אהבה של אחים מלאכים/ נטלי אלקובי-דרורי.

כריכת הספר
כריכת הספר
כריכת הספר

אני לא יודעת איך הספר הזה הופיע פתאום על שולחן העבודה שלי, בתקופה זו של השנה אנשים עוברים דירות ובתים, ממינים, מסדרים, בכלל הקיץ הוא תקופה של שינויים ומעברים. כנראה משפחה שעברה או סידרה תרמה אותו לספריה. הוא חיכה לי בערמה עם עוד ספרים שמחכים לטיפול ותמיד לפני שאני בוחרת סופית האם לקטלג ספר ילדים חדש ולהכניס אותו לאוסף הספרייה אני קוראת אותו.

השם היה הדבר הראשון שהיכה בי "אהבה של אחים מלאכים" ובכריכה ציור של ילד קטן ישן עטוף בזרועותיה של ילדה עם כנפיים. יש משהו בתמונה הזו שמושך אותי לפתוח את הספר. יש משהו בתמונה שמשרה שלווה. עכשיו כבר היה ברור לי: זהו לא ספר רגיל, קיבלתי לספרייה מתנה מיוחדת. בעמד האחורי מתגלה כי הספר הופק דרך הדסטארט מה שמוסיף ערך אחר לספר ומעלה את השאלה כמה עותקים הודפסו ואיפה הם מסתובבים.

בדף הראשון ישנו הסבר של נטלי אלקובי-דרורי, כותבת הספר, על בתה יעלה שנולדה עם תסמונת נדירה ובנם השני אמיתי שנולד חודשיים אחרי פטירתה של יעלה כשהיא בת שנתיים ושבעה חודשים. זוהי הדרך של המשפחה לספר את סיפורה של יעלה, את ההתמודדות המשפחתית הלא קלה ואת המציאות של אמיתי, ילד שנולד אל תוך הזיכרונות. זו הדרך שלהם להכיר לאמיתי את אחותו שאותה לעולם לא יפגוש. תוך כדי הקריאה עולה לנגד עיניי פניו של ילד מקסים שפוקד את הספרייה שלי כבר כמה שנים וגם הוא נולד לתוך מציאות דומה, דומה אבל שונה. בנסיבות טרגיות שנגעו בכולנו הוא איבד אחות עוד לפני שנולד.

הספר עצמו מוגש בחריזה יפייפיה שמתארת מציאות יום יומית לא פשוטה. האיורים המדהימים של מיה גונן והבחירה להשתמש בצבעי עיפרון מצליחים להמחיש מצבי יום יום לא פשוטים כמו האכלה באמצעות צינור ישר אל הבטן ברגישות ובהאהבה. באופן אישי התחלת הקריאה לוותה בתחושה של חוסר נוחות, של עצב, אין הפתעות בסיפור אין טוויסטים בעלילה. מהרגע הראשון היה ברור לי איך מתחיל הסיפור ואיך הוא הולך להסתיים. מה שלא ידעתי זה שעד שאני אסיים את הקריאה אני אשתנה.

אחד האיורים המדהימים שמלווים את הספר
אחד האיורים המדהימים שמלווים את הספר

קודם כל זה ספר להורים שמתמודדים עם המציאות הלא פשוטה הזו,הוא מבקש לתת כלים להתמודדות. ספר שאפשר לספר לילדים שנולדו לתוך מציאות כזו לא פשוטה. לדעתי הוא גם ספר לכל ההורים, בסיום הקריאה רציתי לגשת לילדי לחבק, לנשק ולהוקיר תודה. זה גם ספר לילדים שנולדו גם הם לתוך מציאות שכזו או לכאלה שבדרך לשם, להסביר, לנחם ללמד.

אני מאמינה שהספר הזה הגיע למקום הנכון, מדף של כבוד אצלי בספרייה. זמין לכל מי שרוצה וצריך. רוצה להגיד לכם בדרכו המיוחדת "אתם לא לבד".

 אסיים בציטוט של הדף האחרון מתוך הספר:

"וְכָךְ הַנְּסִיכָה, אֲחוֹתְךָ הַגְּדוֹלָה,

לוֹחֶשֶׁת לָךְ סוֹדוֹת כְּמוּסִים.

אוֹהֶבֶת אוֹתָךְ אָהֲבָה עֲצוּמָה,

אַהֲבָה שֶׁל אַחִים מַלְאָכִים

 

אֶפְשָׁר לְסַפֵּר לָהּ עַל הַיּוֹם שֶׁעָבַר

וּלְחָלוּק חֲוָיוֹת וְסִפּוּרִים.

אֶפְשָׁר לְשַׁתֵּף אוֹתָהּ בַּשִּׂמְחָה

כְּשֶׁיֵּשׁ רְגָעִים מְרַגְּשִׁים.

 

אֶפְשָׁר לְבַקֵּשׁ אֶת הַכֹּחַ לַעֲבֹר

דָּרַך רְגָעִים קָשִׁים.

וּלְקַבֵּל מִמֶּנָּה עֵצָה נְבוֹנָה,

מָסַר מֵעוֹלָמוֹת טְהוֹרִים.

 

ונוני שֶׁלָּנוּ תָּמִיד תַּקְשִׁיב

וְתָמִיד תַּעֲטֹף בַּשְּׁלֵוָה,

כִּי זוֹהִי דַּרְכָּם שֶׁל מַלְאָכִים

לְהָשִׁיב אַהֲבָה וּשְׂמֵחָה…"

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.