אהימסה

נועם שליט בחר בשיטה של גנדי – התנגדות לא אלימה. הציבור התגייס באלפיו. ארבע נשים בפילהרמונית הגיבו בפרויקט לא אלים נוסף: מחאה בצלילים, ומישל אובמה בדרכה השקטה מזמינה את שרה נתניהו לשיחה בארבע עיניים לקדם עלילה

בחורה עם מחשב נייד

במסגרת מאבקו הלא אלים של מהטמה גנדי לעצמאות הודו מהשלטון הבריטי, יזם גנדי במרץ 1930, פעולת מחאה נגד המונופול הממשלתי הבריטי על ייצור מלח בהודו ומכירתו. "מס המלח" מנע מבני עמו להפיק את המלח בעצמם , העביר את השליטה על הייצור לבריטים ובכך היה סמל לשעבודה של הודו .  גנדי פתח במסע את רגלי של 380 ק"מ שנמשך כ-24 ימים והצטרפו אליו אלפי אזרחים. הצעדה היוותה נדבך חשוב בדרך הארוכה, שזורת האכזבות וההצלחות של מהטמה גנדי כמנהיג האומה ההודית להשגת עצמאות.

גנדי דגל ברעיון של "אהימסה" ,השקפה עתיקה הטוענת שאין לפגוע בשום חלקיק של העולם, שכן לאמונתם, האלוהות שוכנת בכל מקום. גנדי האמין באקטיביזם רודף שלום, ורצה יותר מכל להביא לשגשוג של בני עמו. אלברט איינשטיין אמר עליו: "הדורות הבאים יתקשו להאמין כי אדם כזה, בשר ודם, אכן הילך על פני האדמה"

נועם שליט אינו גנדי. הוא אינו מחפש לשנות את העולם. יש לו בקשה אחת – החזירו לי את בני חי ושלם. לשיטתו של גנדי, נועם שליט רוצה לעשות תיקון לגבי פרט אחד שנפגע: בנו גלעד שליט. חלקיק אחד ביקום הזה שמתעמרים בו. בין נועם שליט ומהטמה גנדי יש  משהו מן המשותף – שניהם אנשים שקטים ולא אלימים. לכן נועם שליט בחר בדרך הזו. הוא עשה זאת לאחר שחיזר על פתחיהם של מנהיגים ושועי עולם ללא הועיל. ביאושו, הוא פשוט קם והתחיל ללכת ובעקבותיו הולך שובל הולך וגדל של אזרחים מן השורה. אנשים שרוצים ישראל אחרת, שרוצים שהורים יהיו עם ילדיהם ונחייה פה בשקט. הם הצביעו ברגליים, במחאה שקטה ותרבותית, שאחד השיאים שלה היה בצלילי מוסקה קלאסית של התזמורת הפילהרמונית בניצוחו של זובין מהטה (יליד הודו) ועם המוסיקאי הנצחי שלנו שלמה ארצי ("פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא עם ומתחיל ללכת").  את הקונצרט, יזמו מספר נשים שהמובילה בהם והוגת הרעיון היא נגנית הקלרינט שלי דיוויס אחת מתוך  ארבע אמהות בתזמורת העומדות מאחורי היוזמה.

גנדי פיתח את השיטה של התנגדות לא אלימה, שהיתה ועוד תהיה  אפקטיבית להפליא,  את הכפפה הרים נועם שליט וגם ארבע נשים. שוב ארבע אמהות. נשים, כך אני מקווה, הן הגנדי הבא של העולם. סיכם את הקונצרט בגבול מצריים בצורה יפה יובל כספין, מבאי האירוע: "תמיד אמרתי שתנועת הרחם והאמהות הן מה שיציל את המקום הזה. בנשים יש כאב וכוח ולכן לא מפתיע שהקונצרט הזה הוא יוזמה נשית. הן הצליחו להעביר את המסר וגם לגעת בלב של כל מי שהיה פה. אני מודה שאני דמעתי".

אגב נשים, למי שלא שמע, מישל אובמה הציעה שיחה בארבע עיניים לשרה נתניהו – אולי שתי הנשים האלה יסגרו משהו ביניהם וביבי יזוז סוף סוף.

אורית בראון אגמי
בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.