אוזני פיל

העוגיות הנפלאות שהכנתן פשוטה ומהירה להפליא וטעמן ישמח לבב אנוש. אז הנה, קבלו מתכון עם הרבה אפשרויות אילתור

בחורה עם מחשב נייד

בצק עלים, אני חייבת לומר כבר בהתחלה, הוא הבצק האהוב עליי, בכל צורה שהיא, אך בהיותו אסון דיאטטי, אני משתדלת להמנע ממנו. אלא שבפעם בהרבה זמן אני מרשה לעצמי קצת מהבצק המתפצפץ הזה.

בשביל לצמצם את הנזק הקלורי חיפשתי מתכון עם מינימום תוספות לבצק, כי להכין בורקס זאת באמת לא בעיה. בקיצור, גיגול זריז הזכיר לי את העוגיות הנפלאות המכונות אוזני פיל (או חזיר. תלוי מאיפה באתם). הכנתן פשוטה ומהירה להפליא וטעמן ישמח לבב אנוש. אז הנה, קבלו מתכון עם הרבה אפשרויות אילתור:

אוזניי פיל מתוקות

פזרו על משטח עבודה (אני השתמשתי במגש ועליו נייר אפייה) סוכר (האופציה הקלאסית) או סוכר ושקדים טחונים (האופציה הראשונה שניסיתי) או סוכר, שקדים טחונים וקינמון (אופציה ב' שלי). הניחו על התערובת מלבן בצק עלים. שימו לב שלא להפשיר אותו יותר מדי, כי אז הוא נהיה דביק. השלב הכי טוב הוא זה שבו הבצק כבר גמיש אך עדיין קריר. הדקו את הבצק למשטח בידיים, כך שתידבק אליו התערובת. הפכו אותו וחזרו על הפעולה להידבקות גם בצד השני.

המהדרין מגלגלין בשלב הבא את הבצק משני קצותיו כדי לקבל את צורת אוזני הפיל, אך אחרי נסיון אחד החלטתי שזה דבילי וגילגלתי רק בצד אחד, מה שגם נתן לטעמי עוגיות יותר יפות. חותכים את גליל הבצק לפרוסות בעובי של כ-0.7 ס"מ, שמים בתבנית מרופדת בנייר אפייה ומכניסים לתנור בחום של 180 מעלות לכ-40 דקות, או עד שמזהיב ומתקשה.

(במתכונים המקוריים, אגב, מפזרים עוד סוכר על העוגיות לפני הכנסתם לתנור. קוראי הבלוג פטורים מהשלב הזה, אבל בשלב הראשון אל תשתמשו במעט מדי סוכר, כי האוריינטציה הבסיסית של בצק עלים היא מלוחה).

אוזני פיל מלוחות

במקום תערובת של סוכר ועוד דברים, ניתן למרוח על הבצק תערובות תבלינים מלוחות. אני השתמשתי בקוביות של תערובות תיבול של דורות ובתערובת כרעינים וזרעונים, אבל במקרה הזה יש לפעול הפוך ולמרוח את הדברים מלמעלה ואז להפוך.

ומידע זואולגי לסיום: איך מבדילים בין פיל אפריקאי לפיל אסייתי? לפי האזניים, כמובן. לפיל האפריקאי יש אזניים ממש גדולות ואילו לפיל האסייתי/הודי יש אזניים קטנות. לא ידוע אם יש בין השניים הבדלים דומים גם באיברים אחרים.