אהבתה של גברת רוטשילד. רומן מרגש מאת שרה אהרוני

השנה היא 1770. גוטל בת השבע-עשרה, המתגוררת ברחוב היהודי של פרנקפורט כותבת יומן במחברת, בה היא חושפת את רגשותיה, מחשבותיה ומאווייה הכמוסים. זהו סיפור עליתה של משפחת רוטשילד, כוחה של נחישות ורוח איתנה וסיפור אהבה מרגש

979689

אהבתה של גברת רוטשילד

מאת: שרה אהרוני

ידיעות אחרונות* ספרי חמד, 2015

 
גוטל עומדת להתחתן עם מאיר אמשל רוטשילד וחייה ישתנו לבלי הכר. מאיר האמיץ, אהוב לבה, יוצא חוצץ כנגד ההגבלות והאיסורים, הגזירות והחרמות שמושתים על היהודים ופועל לקידום שוויון זכויותיהם ולהוצאתם אל מחוץ לגבולות השכונה הצפופה והרעועה. הוא בעל רוח, יזמה, נחישות וחוש המצאה וחרף הקשיים המוערמים מכל עבר, משכיל לעשות חיל בעסקיו והופך למייסד משפחת הבנקאים והסוחרים היהודית; משפחת רוטשילד. את ערכי החריצות והמסירות ינחילו גוטל ומאיר לילדיהם, ואלה יתיישבו בבירות אירופה ויקימו בהן רשת פיננסית וסחר ענפה  עד שיהפכו לאחת המשפחות העשירות בעולם.
הסופרת מיטיבה לתאר כמעט מאה שנה של היסטוריה אישית, משפחתית, יהודית וכלל עולמית, אך זהו אינו ספר היסטוריה אלא רומן המסופר מזווית הראיה הסובייקטיבי של הגיבורה כפי שרשמה אותו בשלוש מחברות לאורך חייה. אנו נכנסים לנבכי ורזי המשפחה המפורסמת מתוך סיפור חייה האישי של גוטל.

gutle-rothschild-moritz-daniel-oppenheim-1836

(Gutle Rothschild (Moritz Daniel Oppenheim, 1836)
גוטל רוטשילד בת 83
 

השנאה, החוקים והגזירות, ההשפלה הממלכתית והיומיומית ברחוב, חוסר האפשרות לשלוט בחיים ובזכויות ולהיות נתונים לגחמותיו והבטחות שווא של כל אציל שעולה לגדולה לא החלו במאה העשרים בגרמניה. הם בלטו כבר בימי הביניים. את הגטו בפרנקפורט בנו לכמה מאות איש. תוך מאתיים שנה הצטופפו באותו מתחם גיאוגרפי אלפי אנשים בתנאי צפיפות וכיעור. עץ לא פורח, הגנים נמצאים מחוץ לחומות בהם מטיילות רק הנוצריות עם המטפלת בימי ראשון. מתוארת היטב הפגישה עם נפוליאון שכל הגטו חיכה לו יום שלם בשמש קופחת. הוא הגיע, הראה שעמום ופיהוק ועזב כלעומת שבא. לימים הוא היטיב עם חוקים לשוויון זכויות ליהודים בהמשך למהפכה הצרפתית וגוטל'ה הוקירה על כך אך יחסה אליו נותר אמביוולנטי.
סיפור האהבה בין מאיר רוטשילד לגוטל'ה, אשתו הוא מהיפים שקראתי. העדינות והאינטימיות ביניהם גברה על כל קושי. מצד אחד הוא מכנה אותה בכינוי חיבה שבאופן אישי נתנו לי תחושה שהוא כביכול אביה או אח גדול, אך מצד שני הוא התייחס אליה במהלך השנים בשוויון וגובה העיניים, הייתה תשוקה אדירה והוא העריץ אותה והאמין שהיא אף פעם לא טועה. גם בגיל מבוגר הוא הסביר לה שלמרות שהוא גבר הוא זקוק לשמוע ממנה מילות אהבה. כל אחד ידע את מקומו ואיך לתקשר עם השני. מתי להתווכח ומתי לשתוק, כמעט בטלפתיה. כל אחד ידע לתמוך בשני, להרגיש מתי צר לו. תיאורי לילות האהבה בפינת קטנה בבית עמוס אנשים בו החובה להיות בשקט ולחשוק שפתיים פן ישמעו אוושה, נפלאים ומרגשים.
 

