אונס אונס תרדוף

מותר לאישה לרצות לקיים יחסי מין בדיוק כמו שלגברים מותר, התקדמנו מעט מלפני הספירה. מותר לאישה ו/או לגבר להתחרט אפילו ברגע האחרון. כמה אחרון? שניה לפני האקט עצמו, אפילו בשיא האקט. למילה 'לא' אין פג תוקף.

דמיינו לכם סיטואציה ריקה מתפאורה, העובדות הפשוטות בלבד: אישה צעירה מתלוננת על אונס במדינה זרה, המשטרה מתנכלת לה ומעבירה אותה גיהנום בבית המשפט. עולה בכם תחושת כעס, אפילו השפלה ועלבון בשביל אותה אישה, אבל אז מגיעים קולות הרקע, והתפאורה, והאשמות מסביב, והכל מתערבב ואנחנו שוכחים את מה שקרה באמת: בוצע כאן פשע, צריך להביא את הדין ואת הצדק עליו, אבל בתוך כל התפאורה הזאת זה נבלע.

אונס הוא לא עוד הצגת בכורה או ריאליטי בפריים טיים, לא רומן, ולא סטוץ או אהבה אסורה – אלא פשע פלילי שצריך למנוע ולמגר אותו בדיוק כמו רצח. אז למה אנחנו מתעסקים בכל מה שמסביב, ולא בפשע עצמו?

כל כך הרבה קרה מאז אותו מקרה בו הואשמו 12 נערים ישראליים באונס תיירת בריטית בקפריסין,  ולתזכורת: ביולי האחרון עצרה משטרת קפריסין 12 נערים ישראלים בני 17-16 בחשד לאונס קבוצתי של תיירת בריטית בת 19 במלון באיה נאפה, ולפני שניגע בהתפתחות הנושא נבהיר שמותר לאישה לרצות לקיים יחסי מין בדיוק כמו שלגברים מותר, התקדמנו מעט מלפני הספירה. מותר לאישה ו/או לגבר להתחרט אפילו ברגע האחרון. כמה אחרון? שניה לפני האקט עצמו, אפילו בשיא האקט. למילה 'לא' אין פג תוקף.

british1610_secהתיירת הבריטית בדרכה לבית המשפט (צילום מסך)

על פי עדכון מ"וואלה!", הצעירה הבריטית שהתלוננה על מקרה האונס הקבוצתי העידה בשלישי האחרון (15.10.19) בבית המשפט ובפעם הראשונה מסרה את גרסתה בפרהסיה בנוגע למה שקרה. בעדות הסבירה למה בחרה עשרה ימים אחרי המקרה לחזור בה, ולאחר מכן לחזור בה שוב כשהיא מציינת שהכתיבו את הודאתה כאילו היא חוזרת בה ומעל דוכן העדים ציינה כי "הכריחו אותי לחתום על הודאת השווא הזו. אני נאנסתי, ממש כפי שמסרתי למשטרה" בנוסף, מסרה התייחסות למסרונים שכתבה מחדר החקירות ובהם עדכנה את קרוביה וחבריה על הלחץ שהופעל עליה.

ואם נשים שוב פעם לרגע את כל התפאורה בצד ונסתכל לשניה בעיניים נקיות ולא מלאות בשכבות של דעות קדומות ומלחמות רשת נראה שאותם חשודים באונס התקבלו בחגיגות מזוויעות ומגעילות בארץ, בעוד שעל פי העדכון האחרון מ'וואלה!' המתלוננת חטפה האשמות, שוכנעה לכאורה על ידי המשטרה לחתום על הודאה בה היא בדתה את האונס ומוחזקת בקפריסין בהפחדות ואיומים כאשר נאמר לה מפורשות שגם אסור לה לשכור עורך דין שיגן עליה ובנוסף, המשטרה אוסרת עליה לצפות בסרטון שהופץ (וכאמור, הפצת סרטונים זאת עבירה בפני עצמה לצורך העניין) כשהחוקר בקפריסין מעדכן אותה שברור שלא היה שם אונס. זאת אומרת, חוקר משטרתי, מטיח באישה המתלוננת על אונס, שלא בוצע בה אונס.

