אושר נשי אושר גברי

האם קיים הבדל בין האושר הנשי והאושר הגברי ? מסתבר שכן…מאמר זה מנסה לעמוד על ההבדלים בין האושר הנשי והאושר הגברי וגם לספק סיבות מדעיות ביולוגיות ופסיכולוגיות להבדלים.
לגבר מספיקה מכונית פרארי או אופנוע BMW ו/או יאכטה והוא יעלה חיוך מהיר ויגדיר עצמו מאושר באדם ויסתפק בעצם הטיול עצמו . לאישה מכונית מפוארת לא עושה זה , אלמלא יישב בה נסיך חלומותיה ויאמר לה מעבר לטיול המרתק ,כמה היא משמעותית עבורו ורצוי שיוסיף כמה רזית לאחרונה ואת נראית טוב , אין ספק שאותו רגע יוגדר על ידה כרגע מאושר .

בחורה עם מחשב נייד

Contact info for Purchase:054-4689671 Ayal ShapiraIsraelאושר – מדעי האושר הפכו בשנים האחרונות לתחום מבוקש בחוגי מדעי ההתנהגות באוניברסיטאות רבות בעולם .

כולם רוצים להבין מהו אושר , מה גורם לאושר ואיך אפשר להגביר את הסיכוי להרגיש מאושר .

יחד עם המחקר המדעי בנושא  עולה שאלה מגדרית מעניינת -האם אושר של נשים וגברים הוא זהה?

לגבר  מספיק מכונית פרארי או אופנוע BMW  ו/או יאכטה והוא יעלה חיוך מהיר  ויגדיר עצמו מאושר באדם ויסתפק בעצם הטיול עצמו  . לאישה מכונית מפוארת לא עושה זה , אלמלא יישב בה נסיך חלומותיה ויאמר לה מעבר לטיול המרתק ,כמה היא משמעותית עבורו ורצוי שיוסיף כמה רזית לאחרונה ואת נראית טוב , אין ספק שאותו רגע יוגדר על ידה כרגע מאושר .

גנים –אושר ונשים

על פי המחקר של אוניברסיטת דרום פלורידה, מדענים מצאו קשר בין גן ספציפי לבין דיווח עצמי של האישה על מידת האושר. הגן שנקרא ‘מונואמין אוקסידאז’ קובע כיצד המוח מעבד דופמין וסרוטונין, שידועים כחומרים הכימים בגוף שגורמים לנו לחייך.

המחקר מצא כי ככל שיש יותר מהגן MAOA בדי.אן.איי של נשים, כך המוח הנשי מפרק את החומרים הכימים האלה מהר יותר וכך אמנם הגן מביא לאושר ברמה גבוהה אך לפרק זמן קצר יותר. מנגד, כמות קטנה יותר של הגן מביאה לזרימה של הורמונים טובים הנשארים במוח זמן רב יותר וגורמים לאישה להיות מאושרת לפרק זמן ממושך יותר.

“זה גן האושר הראשון שנמצא אצל אישה” אמר המחבר הראשי הניאן חן, פרופסור במחלקה לאפידמיולוגיה וביו סטטיסטיקה באוניברסיטת דרום פלורידה בהודעה לעיתונות היום. “הייתי מופתע מהתוצאות כי ביטויים של הגן הזה נקשרו לתוצאות שליליות של אלכוהוליזם, אגרסיביות והתנהגות אנטי חברתית. אפילו היו מדענים שכינו את הגן הזה ‘הגן הלוחם’, אבל לפחות אצל נשים המחקר שלנו מגלה צדדים חיוביים של הגן”.

הגנים והגברים

ומה עם הגברים ? , המתאם בין הגן לבין האושר אצל המין הגברי היה חלש מאוד. הגן הזה נמצא אצל גברים אבל נראה כי הוא פשוט לא מתפקד באותה צורה. החוקרים לא הסתפקו רק בציון העבודה כי אצל גברים הגן לא עובד באותו אופן, אלא גם הצביעו על הבעיה האפשרית שגורמת להבדל המגדרי ברמת האושר – ההורמון הגברי טסטוסטרון. חן ועוזריו למחקר הוציאו מאמר בכתב עת מדעי בו הם חושדים כי רמות גבוהות של טסטוסטרון הנמצא אצל גברים מבטלות כל תפקיד חיובי של הגן הנחקר.

אם כך, האם הגיל משחק אצל גברים תפקיד? “זה בהחלט אפשרי שגברים הופכים פחות מאושרים ככל שהם מתבגרים וכמות הטסטוסטרון אצלם עולה”, חן מסביר. “אולי גברים מאושרים יותר בתקופת הנעורים כי רמות הטסטוסטרון אצלם אז נמוכות יותר”.

הגדרות אושר

מהו אושר ?

זוהי שאלה מאוד גדולה , חוקרים ,משוררים ,פילוסופים ואנשי רוח ניסו לענות על שאלה זו .

להלן ארבע הגדרות שונות , אשר עונות על השאלה מהו אושר מארבע מימדים

שונים :

ž          הגדרה ראשונה , "כל אדם מאושר בדיוק במידה שבה הוא בוחר להיות מאושר" [אברהם לינקולן]; מדגישה את הסובייקטיביות של האושר כל אחד בוחר את מידת האושר שלו ואת הגורם לה .

ž          הגדרה שנייה , "האושר דומה לפרפר – קשה לתפוס אותו, אך אם יושבים בשקט אולי הוא יתיישב לנו על הכתף" [נתניאל הותהורן]; הגדרה זו מדגישה את החמקמקות של האושר , לא ניתן להזמנה , לא צפוי ולא ידוע מתי ינחת לנו על הכתף .

