סודות ושקרים

מה יקרה לך כאשר אדם זר ייגש אליך באמצע חייך, ויגלה לך סוד על אחד מהאנשים היקרים לליבך?
שוב הצליח קובן לרקום עלילת מתח טובה, עם סיפור לא גדול, אבל כזה שעובד בגבולות הז'אנר בצורה מושלמת.

תמונת משפחה

'אדם זר' – הרלן קובן

קדמית

כמו רבים וטובים ואחרים, אני נמנית על חובבי ז'אנר ספרות המתח, בכלל, ועל אוהבי קובן בפרט.

וכל פעם שיוצא ספר חדש פרי ידו, אני אצה לקורא בו..

הפעם הספר הנ"ל יוצא בהוצאת 'כנרת, זמורה ביתן', שבמהלך מבריק חטפה את אווז ביצי הזהב קובן תחת ידיה של הוצאת 'ידיעות ספרים', שהוציאה עד כה את ספריו בארץ. ומכאן התרגום הפעם הופקד בידיה של קטיה בנוביץ', לאחר שכל ספריו הקודמים תורגמו לעברית ע"י ירון פריד.

****

לקובן סופר אמריקאי שגדל וחי הניו ג'רסי,  יש שני סוגים של ספרים, הספרים העצמאיים.  וספרי הסדרות   (יש לו שתיים: האחת עם דמותו של מיירון בוליטר סוכן שחקני ספורט שנקלע פעם אחר פעם להרפתקאות מתח, והשנייה שמיועדת לנוער, עם אחינו מיקי בוליטר).

אז חוץ מסדרות הללו (שאני פחות אוהבת, וכבר הגעתי לשלב שלא קוראת את הספרים החדשים שיוצאים בסדרות) יש לקובן את הספרים העצמאיים שלו.

אלו ספרי מתח שלא קשורים האחד לשני ובכל אחד מהם סיפור מלא עם התחלה אמצע וסוף, ועם דמיות עצמאיות (שכמעט) ולא חוזרות בין הספרים השונים.

אלו הספרים של קובן שאני אוהבת.

קובן

הסופר הרלן קובן בחדר עבודתו

****

'אדם זר', שייך לקבוצת העצמאיים, ומתוקף היותו כזה, רציתי לקורא בו.

****

אז על מה הספר הפעם: (ההמשך לא מכיל ספויילרים)

סודות ושקרים…

מה יקרה לך כאשר אדם זר ייגש אליך באמצע חייך, ויגלה לך סוד על אחד מהאנשים היקרים לליבך?

אדם פרייס, עו"ד מצליח שחיי את חיי הפרברים הטובים של ארה"ב, בעיירה קטנה, בבית יפה, עם משפחה קטנה: אישה יפה ומוצלחת, שני בנים בני עשרה מוצלחים העוסקים בספורט ובדרך להצלחה. הכל על פניו מושלם. עד ש….

משהו חייב להפר את השלווה, להפר את האיזון, ולטלטל את עולמו של הגיבור.

אדם זר, ניגש אל אדם פרייס ומספר לו סוד של אשתו.

"הזר לא ניפץ את עולמו של אדם בבת אחת. כך יאמר לעצמו אדם פרייס לאחר מכן, אבל זה לא היה נכון.  איכשהו אדם ידע מיד, החל מהמשפט הראשון, שחייו כתושב הפרוורים, נשוי ואב לשניים, נעלמו לבלי שוב.  על פניו, האיש אמר משפט פשוט, אבל משהו בנימת הקול, מעין ידענות ואכפתיות אפילו, גרם לאדם להבין כי דבר לא יהיה עוד כפי שהיה..."
(עמ' 5)

****

 ומכאן הכל ישתנה. סודות קטנים וגדולים, שקרים שבאים לכסות ולהעלים אותם, וחיים שמשתנים כאשר הם מוצפים ועולים על פני השטח.

חייו של אדם כבר לא יהיו כשהיו מאז שהזר יגלה לו סוד  קטן של אשתו, אבל גם חייהם של אנשים נוספים שהאדם הזר ייגש ויגלה להם את סודות קרוביהם יתהפכו סחרחרה של מעשים ודברים שיקרו בעקבות גילויי הסודות הללו, שמציפים סודות רבים אחרים,תוביל את אדם ומשפחתו  ואת שאר הדמיות בספר לעלילת מתח רוויה בכל מה שמתבקש מסוג זה של סיפור.

קובן פורש בפני הקורא מגוון דמיות וסיפורים, שבחלקם, על פניו ולכאורה, אין קשר, להוציא אותו זר חושף הסודות. ומאחורי כל דמות, סודות שטומנים בחובם הרס ושינויי חיים טוטליים, כשעל הדרך מוטלות לרגלינו, כמנהג ספרות המתח, גם אנשים שבורים. וגופות, כמתבקש.

