אדיסון – סיפורו של הילד הממציא תומס אדיסון

הצגת ילדים מומלצת בחום : על ילד שלא מוותר על סקרנותו ומצליח להמציא את האור

Edison_photo_by_Kfir_Bolotin_115
אדיסון הנער מראה למרי חברתו ניסוי מדעי במעבדת הניסויים שהקים בתחנת הרכבת, צילום : כפיר בולוטין

 
הקטנה שלי אוהבת מדע. היא רוצה להיות מדענית כשתגדל. כבר כשהיתה בת  6 קראנו את כל סדרת הספרים מגלים וממציאים וביניהם קראנו את סיפורו של תומס אדיסון, הממציא שהאיר את העולם. בדיוק כפי שהתאהבנו בסדרה, שכתובה במיוחד עבור הילדים ומזמינה אותם להכיר את העולם של “פעם”, שבו לא היה חשמל, ככה התאהבנו באדיסון, גיבור ההצגה, שהכרנו מקרוב, על הבמה, מאז שהיה ילד ועד שהצליח לממש את אחד מחלומותיו – להביא אור לעולם.
ההצגה מתחילה ברגע שאדיסון צריך ללחוץ על המתג, אחרי הרבה ניסויים, ולהדליק את כל הנורות בבת אחת. כל העוזרים שלו דוחקים בו להרים את המתג, אך הוא מוודא איתם שוב ושוב, שלא שכחו שום דבר וכל הכלים מכויילים. רגע לפני שהוא לוחץ על המתג, הוא נזכר בילדותו ובכל מה שעבר עד שהגיע לאותו רגע.
Edison_photo_by_Kfir_Bolotin_148
אייל שכטר בתפקיד אדיסון המדען, צילום : כפיר בולוטין

אדיסון

בכל פעם שאנחנו נכנסים לאולם של מופע, התפאורה או האביזרים שנמצאים על הבמה מכניסים אותנו לאווירת המופע. כבר מהרגע הראשון היה ברור, שלתפאורה יש תפקיד מרכזי בהצגה. ככל שעלילת ההצגה התקדמה, כך התפעלתי יותר ויותר מהתפאורה, שעוצבה כמעבדה ובכל פעם הפכה לחלל אחר בסיפור : כיתת לימוד בבית הספר, בית מגורים או קרון רכבת.  נהניתי לראות את הבנות מהופנטות למתרחש על הבמה, עוקבות אחרי העלילה.
promo_short
אדיסון היה ילד סקרן. תמיד היה עסוק בשאלות, שאף אחד לא ידע לענות עליהן. הילדים בכיתה תמיד לעגו לו, הנושאים שלימדו בבית הספר לא עניינו אותו. הוא היה עסוק בעולמו, עולם של ניסויים, שלפעמים גרמו לתקלות, פיצוצים ואפילו כמעט הובילו לאסונות. מנהל בית הספר לא יכול היה להתמודד איתו יותר, סילק אותו מבית הספר ואדיסון היה מרוצה, שהוא חופשי להתעסק רק במה שמעניין אותו.
מרי היתה היחידה שהבינה אותו ורצתה להיות כל הזמן בקרבתו. לשמחתו אבא שלה, שהיה מנהל תחנת הרכבת, איפשר לו לעבוד אצלו. בכסף שאדיסון הרוויח, הוא קנה חומרים לניסויים וגם בנה מעבדה בחדר שעמד לרשותו בתחנת הרכבת. יום אחד הוא יצא עם מרי להראות לה תופעת טבע, אבל הגשם שתפס אותם גרם לאסון. מרי כמעט מתה. הרופא הודיע, שחייבים לנתח מיד, אבל אור העששית לא מספיק חזק והוא לא יודע מה יקרה למרי עד הבוקר. אדיסון שגורש מביתה של מרי, הבין שהוא חייב למצוא פתרון. הוא לא יכול לאבד את מרי. האם הוא ימצא דרך להציל אותה ? האם הוא יצליח להמציא עוד המצאה שתציל את מרי ?

Edison_photo_by_Kfir_Bolotin_093
תושבי העיירה מחכים לדבר הרופא, צילום : כפיר בולוטין

אני נהנית לראות שוב ושוב את ההצגות של תיאטרון אורנה פורת, שלוקח נושאים חשובים, שלכאורה הם כבדים ויודע איך להנגיש אותם לילדים ולהיות מרתקים עבורם.
מומלץ בחום.

איפה, למי ?

תיאטרון אורנה פורת, כרטיסים בטלפון 03-5111444 שלוחה 9 או דרך האתר
מיועד לגילאי 8 עד 14