אוטוטו נגמר חודש הספר העברי

החג של אוהבי הספרים נגמר, ואיתו ההנחות שהשנה היו משוגעות קצת, בחסות ביטול חוק הספרים. יש עוד יומיים לקנות, אז אם לא הספקתם – צרור המלצות

IMGP7672

במהלך שבוע הספר העלתי פה בערך בכל יום המלצה לספר אחר. והיום אני רוצה גם לסכם את הפרוייקט הזה, גם להזכיר המלצות עבר שלי וגם להוסיף 3 המלצות חדשות. מוכנים?

העלתי המלצות לנוער ומי שאוהב ספרי נוער: ריק ריידרן.

העלתי המלצות לספרי פנטזיה: הממ, שוב ריק ריידרן אבל גם קסם בשולי הדרך והוא ממש לא לנוער.

העלתי המלצות לספרים שובי ושוברי לב: שקרים קטנים גדולים, כל מה שלא סיפרתי,

העלתי המלצה על סופר של קצרצרים: אלכס אפשטיין.

העלתי המלצות עבריות: שוב אלכס אפשטיין, אבל גם מרב זקס פורטל.

העלתי המלצות של הוצאת תמיר סנדיק שאני כה אוהבת: כל מה שלא סיפרתי (כן, שוב) וגם הצרה עם עזים וכבשים.

ואפילו העלתי המלצה שלא תקלע לכל טעם: האורות בבתים של אחרים.

שלא בכוונה יצא שלא העלתי ספרי ילדים, למרות שאני שקועה בתחום הזה כבר שנים רבות.

אז קבלו על הדרך 2 המלצות, אחת לצעירים בחבורה ואחת לילדי יסודי:

1234568

הספר הפשוט למראה הזה הוא גאונות צרופה. העלילה – מישהו מסתתר והשני מנסה לנחש מיהו. המסתתר נותן רמזים "אני חכם" והמנחש מנסה לנחש "אולי אתה ינשוף?", ילדים מתגלגלים מצחוק מהספר הזה גם בפעם המאה שמקריאים אותו, הם נהנים להפוך לבד את הדפים הקשיחים, ומבינים את הקטע מגיל ממש צעיר. הוא להיט בבית שלנו כבר חמש שנים רצופות. מומלץ בחום.

sambooks2016

 

הספר הזה מיועד לקצת יותר גדולים, ילדי ראשית הקריאה והיסודי. הוא נכתב ע"י אסטריד לינדגרן מחברת "בילבי" ועוסק במדיקן השובבה, אחותה, הוריה, והמשרתים בביתם רחב הידיים. מדיקן שובבה לא פחות מבילבי אבל חיה חיים נורמליים לזמנה, כלומר היא לא נטושה ללא הורים ולא מרימה סוסים להנאתה. במקום זה היא מנסה לצנוח מהגג עם מטריה במקום מצנח סטנדרטי.

הספר מקסים מאוד, וגם אני וגם הבכורה בת השש נהננו ממנו. יחד עם זאת הפרקים היו לנו ארוכים, כמעט תמיד הפסקנו באמצע פרק והיה קשה לשמור על רצף הקריאה. אולי כשהיא תיקרא שוטף ומהר זה יהיה שונה.

וכדי לא לקפח לגמרי את ההורים, קחו על הדרך המלצה אחרונה:

625-1201000b

זה אחד הספרים הכי אבסורדים שקראתי, בטח מאז שסיימתי עם התואר השני בספרות משווה. הוא משעשע, הוא חורז על ימין ועל שמאל, הוא מתחיל בסיפור מגוחך ומתפתח באופן כ"כ מפותל שההתחלה פתאום נשמעת נורמטיבית. יש בו חלקים מדהימים אבל יש בו גם חלקים מתישים, צפויים, ונסחבים.

בגדול מדובר בסיפורו של פקיר שהוא בעצם רמאי, ואחרי שרימה את בני כפרו הוא מגיע לפריז בנסיון לרמות ולקנות מיטת מסמרים חדשה באיקאה. איכשהו הוא ננעל בתוך ארון ויוצא למסע הזוי.

האבסורד בא לשרת את מטרת הספר, שהיא להעלות למודעות שלנו את מצבם האבסורדי של הפליטים. את גורלם של מי שמנסים להימלט מארצם, נתפסים ואז מוחזרים סתם כך לאי שם רק כדי להמשיך במסע הבלתי נלאה אל החופש שמגיע לכל אדם ואדם.

כאמור יש בו חלקים טובים יותר וחלקים טובים פחות. אבל הוא ספרון די קצר, שנקרא ברצף ובשעשוע, בעוד בבטן מכה ההבנה כמה התמזל מזלנו לחיות בארץ שלמרות הכל היא לא מדינת עולם שלישי.

מקווה שמצאתם מה לקנות, ושתקראו המון!

גם אם לא וגם אם כן אתם מוזמנים למצוא עוד ביקורות ספרים שלי – בלוח הפינטרסט שלי או פה.