אורטו: על טבע, השראה, אוכל ובגדים

בחורה עם מחשב נייד

האביב כבר כמעט נעלם ורגע לפני שנתכנס אל בועת המזגן, עדיין אפשר ללבוש מקטורן פשתן ללא בטנה מעל חולצה ארוכת שרוולים ואולי מעיל עור קל בערבים קרירים על שמלת משי רפויה או מעל מכנסי כותנה רחבים ונוחים. החיבור המחודש אל הטבע, שאנחנו מתארות בספר החדש שלנו, שינה את סגנון החיים שלנו, את האוכל שאנחנו מבשלות, וגם את העיצוב שאנחנו יוצרות. הספר מכיל צילומים מהגן שלנו, מתכונים משולחן האוכל שלנו שערכה אור , ובדים וצלחות קרמיקה שעיצבה אילנה.

הספר החדש שלנו, ״Orto: טבע, השראה, אוכל״ נולד בגן הירק שנטענו באיטליה לפני 15 שנה. מה זה אורטו? פשוט גן ירק באיטלקית. התחלנו לגדל ירקות, כרם ומטע זיתים בשיטות מסורתיות ללא חומרים מזיקים. הספר נרקם לאט לאט, במהלך שנות כתיבה ומחשבות על עיצוב, טבע ומסעות, וגם כמובן תוך כדי עשייה ועבודה בגן ובטבע.

Cover

באיטליה, אורטו הוא מושג היסטורי שהמשמעות שלו נטועה במילה הלטינית hortus או גן ירק, בוסתן. כיום אורטו הוא חלקת אדמה משפחתית בה מגדלים את הירקות לצריכה ביתית. באיטליה גינון הוא לא רק ליופי: כמעט בכל בית בו יש גינה, נהוג לשתול גם ירקות ופירות למאכל. כששתלנו את הגן, מצאנו בארכיון המשפחתי ספרון קטן ושימושי: ספר הדרכה לגן משק עזר, משנות החמישים, שבטח שימש את משפחתנו בתל אביב של ימי ראשית המדינה. הספר המהוה היה הוכחה שידע שימושי ממשיך ומתגלגל מדור לדור, כמו גם התשוקה לטבע.

orto by Ilana Efrati and Or Rosenboim orto by ilana efrati and or rosenboim

כשעברנו לגור באומבריה עשינו מסע לא רק מישראל לאיטליה אלא גם מהעיר לכפר. כל יום בטבע מלא השראה ליצירה. אנחנו לא יוצרות הפרדה מלאכותית בין עבודה לפנאי, בין עיר לכפר, בין עיצוב לגינון או בין אומנות, כתיבה, צילום או ציור. כל תחומי היצירה באים לידי ביטוי בספר שלנו, שהוא הזמנה לצאת לטיול אינטימי בגן הירק שלנו, ולגלות את הקשרים הנסתרים בין הכרם לשושנים, ובין בדים לצלחות קרמיקה. הספר מחבר בין כל אלה, וכולל גם כשלושים מתכונים פשוטים, אישיים ומזמינים שיצרה אור, בוגרת הקורדון בלו בפאריז. הספר בעינינו הוא מסע מעורר השראה והקוראים שלנו מספרים שגם הם מוצאים בו יופי.

orto lavender

חווית החיים בין העיר והכפר חידדה בעינינו תובנות לא רק על גינון אלא גם על עיצוב בגדים, והוכיחה לנו שעיצוב טוב לא יכול להתעלם מהטבע. מחזור הצמיחה והקמילה בטבע הוא סמל של התחדשות נצחית, שמשפיע על הרעיונות שלנו בעיצוב בגדים: אנחנו שואפות ליצור בגדים מתקדמים, אקולוגיים ואתיים. חשוב לנו שחומרי הגלם של הבגדים שלנו יהיו ניתנים למחזור ושישובו בתום השימוש אל האדמה, ממש כמו עלי העצים הנושרים בסתיו ומדשנים את היער.

fashion and orto2

“אני יוצרת ומעצבת בגדים בסטודיו בתל אביב, אבל המחשבה שלי מתחילה בטבע. אני חושבת על בגד כעל בית שחיים בתוכו, ועל אריג כותנה קודם כול כעל צמח הגדל בשדות והופך מפרח לחוט, ובתום השימוש ישוב וידשן את האדמה כמו העלים שנושרים למרגלות העץ ביער.״(מתוך הספר)

באורטו שלנו גילינו שהגן דורש עבודה יומיומית וטיפוח אינסופי:כל עגבניה אדומה היא חגיגה של הטבע וגם של הגנן. יש פה שיתוף פעולה. יש לנו יכולת להשפיע על הסביבה לטובה (או לרעה!). בעינינו, עולם היצירה והאופנה דומה מאוד לגן בטבע: איזון עדין של גורמים רבים יוצר גן פורח ומלבלב, אך כל אחד מהם חשוב, ודורש את תשומת הלב של המעצב, כדי להגיע לתוצאה חיובית, יפה ואסתטית. כשנחשפים ממדי הנזק שחברת הצריכה המודרנית מעוללת לכדור הארץ בגלל הייצור העודף שגורם לזיהום העולם בחומרים מלאכותיים שלא יתכלו גם בעוד חמש מאות שנים, קל לראות שלתעשיית האופנה הגלובלית יש משקל משמעותי בנזקים הללו ועדיין, לא נוקטים בתגובה המתחייבת.זו אחריות שאי אפשר להתעלם ממנה.

fashion and orto1

על הדרך, אנחנו גם מצמצמות את ההשפעה השלילית של עולם האופנה על הטבע. הפסקנו לעצב קולקציות גדולות, המעמיסות על העולם סחורות מיותרות. אנו מתמקדות בעיצוב וייצור מקומי של בגדים איכותיים ומעטים, ומשתמשות בחומרי גלם טבעיים בלבד. אצלנו לא קונים וזורקים. אנחנו משקיעות בטיפוח של העיצוב והגיזרה האיכותיים והעל טרנדיים כדי ליצור בגדים המיועדים ללבישה שנים רבות, ואפשר גם להעביר אותם הלאה בתור וינטג׳. כל תהליכי העיצוב, הגזירה, והתפירה מתקיימים בסטודיו התל אביבי שלנו, ״אפס קילומטר״, ממש כמו המרחק שעושה העגבנייה מהגן למטבח שלנו.בגד איכותי אולי אינו זול, אך זו קנייה אחראית המאפשרת לבנות ״מלתחה חכמה״ אישית. זה מושג שאנחנו מקדמות מזה שנים, באמצעות יעוץ אישי וקנייה איטית. הלקוחות ששבות ומבקרות חושבות איתנו על קניית ״הבגד היחיד״, פריט לבוש חדש (ולא מסע שופינג מטורף) כמרכיב בתוך פאזל רחב של בגדים שכבר נמצאים בארון. אנחנו מתנגדות ללחץ השיווקי המעודד קניית טרנדים מהירים, המופעל על הצרכנים על ידי תעשיית האופנה הגלובלית באמצעים מפתים של ״יופי וסטייל״, ומגלות השראה בצבעי הפרחים המפתים פרפרים בטבע, ומפרים יצירה חדשה ושופעת חיים.

אפשר לקנות את הספר שלנו וגם כלי קרמיקה חדשים בסטודיו אילנה אפרתי בתל אביב. הספר נמכר גם באתר שלנו www.masaot.com