אחד החשודים באונס בקפריסין מתראיין (צילום מסך)החשודים עם חזרתם לישראל, התקבלו בצהלות (צילום מסך)

מי שם אותו לשופט? ניחשתם נכון, תרבות האונס שמה אותו לשופט.

בעולם מתוקן לא מעודדים עבריינות מין ופשעי מוסר. בעולם מתוקן לא מקבלים 12 נערים שביצעו פשע פלילי בשמפניות, וקריאות צהלה כאילו ששוחררו משבי במלחמה ובטח שלא מבלבלים בין "מלח הארץ", ו"בני טובים", לנערים שהמוסר שלהם הוא ברמת מרתף ומטה. בעולם מתוקן אף שוטר לא יהפוך לשופט ויחליט מהו אונס, כשהוא מטיח האשמות במתלוננת נגד אונס.

האשמת הקורבן הוא 'טרנד' חדש שנולד בשנים האחרונות, קל יותר לתקוף את מי שפשעו בהם, וגם במשטרה בקפריסין, ובבית המשפט בארץ נוקטים בשיטה הזאת ולצערי הרב, גם במקרים מסוימים במשטרה בישראל, סיטואציה שסוחפת איתה גם הרבה אנשים הלאה.

אני נגד תלונות שווא ומציינת את זה בכל הזדמנות, ובכל מקום. לדעתי מתלוננות שווא צריכות לשבת בכלא כדין התלונה עצמה, אבל במצב שבו עוד לא הוכח לגמרי ויש כזה טוויסט בקייס, האשמת הקורבן גורמת לנזק נפשי למתלונן, זה מדרון מאד מאד חלק שמרגיש שלאחרונה איבדנו את זה בו, כולל ההבנה הבסיסית שלנשים יש את הזכות לרצות לקיים יחסי מין, ושכחה נוראית שלמילה 'לא' יש משמעות מהותית בכל רגע ורגע במהלך האקט עצמו.

קורבן אונס (צילום שאטרסטוק / Tinnakorn jorruang)האשמת הקורבן גורמת לנזק נפשי (צילום: שאטרסטוק / Tinnakorn jorruang) 

התגובות הנוראיות שקיבלה המתלוננת החל מכינויי גנאי, קללות, הכפשת שמה והאשמתה בהרס חייהם של אותם נערים שמלכתחילה פעלו בצורה נוראית ולא מוסרית ואפילו ביקורת תקשורתית מפי שדרנים הנחשבים בכירים בארץ (ראו ערך רוני דניאל בפליטת הפה של "מה היה השבר" ושאר השדרנים שריככו את הפשע והאשימו אלכוהול) רק מוכיחות שהעדר עיוור, וחייבים לפקוח עיניים, כי לא מדובר כאן בעלילת מתח. זה יכול להיות כל אחד מאיתנו, זה יכול להיות כל אדם שקרוב לכם, ואני בטוחה שאותם מתלהמים לא היו מתלהמים כך אם היה מדובר בבת משפחתם היקרה להם.

ובכלל, זה מרגיש ש"צדק צדק תרדוף", במקרה הזה הפך ל"אונס אונס תרדוף". כמעט כולם נורא רוצים להוכיח שלא היה פה אונס, וזה בעצם מצדיק את ההתנהגות הבהמתית של אותם נערים ברמה המוסרית והפלילית, כשבדרך הם רומסים לא רק את אותה המתלוננת, אלא ציבור שלם של נפגעי פגיעות מיניות ששוב מאבדים את הביטחון לא רק במערכת, אלא בחברה עצמה.

תרבות האונס היא לא באמת תרבות, תפנימו כבר.

לקריאה נוספת:

הבריטית בפרשת המין בקפריסין: "הכריחו אותי לחתום על הודאת השווא, נאנסתי"

אונס בחסות 'מלח הארץ'

קפריסין: 12 נערים ישראלים נעצרו בחשד לאונס קבוצתי של בת 19

כולם מדברים על אונס, אף אחד לא מדבר על צדק

עקבית לביא מג'ר
אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה. אפשר לקפוץ לביקור גם כאן: https://www.facebook.com/mysoulphotographer