עד כאן על העלילה, את השאר, משאירה לקריאתכם.

****

ספריו של קובן מלאי מתח, אבל אין זה מסוג המתח עוצר המנשימה והמפחיד שניתן למצוא אצל סופרים אחרים.

אצלו המתח נמצא מתחת לפני השטח, זוחל ומאיים ומתפרץ אט-אט עד לסוף עוצר הנשימה. והוא מצליח בה בעת לנוע סביב עלילה קלילה לעלילת מתח טובה וסוחפת.

המתח אצלו לא נובע מסצנות נוטפות דם וגופות, אלה כמו בחיים מחוסר ידיעה תרתי משמע, הן של הדמיות והן של הקורא.

קובן הוא מסוג הסופרים שאתה נאלץ לקורא מכריכה לכריכה בלי יכולת או רצון לעצור.

הפרקים שלו קצרים ומשאירים את הכותב עם Cliffhanger "תלוי על צוק", מוכרח להמשיך ולקרוא את הפרק הבא,.אבל קובן, סופר חכם ומיומן בתחומו, מצטיין גם בשילוב עלילות וסיפורי משנה ועריכה קצבית, שמעבירה את הפרק הבא, עם השהייה, אצל דמות אחרת, שגם סוף הפרק עליה יסתיים באותו האופן. וישאיר את הקורא עם הצורך להמשיך ולקרוא.

****

הדמיות בספריו של קובן בכלל ובספר זה בפרט, בנויות בצורה נהדרת, והן שלמות, מורכבות ומעניינות .

קובן גם יודע להציג מלבד הגיבור הטוב, שלל דמיות, רבות ומגוונות, לטעמי לפעמים מרובות מדי.

והוא נוהג לכלול גם את הצד של הדמיות הרעות, כשהוא מגבה את מעשיהם של כל דמויותיו, הן הטובות והן הרעות, בעבר פסיכולוגי שמסביר הן את המניעים שלהן והן את פועלן בהווה.

אנו הקוראים רוצים בטובתו של הגיבור הטוב, אבל לא הכל שחור ולבן אצל הגיבור הרע.

****

קובן "זורק" לקורא רמזים על מה באמת קורה, אבל תמיד מצליח להפתיע ולהוביל לפתרון אחר מכפי שנדמה, מבלי לגרום לקורא להרגיש מרומה. ועם השאלה, איך הוא לא פתר את התעלומה? ובכך גם גדולתו.

סופי הספרים שלו, וכך גם בספר זה, תמיד מצליחים לסכם את העלילות ולהפתיע עד כדי תחושת קתרזיס.

אז שוב הצליח קובן לרקום עלילת מתח טובה, עם סיפור לא גדול, אבל כזה שעובד בגבולות הז'אנר בצורה מושלמת. ממש מושלם כספר טיסה.

 

****

בעברית יצא עכשיו ספר נוסף חדש של קובן, שוב בהוצאת 'ידיעות ספרים', שכנראה החזיקה בו עדין תחת ידה, וחיכתה לעיתוי מתאים להוציאו. 'הנעדרים' שמו. ומן הסתם אניח אני את ידי גם עליו בבוא העת. כי קובן מצליח "לשעות לי את זה" בכל פעם מחדש.

****

מומלץ לחובבי הז'אנר ולאוהבי קובן.

בגב הספר נכתב בין היתר:

"אדם זר יכול להופיע משום מקום. בחניה, בסופרמרקט, בבר. זהותו אינה ידועה. מניעיו אינם ברורים. הוא לוחש משהו באוזנייך ונעלם. מותיר אותך לבד, מנסה ללקט את שברי חייך…."

 

****

לכו לפגוש את ה 'אדם הזר'. הנאה מובטחת

 

מצורף לינק עם ראיון עם הרלן קובן מתוך התוכנית 'רואים עולם' –

[youtube /7TKbnIimK9o nolink]

 

אדם זר/The Stranger

מאת: הרלן קובן

הוצאה: כנרת, זמורה ביתן

שפת מקור: אנגלית

תרגום: קטיה בנוביץ'

עורך: אסף אשרי

עיצוב עטיפה: אמרי זרטל

ז'אנר: תרגום, פרוזה, מתח.

שנת הוצאה: ינו' 2016.

מס' עמודים: 350

לי-את הלר
אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים – על חוויות הקריאה שלי מן הסתם אכתוב בהמשך. - תיאטרון, אבל טוב (אני בוגרת של החוג לתאטרון של אוניברסיטת ת"א, במגמת בימוי). - קולנוע, אחרת לא יכולתי לעבוד במקצוע המופרע הזה שלי. - אמנות - וכל מה שיבוא לי. בפייסבוק אפשר למצוא אותי: @li-at heller