אומנות ההקשבה לפעימות הלב

ברגע שיבינו שגירושין לא מסתיימים בחתימה על הסכם גירושין, אלא רק מתחילים שם, משהו ישתנה

לפני 9 שנים השתתפתי בהשתלמות עומק – "גירושין בשיתוף פעולה" שנכחו בה, פסיכולוגים, כלכלנים ועורכי דין. באחת ההפסקות "התמנגלתי", כהרגלי, עם אחד המשתתפים. הוא לא הפסיק לדבר. דיבר על עצמו, על אשתו, על העסק שלו על הכל. ניסיתי לדבר קצת על עצמי, באמת שניסיתי, רציתי להשחיל מילה על מי אני, לא היה לי סיכוי. 10 דקות הבחור דיבר ודיבר ללא הפסקה. בסוף, ומזל שהגיע הסוף, הוא הסתכל עלי ואמר, "דגנית, את אישה מרתקת". אני נשבעת שלא דיברתי, טוב, אולי קצת הנהנתי, אבל מרתקת? מאיפה הוא שלף את המשפט הזה? באמת שנפלה לי הלסת. לקח לי זמן להבין, שהקשבתי.

surprised-3355958_640

 תמונה – אתר פיקסה ביי

 מאז ומתמיד אני מקשיבה, בעיקר לעצמי. מקשיבה לפעימות לבי, מקשיבה לאינטואיציה שבי, לתחושות שלי ולערכים שלי. כבר 18 שנה שאני עורכת דין, אבל את מסע ההקשבה לאחרים התחלתי דווקא אחרי שהתגרשתי. מעורכת דין המתמחה בלשון הרע, נזיקין וביטוח הפכתי לעורכת דין ומגשרת המלווה זוגות מתגרשים.

כשהתגרשתי היה לי מאוד קשה להקשיב לעצמי וחיפשתי מישהו להקשיב לו. למי פונים? את מי שואלים? את תחילת תהליך הגירושין שלי עשיתי רע, נסחפתי אחרי כוחות הרשע שהפחידו אותי, נזכרתי שיש דבר כזה מירוץ סמכויות, כי הרי למדתי משפטים, ואם לא אגן על רכושי, משהו רע יקרה לי. מהר מאוד הבנתי, או בעצם הבנו, שיש דרך אחרת. דיברנו, חתמנו, הלכנו. טוב, זה לא באמת היה כל כך מהר, אבל כמעט.

החלטתי שוב, להקשיב לעצמי ויותר מזה הבנתי שכל מי שמתגרש צריך לפחות להקשיב, לנסות משהו אחר. למדתי גישור וניהול קונפליקטים, השתלמתי בכל ההשתלמויות האפשריות העוסקות בדיני משפחה, התמחיתי במשרד עורכי דין ופתחתי משרד עצמאי. חוויתי על בשרי ומשפחתי את הדבר החשוב ביותר שמלווה אותי יום יום, העובדה שחתמתי על הסכם גירושין זה טוב ויפה, אבל מה קורה עם היום שאחרי? הקשבתי שוב, הפעם לרינה. והיא אמרה לי' לכי ללמוד אימון – coaching.  רינה צדקה.

השילוב בין עולם המשפט, הגישור והאימון הוא מתכון מנצח. הוא מציל משפחות מהרס ותקיעות. אני רוצה לצעוק את זה, רוצה שכולם ישמעו, אל תהפכו את הגירושין לשדה קרב, כי אפשר גם אחרת. אני פה, כי אני בטוחה שבזכות בית הספר לשיווק דיגיטלי של לאומי עסקים וסלונה אצליח לצעוק חזק יותר.

דגנית אלישיב – עורכת דין, מגשרת ומאמנת

האתר שלי

#דיגיטליות_בעסקים
#לאומי_עסקים
#saloonaschool