ž          הגדרה שלישית :"אושר הוא נוסטלגיה להווה". הציטוט הזה שייך למשורר הרוסי אנדריי ווזנסנסקי. ובעצם מדבר על זיכרון ליבה (כפי שמוגדר בסרט הקול בראש), מדובר בארועים מכוננים בחיים , אשר כבר במהלכם אנו חשים סוג של געגוע לאותו רגע . לידה ,נישואין , נשיקה ראשונה ועוד ועוד  אשר גורמים לנו לדעת כי זהו אושר .

ž          הגדרה רביעית : להיות מאושר פירושו לתת אישור גם לגאות וגם לשפל: לתת לעצמי ולכל אחד מחלקיי אישור – גם לטוב וגם לרע .[רפיק ידידה ,לשעבר תמיר קמחי]. ציטוט זה עומד על המסר של חז"ל : "איזהו עשיר השמח בחלקו ". כלומר האושר האמיתי טמון בקבלה . להאמין באמת כי כל עכבה לטובה , לא כל הדברים הרעים הם באמת לרעתנו . האושר טמון ביכולתנו לקבל את כל מה שאנו עוברים בחשיבה חיובית , על חצי הכוס המלאה(ולמר תודה  אפילו על עצם קיומה של הכוס ) .

 

 

 

 

מבחן האושר

ž          אחד המבחנים שזוכים לפופולאריות בשנים האחרונות הוא מבחן חמש השאלות של פרופ' מרטין סליגמן. לדידו, אם תענו בכנות רבה על חמש השאלות הבאות תוכלו לדעת עד כמה אתם מאושרים.

ž          השאלון עצמו הוא די פשוט: דרגו כל משפט שלפניכם בין 1 ל-7, כאשר 1 מסמל משפט שגוי באופן מוחלט לגביכם, ו-7 מבטא הזדהות מוחלטת.

ž          1. מרוב הבחינות, נראה שחיי קרובים לאידיאל שלי.

ž          2. תנאי החיים שלי מעולים.

ž          3. אני מרוצה במידה רבה מחיי.

ž          4. עד כה השגתי את רוב הדברים החשובים שרציתי להשיג.

ž          5. אילו הייתי חי את חיי מחדש לא הייתי משנה דבר.

ž          עכשיו סכמו את התוצאות של כל המשפטים .

ž          תוצאות

ž          לכל מי שקיבל 33-35 ,מגיע בסוף המאמר פופקורן שכן הוא חי בסוג של סרט . הכל טוב ,הכל בסדר ואין תקלות. זו לא המציאות .

28-32 אלו האופטימיסטים – מרכיבים את המשקפיים הורודים ,אשר עוזרים להם לראות את החיים בצורה טובה יותר .

23-27 הריאליסטים . המשקפיים שלהם הם שקופים ולכן רואים את המציאות כפי שהיא .

20-26 נטייה לראות את החיים בביקורתיות .

14-19 פסימיסטיים . המשקפיים שלהם שחורים ולכן רואים את החיים בשחור .

9-23  מאוד מדוכאים מחייהם

5-8 שלב הכדורים……

 

 

 

אושר נשי- והיומיום  

נשים יותר מאושרות מדברים קטנים , מדברים אשר קשורים לחיי היומיום בניהם טיפול בילדים ,מטלות הבית ומשימות הקריירה, גברים זקוקים לאיזו שהיא התרגשות אקסטרימית אשר תעלה את מידת סף האושר ומכאן שהם חווים את רגעי האושר פחות פעמים ביום .

האם אושר =הנאה?

ž          התקופה המודרנית העלתה לגדולה את האנדבידואליזם ואת חוויית  "ההתחברות לעצמי". האם הרדיפה אחר האושר היא ביטוי הדוניסטי לתפיסה השמה את הפרט והנאותיו במרכז?

ž          דווקא אחד הסימפטומים העיקריים של דיכאון הוא התמקדות עצמית. האדם המדוכא חושב בעיקר על עצמו ועל האופן שבו הוא מרגיש באותו הרגע ומייחס לכך חשיבות רבה ומופרזת.

ž          גם שקיעה לתוך הנאה היא שקיעה לתוך חווית ההתמקדות בעצמי. אם היא אינה מאוזנת בתהליכים שהם יותר ארוכי טווח ומספקים היא תהפוך שוב בחזרה לכיוון של הדיכאון כאשר יגיע האבל על ההנאה שחלפה.

ž          ה"סטייק " שאתה כל כך אוהב מהווה אטרקציה והנאה צרופה בארוחה ,אולם באם אותו סטייק יהפוק למנה הקבועה בכל הארוחה אזי יימאס לך ממנו די מהר .

ž          תחושת ההנאה היא אם כן רק מרכיב אחד מתחושת האושר. שני המרכיבים האחרים הם:

ž          מעורבות – תוצר של הצדק כמידה טובה ושל עוצמות אזרחיות הנגזרות ממנה.

ž          חיים בעלי משמעות –  שהם  תוצר של עבודה, יצירה, פעולה וולונטרית, אמונה ועוד.

ž             היכולת להגיע לחיים בעלי משמעות ולראות בכל דבר קטן את המשמעות הגדולה של החיים , הינה חלק מכישורי החיים של נשים , אי לכך ובהתאם לזאת מדד האושר הנשי ארוך טווח יותר ומשמעותי יותר .

ž          הסבר מה תרם להצלחה – תרמו לשיפור בתחושת האושר לאורך זמן של 6 חודשים לאחר תום ביצוע ההתערבויות.

ž

ž