אהבה לכל החיים, סרחיו ביסיו

שתי נובלות מהפנטות ונוגעות ללב של סרחיו ביסיו על אהבת נעורים והכאב שבהתבגרות.

אהבה לכל החיים

בכל פעם כשאני מסיימת לקרוא ספר של ביסיו אני מרגישה כאילו אני נמצאת תחת היפנוזה. ביסו מהפנט אותי ומצליח לגרום לי להישאר ללא אוויר.

הספר "אהבה לכל החיים" מכיל שתי נובלת,  הנובלה הראשונה שנותנת לספר את שמו נקראת "אהבה לכל החיים." צרוף מילים היכול להישמע רומנטי או ציני.

שני נערים, המספר וחברו הטוב, לאלו, מנהיג חבורת הנערים, גרים בכפר קטן, רמאז'ו שבו כולם מכירים את כולם. יום אחד מגיעה לכפר ליסה, נערה יפה ובעיקר בעלת אומץ וחוצפה המערערת את הסדרים הקבועים והמסודרים של העיירה. בני הנעורים מהופנטים ממנה.

"ליסה ריתקה אותנו כל כך שהדבר היחיד שיכולנו לעשות… היה לשנוא אותה.אנחנו נכבשנו באדישות ובתעוזה שלה."

וכמו בכל סיפור שני הנערים מתאהבים בה ונוצר משולש רומנטי. אבל ביסיו אינו נופל לקלישאות רגילות, אלא מתאר את מערכת היחסים בין הנערים בעדינות לירית כמעט כמו מוסיקה. הוא מצליח ללכוד את עוצמת הרגשות של הנערים מלאי ההורמונים. את התקופה ואת מערכות היחסים, את החוצפה של ליסה שאי אפשר שלא להתאהב בה. את הכאב והייאוש שבהתבגרות.

נובלה שבמרכזה עומדות שאלות  כמו מהות האהבה, חברות, זיכרון, האם להגשים חלום או להשאירו כחלום.

הנובלה השנייה שבספר "ציניות" גם היא מתמקדת באהבת נעורים, אך שונה לחלוטין מ"אהבה לכל החיים" .הכותרת לטעמי צינית ביותר, שכן הסיפור מגדיר תכונת אופי של הנערה, רוסיו, אך אין בסיפור ציניות כלל אלא כאב. כאב של התבגרות. לא אספר פרטים על מנת לא לפגום בקריאה. הנובלה הזו הותירה אותי עם תעוקה בלב.

ביסיו בעיני הוא גאון ברוך כישרונות. סופר, תסריטאי, מוסיקאי, יודע להציג את הדמויות הסיפוריות שלו, לבנות מתח ולתאר את נבכי הנפש של הגיבורים ביחס לסביבת בני האדם ולסביבת הטבע. נושאי כתיבתו הם רבגוניים ושונים, הוא יכול לכתוב על סוגי דמויות רבים ולרתק את הקורא.

הכתיבה שלו משכנעת ,מרתקת ובעיקר מהפנטת.

אי אפשר שלא להודות למיכל שליו על תרגום הנובלות. היא הצליחה להעביר את הרגשות של הגיבורים ובעיקר את המוסיקה הפנימית של העלילה. בנובלה השנייה תרגומה הוא משובח שכן היא מצליחה לשמור על מתח העלילה ללא מגבלות השפה העברית.

מחכה לקרוא את הספר הבא שלו. בינתיים אצפה בנאטפליקס בסרט "אלה היו השמים" לפי ספרו.

אהבה לכל החיים ,סרחיו ביסיו

מספרדית, מיכל שליו

תשע נשמות 2018

רחל פארן
אני חלי פארן, אמא לשני ילדים בוגרים מאוד, אוהבת בעיקר כל מה שקשור לספרים וגם לשאר האומנויות. עוד עלי מוזמנים לקרוא כאן rachelfaran.co.il