mayer_amschel_rothschild-1
מאיר אמשל רוטשילד
 

כאישה, גוטל מתוארת כעמוד התווך בחיי המשפחה והעסקים. המשמעות שלה בחיי בעלה ולמשפחה הייתה עצומה. היא  גידלה משפחה ענפה כל כך, איבדה ילדים ונכדים, הייתה מעורה ומודעת לכל מהלכי המסחר, הפוליטיקה וההשקעה בעסקים. ידעה מתי להתערב ומתי לתת לבעלה להוביל. לכאורה אישה רגילה לגמרי אך עם תובנות, אופי, חכמת חיים שלא לומדים בבית ספר ודקויות שהובילו אותה רחוק. התכנון הן במשפחה והן בעסקים היה לטווח ארוך. שאר נשים עבדו במשרד ותרמו את חלקן במלוא המרץ ותרמו במזכירות ובהנהלת חשבונות וטרחו בבית.
גוטל הייתה המצפון שלו. בידיעתו ולעתים שלא בידיעתו לאורך כל הדרך. שאלה שאלות מוסר והייתה לה מחשבה משלה (ההתנהגות של מארי אנטואנט וגורלה, לספק ציוד לצבא של בשר תותחים). היו לה פעמים ספורות חילוקי דעות עם בעלה והיא לא הסתירה ביקורת. היא הייתה נאורה ומשכילה למרות שלא יצאה מפתח הרחוב (למעט במקרים מיוחדים כמו בשריפה בה נולד נכדה ובטיול המרגש עם אמה בפארק מחוץ לחומות).
מאיר הסביר לה שדרכו הכלכלית אינה עומדת בסתירה עם קיום המצוות. שהוא שלם עם עצמו ושהדרך למעלה זרועה דרדרים. ההצלחה תביא לכבוד והכבוד זו שליחות. מכסף יבוא כבוד מבחוץ שישפיע על כל הקהילה. החזון והשקעה הציבורית העצומה שלו היו הרבה פעמים על חשבון הבריאות האישית. שהיהודים הכנועים והנשלטים יהפכו לגורם שאי אפשר בלעדיו. אהבתי את המכתבים בגרמנית עילגת ששלח לכל שועי עולם בכדי לקדם את ענייני העם היהודי מבלי מורא הוא בושה.
 

baronessa-betty-de-rothschild-1805-1886

 הברונית בטי דה רוטשילד, אשתו של נתן, בנם של מאיר וגוטל (1805-1886)
 

בערוב ימיה לא נכנעה גוטל לעושר ולפאר. לא ביקרה לרעה את ילדיה שעברו לגור בארמונות פאר והחזיקו כרכרות אך בעצמה, התעקשה להישאר בבית הישן ביודנגאסה  בו חיה כל חייה עם בעלה. שועי עולם הגיעו לבקרה ולא הסתירו את הערצתם.
הספר נוגע בנקודה של נישואי קרובים בתוך המשפחה. הסיבות לכך הם השארת ההון, הרכוש והשליטה בתוך המשפחה.
אהבתי את האופי השונה של כל אחד מילדיה, הקשר המורכב ביניהם ואת הדינמיקה של משפחה גדולה בבית קטן. לימים כשהבית התרוקן, אנו חודרים יותר ויותר למחשבותיה פנימה.
פחות התחברתי לשפה המליצית שיצרה בי ריחוק אך את כל ביטויי היידיש הגרמנית/אוסטרית מכירה מהבית והיה נעים להתרפק ולהיזכר. פחות אהבתי שהספר מסופר, אמנם דרך יומן, אך לאורך כמאה שנה. הייתי מעדיפה פוקוס על שנים מעטות יותר ובהרחבה,  בלי הקפיצות בשנים.
בדף האחרון של הספר מוזכר הנין בן השנתיים, שיש לו את העיניים של אבי-סבו. זהו הברון אדמונד דה רוטשילד המוכר לנו כ״נדיב הידוע״, ממשיך דרכו של מאיר.
 

i-cinque-fratelli-rothschild-amschel-1773-1855-salomon-1774-1855-nathan-1777-1836-carl-1788-1855-james-1792-1868

The five Rothschild brothers. Amschel 1773-1855, Salomon 1774-1855 , Nathan 1777-1836, Carl 1788-1855 & James 1792-1868
זהו הרומן השלישי של שרה אהרוני, ילידת 1953
 
 

הספר נותר בלבי ובמחשבותיי ימים רבים לאחר תום קריאתו.

מומלץ!

הספר נקרא במסגרת מועדון קוראות פתח תקווה. תודה לבנות המועדון על התובנות הנפלאות.

 

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.