אופניים חשמליות – המדריך המלא.

בחורה עם מחשב נייד

מרוץ הזמן והרצון לברוח מהפקקים העמוסים של כבישי מדינת ישראל יצרו אלטרנטיבה שתופסת תאוצה בכל יום. בנוסף, תחזוקה שוטפת של רכב הכוללת הוצאת דלק חודשית של אלפי שקלים, תשלומים לחברות הביטוח וטיפולים תכופים גם כן תורמים לחלופה המרגשת הזאת.

מדובר על אופניים חשמליות, קורקינטים וכל סוגי כלי הרכב המונעים על סוללה. העולם הזה במגמת עלייה קיצונית במשך כמה שנים והתופעה התפשטה בכזאת מהירות שעדיין משרד התחבורה לא הצליח להנחיל חוקים רלוונטיים.

אך המציאות איננה וורודה לחלוטין וישנם מתנגדים רבים לכלי הרכב האלה, בעיקר כי אין באמת אכיפה אמתית שנותנת מענה למשולש הולכי הרגל – רוכבי האופניים – כלי התחבורה. כתוצאה מכך, אנו עדים למספר תאונות שהולך וגדל ביחס משמעותי לכמות האופניים והקורקינטים ולכן ב 1.1.2019 החלו תקנות שמחייבות את נהגי הרכבים החשמליים לחבוש קסדה, לנסוע במהירות המותרת ואך ורק בשבילי הגישה לאופניים או בכבישים עצמם אם אין שבילי אופניים מיועדים באזור.

כל היתרונות של אופניים חשמליות

כאמור ישנם מספר יתרונות משמעותיים לאופניים החשמליות. ראשית, מדובר על כלי רכב שמונע על הספק חשמל ולכן ההוצאות עבורו הן פחותות במידה משמעותית לעומת כלי הרכב הממונעים כדוגמת מכונית או אופנוע. האופניים אינם צורכים דלק בכל חודש וגם אין צורך לשלם דמי ביטוח קבועים. בנוסף כאשר ישנו בלאי בשלד האופניים עצמו או בסוללה מדובר על הוצאה של מאות שקלים לכל היותר ובתדירות רחוקה בדרך כלל.

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון, במיוחד כאשר אזור המגורים נמצא בתוך עיר מרכזית כגון תל אביב או ירושלים הוא העובדה שאין צורך לעמוד בפקקים ולבזבז זמן יקר רק בכדי להגיע מנקודה א' לנקודה ב'. בעיר תל אביב בשעות הערב ניתן להמתין כשעה וחצי אם רוצים להגיע מהקצה הדרומי ועד לקצה הצפוני ולכן קצב ריבוי אופניים חשמליות הינו אסטרונומי.

לבסוף, האופניים גם כן עוזרים בתרומתם על שמירת איכות הסביבה. מדובר על כלי שאינו פולט פחמן דו חמצני ומייצר רעלים שנפלטים לאוויר.

חסרונות שכדאי לקחת בחשבון

עד עכשיו מנינו את כל היתרונות של כלי הרכב החשמליים, אך כשם כל דבר גם להם ישנם מספר חסרונות. מדובר על כלי מוגבל שאינו יכול לעבור את המהירות המותרת במדינת ישראל של 27 קמ"ש ולכן היכולת להתנייד עמו למקומות רחוקים אינה מציאותית.

בנוסף, הפן הבטיחותי שנוי במחלוקת. מדובר על קורקינטים ואופניים שנעים על כבישים ראשיים, ועליהם רוכבים ילדים בני 16 שאינם מודעים לחוקי התנועה. עקב זאת מספר התאונות בין רוכבי האופניים, הולכי הרגל ונהגי המכוניות גדל מידי שנה ומייצר תאונות הרסניות.

אנו מקבלים את המציאות החדשה ומודעים לקיומם של אופניים חשמליות כחלק ממהלך חיינו. כלי הרכב הללו הביאו עמם המון טוב ופתרונות אידיאלים עבור אנשים רבים אך עם זאת חשוב לנהוג בזהירות רבה, תוך כדי התחשבות בהולכי הרגל ובחוקי התנועה.