איך לבנות מלתחה נכון?

אם מוצאת את עצמך אומרת בכל פעם "אין לי מה ללבוש", מאד יכול להיות שאחת הסיבות לכך היא שהמלתחה שלך לא מותאמת לגמרי לצרכים היומיומיים שלך.

בחורה עם מחשב נייד

האם הבוקר שלך גם מתחיל כך?
בוקר, שעון מעורר, קמה, קפה, פותחת את הארון, בוהה, תוהה, "מה לובשים דאמאטטט?" שואלת גם הבוקר, מגרדת בראש, מסתכלת בשעון, לחץ, מוציאה מכנסיים, מנסה, לא מוצא חן, מחזירה, מוציאה שמלה, קצת יותר מידי, מחזירה, בודקת בשקית קניות מאתמול, זה לא זה, עצבנית, מסתכלת בשעון, פאניקה, שולפת מייד את מה שלבשת לפני יומיים (ולפי שבוע, ולפני שבוע וחצי ולפני שבועיים וכו), מתלבשת במהירות, מסתכלת בראי, מבואסת, עוד שלוק מהקפה הקר, יוצאת, מתחיל יום.

אין לי מה ללבוש
"שונאת להתלבש, אין לי מה ללבוש, זה סיוט, הארון שלי מלא ועדיין אני לובשת כל הזמן את אותו דבר/לא מוצאת מה ללבוש
" אלו חלק מהסיבות שבעטיין אני מוזעקת לסייע ללקוחותי וכסטייליסטית אישית אחד מהייעודים שלי הוא לבדוק ולמצוא את הסיבה למצוקה האופנתית הזאת.
וכאשר אני מגיעה לביתה של העלמה במצוקה, ואחרי שיחת היכרות בה אני לומדת את היומיום והצרכים שלה, אני ניגשת לארון ומוצאת אותו הרבה פעמים עמוס עד קצה גבול היכולת בפריטים, אך, כשאני מתחילה לבדוק לעומק, מגלה שהמבנה ותכולת המלתחה לא מותאמת לצרכים, לסגנון החיים והיומיום של אותה עלמה ואין מצב שהיא תמצא בקלות מה ללבוש בכל בוקר במצב הקיים.

אז מה עושים?

מתחילים בלחשוב איך נראה שבוע/יום ממצוע בחייך
החיים שלנו מורכבים מפעילויות שונות: עבודה, בילויים, אירועים מיוחדים, פנאי, ילדים וכו. ולכל אחת היומיום/שבוע שלה: סטודנטית רווקה שמבלה הרבה (וצריכה בעיקר ג'ינסים ושמלות מדליקות), מנהלת במשרד פרסום עם שלושה ילדים בוגרים (שצריכה הרבה בגדים מסוגננים שיהלמו את מעמדה וכן גם מספר פרטי קזואל לפעילות אחהצ), סלבית שמככבת בהשקות ואירועים נוצצים (וצריכה שמלות נוצצות, סטליסטוז לרוב), אשת מכירות שטח (שצריכה בעיקר בגדים חביבים ונוחים שיתאימו לאופי העבודה)
כשכל פעילות תופסת כמות שונה מהיומיום ומצריכה פתרונות אופנתיים שונים, והארון צריך להיות מאורגן כך שיתן מענה לכל אחת מהפעילויות ובמינונים הנדרשים..

עשי עם עצמך את התרגיל הבא:
1. אז מה יש לי – הסתכלי על שבוע ממוצע בחייך, וערכי רשימה של הפעילויות השונות המרכיבות אותו.
2. קצת חשבון – חשבי כמה שעות שבועיות מוקדשות לפעילויות השונות שכתבת בסעיף 1: למשל כמה שעות ביום את בעבודה והכפילי ב- 5 (חמישה ימי עבודה בד"כ) אח"כ כמה שעות לבילויים/יציאות, פנאי וכו.
3. חשבי מה החלק היחסי של כל אחת מהפעילויות.

למשל:

כאן – את רוב הזמן תופסת העבודה (כמו אצל רבות מאיתנו) וכל השאר מתחלק בין יציאות ובילויים, פנאי שיכול לכלול חוגים, תחביבים, פעילות עם הילדים ועוד כמה אירועים חשובים.

ואיך צריכה להראות המלתחה?

על המלתחה להיות מורכבת באותה יחסיות כמו הפעילויות השונות, כך תמיד יהיו לך בארון הפריטים ליום יום.

ועכשיו מה עושים?
ומתחילים לעשות סדר בארון ולמיין את הפריטים בו, כשהקו המנחה הוא תרשים מבנה המלתחה לפי יחסיות הפעילויות, כשברור לך בדיוק איך בנוי היומיום, מה הצרכים האופנתיים שלך לכל אחת מהפעילויות והכי חשוב – כמות הפריטים היחסית הנדרשת מכל קטגוריה

מה קורה כשיש יותר/פחות מידי?
אם את מוצאת שבארון שלך משהו כמו חצי זה פריטים מקסימים אמנם אך לא כאלו שאת יכולה ללבוש לעבודה ומתאימים רק לארועים, שמרכיבים רק כ- 5 אחוז מהפעילות – השאירי לך כמה פריטים בודדים, חפשי את הבויידעם הקרוב והעבירי לשם את השאר (או תרמי/העבירי לחברות/וואט אבר העיקר שלא יהיו בארון שלך)
אם תמשיכי לשמור אותם בארון, תמשיכי לבהות, לתהות, לא למצוא מה ללבוש, ובסוף ללבוש את אותו דבר – כי המלתחה שלך אולי מותאמת לכוכבת, אבל לא לך. בגד לא נוצר כדי להיות תלוי בארון, הוא נוצר על מנת שילבשו אותו.

ולחילופין אם את מגלה שהארון שלך מכיל רק כשליש פריטים שאת לובשת לעבודה (שתופסת כ- 70 אחוז מהפעילות היומיומית שלך) – התחילי לרכוש פריטים שמתאימים לעבודה ואך ורק כאלו (!) עד שתגיעי למצב שהארון שלך אכן מכיל את כמות הפריטים הנדרשת.

קפה חם בבוקר
וכשיהיו לך את כמות הפריטים הנדרשים והמלתחה שלך תהיה מאורגנת ומסודרת – תגיעי למצב שאת יכולה לגמור את הקפה כשהוא עוד חם, כי פשוט יקח לך 5 דקות להתלבש.

וסרטון חמוד שהכנתי על התסכולים האופנתיים בבוקר

[youtube tYlvu6tu0gg nolink]

שיהיה בוקר אופנתי קל לכולן :-.>

דניאל לוזון, סטייליסטית

:-)

http://onlystyling.co.il/

רוצה קבל עוד טיפים ועדכונים על פעילויות שונות שאני עושה- לחצי כאן להצטרפות לרשימת התפוצה שלי

וכמובן, מוזמנת לבקר אותי בפייסבוק (לייק יתקבל בברכה :->) https://www.facebook.com/Onlystyling