי (את הרמ"ק)  עד למסדר הבוקר, שחלילה לא תחסר למישהו אחר בקצה העולם תרנגולת או רמ"ק  באותו לילה. בבוקר הלכתי לאחר כבוד לאשנב החזרת ציוד, להזדכות עליו. אני רק מקווה שהמפ"ט לא עשה אותו "על האש", כיאה לתרנגולת.

חלק מצוות הצוערים וממבצעי "פלאן בי"
חלק מצוות הצוערים וממבצעי "פלאן בי"

אמרו על לוי אשכול שהיה אחד מראשי הממשלה הטובים שקמו לנו. ושהישגו הגדול היה שהכין את הצבא והמדינה ל"ששת הימים". אני חושבת בדיעבד, שהחזרת הרמ"ק ההוא למחסן,  בהחלט יכול היה להימנות בין הישגיו ארוכי הטווח, ואם אתם לא מאמינים, תשאלו את התרנגולת.

ואם בעקבות פוסט זה, עוד אזכה לפגוש מישהו מהחבורה המופלא ההיא, בכלל היה כדאי

1meyrav2
מירב מנהלל, בה נולדתי לפני כ -60 שנה , ובה אני מתגוררת היום עם משפחתי. משלבת בכתיבתי זיכרונות תובנות וסיפורים , מהווה ומהעבר האישי והפרטי, כמו גם הכללי ציבורי. מנסה לרקום בדברי, כמו בבדי צירופים מיוחדים, ושמו של הבלוג, נגזר משם מותג העיצוב שלי המוכר כ"בדים מדברים". לצד העיצוב והכתיבה עוסקת בהוראה תומכת ומתקנת דרך הכנה לבגרות במקצועות ההיסטוריה, התנ"ך והאזרחות.