אבראכדברא, ששש…עושים פה קסמים

באירוע מושקע שנערך השבוע בסינמה סיטי רמה"ש, זכינו לראות את שני הפרקים האחרונים של סידרת הנוער המצליחה של yes "כדברא". התחככנו בסלבס, כמובן שגם הצטלמנו איתם, הצטופפנו עם מאות ילדים שציפו בכליון עיניים לראות איך תסתיים העונה, וזכינו לתודות משחקן אחד. היה מוי כיף

השבוע התקיימה בסינמה סיטי גליליות הקרנת פרק הסיום של העונה הראשונה של כדברא – הדרמה היומית והמסתורית של ערוץ ניקלודיאון לצופי yes.

להקרנה, אותה הנחה טל מוסרי, הגיעו כוכבי הקאסט הצעירים והנרגשים ביניהם הכוכבות הראשיות של הסדרה – גילי איצקוביץ' ואביה מלכה, וגם – דניאל מורשת, יהונתן וילוז'ני (בנו של אבא שמואל), דין גרבר, אור גרוס, רועי ניב ושלר, דנה לב, מור סרוסי וספיר דרמון.

בכניסה לאולם הסיטי הול בסינמה סיטי ההמולה הייתה רבה.
בנות ובנים (בעיקר בנות) בגילאי 8-16, הגיעו לראות את שני פרקי הסיום של העונה.
לפי רמת האנרגיה וההתלהבות שהייתה שם, אפשר היה לחשוב שמינימום ג'סטין ביבר נחת לביקור.
כל המעמד הזה מאד סיקרן אותי, מה יש בסידרה שגורם לילדים להתרגש כל כך.

הגעתי בלי ציפיות, ידעתי שאני באה עם בתי לירי, בת ה 13 לראות סידרה מצליחה מאד שמשודרת עכשיו ב yes. מהבוקר היא ניסתה להסביר לי על מה זה, ולא ממש הצלחתי לקלוט. היה נראה לי מסובך מדי, הזוי, לא משהו שאני מסוגלת להבין בגילי המופלג J

הייתי בעיקר מוטרדת, איך אני אכתוב על משהו שאני בכלל לא מבינה בו. תנו לי "שכונת חיים", "קרובים קרובים", אכתוב ספר. אבל כדברא ? סיפורי מכשפות, מדע בדיוני, גדול עליי.
ההפתעה הייתה גדולה כשהתחילו להקרין את שני הפרקים. הם היו כל כך מרתקים, שאפילו אני הצלחתי ממש להתחבר ולהבין מה קורה שם. אחד מהשחקנים אף הודה לי בסוף, על כך בהמשך.

כדברא

מה זה כדברא?

כדברות:  לפי ויקיפדיה זה מסדר המכשפות העל טבעיות הטובות . הכדברות שומרות על זהותן בסתר.  פירוש המילה כדברא בארמית הוא "כדבריי". מקור השם הוא צירוף המילים "מדברות" ו"בוראות", משום שבעזרת דיבור הקסמים נוצרים. הכדברות הן בעלות שליטה על כל ארבעת היסודות בטבע  (אש, מים, אדמה, אוויר) מטרתן היא לחסל גרומלים ולשמור על בני האדם מפני הגרומלים. גרומלים:  יצורים על-טבעיים  מרושעים בעלי כוחות הקפאה, קור וקרח. הכדברות רוצות להרוג אותם בשל ניסיונותיהם לקבל שליטה בכדור הארץ

הסידרה מתרחשת בקיבוץ כנען שבמדבר, שם מתכוננים בני הנוער לעוד קיץ כיפי של חברים, מסיבות ומוזיקה, אך במהרה הופך הקיץ לשדה קרב של מלחמה קוסמית בין כוחות הטוב לכוחות הרשע.
שתי גיבורות חזקות ונחושות הופכות ביום הולדתן ה- 16 ל"כדברות", אשר חיות בקרב בני האדם, ומגינות עליהם מפני ה"גרומלים", השתיים צריכות להשתמש בלחשים, כשפים, לשקר לקרובים להם ביותר ולהעמיד למבחן את כל מה שחשוב להן כדי להגן על העולם שהן אוהבות.

כוחן של נשים
המכשפות בסידרה לא מפחידות או מאיימות. הן לבושות בגלימות צהובות ויש להן כוחות שמשפיעים בצורה חיובית על הסביבה. הן גם לא תוקפניות. אם מישהו בסכנה, הן יצילו אותו, אבל הן לא מחרחרות ריב. מושג המכשפה עובר פה טרנספורמציה, ודרכו גם בולטת ההעצמה הנשים, שבאופן כללי מאד ניכרת בסידרה.

אם מכשפות כפי שמופיעות בסרטים או בספרים מתבלטות על רקע הרוע שלהן, כאן המכשפות מקרינות הרבה ביטחון ויציבות שבאים לידי ביטוי בטוב שלהן, בכבוד ההדדי שהן רוכשות זו לזו, בחוכמה שלהן וביכולתן לפתור בעיות.
הדמויות הראשיות בסידרה הן בנות, ואולי זו הסיבה שרוב הצופות שהגיעו אתמול היו בנות בשלל גילאים. יש משהו מעורר השראה בלראות בסידרה נשים שמחזקות אחת את השניה, תומכות זו בזו ויודעות לעשות את הדבר הנכון, בעזרת הבנים שנמצאים לצידן ועוזרים להם.

בראיון שנערך בעיתון "הארץ" עם יוצרת הסידרה, מיכל קופר קרן, היא מרחיבה את הסיפור של "כדברא" ומציגה אותו כסיפור על בחירה בין גורל לאושר אישי מנקודת מבט של נשים ששולטות בעולם. הגיבורות הן שתי בנות עם גורל שגדול מהן, ובכל רגע הן חייבות להקריב עבורו המון. לדבריה,  המשל הוא גם על הפרט בתוך החברה. הסדרה  מדברת על זה שכל פעולה שאתה עושה משפיעה על המעגלים סביבך. הרעיון הוא לקחת סיפור סוחף ולתת לילדים מסרים שיוטמעו בהם: אנחנו לא חיים לבד בעולם,  ויש מחיר למימוש הייעוד שלך.

אביה_מלכה_גילי_איזקוביץ_הכדברות
צילום: נטלי ברקוביץ

השחקנים
השחקנים המשתתפים בסידרה לא ידועים ברובם, דבר היוצר עניין רב יותר.
הצופות/ים לא באים עם דעות קדומות או מוכנים מראש לדעת מה הטייפ קאסט של כל דמות. הדמויות מתפתחות במהלך הסידרה. כיף לראות על המסך פנים חדשות, צעירות, כישרונות מופלאים. זה שילוב מנצח עם סידרה כל כך מקורית וחדשנית.

כדברא1
צילום: נטלי ברקוביץ

והתודות למי….
בסוף ההקרנה השחקנים עולים לבמה ומודים לקהל הנאמן ולמשפחות שלהם.

אחד השחקנים ממש רוצה להודות להוריו, אך הם לא באולם, אז הוא מחליט להודות למישהו שיבחר בו באולם. הוא בוחר בזאת עם הורוד, שזאת במקרה אני J . לא יודעת אם זו מחמאה, אולי הוא לא ראה בחושך או אולי הזכרתי לו את אמא שלו. בכל מקרה זה נחמד ומחמיא.

ואני בוחרת להעביר את התודה לסלונה ששלחו אותי לסקר את האירוע J ולענבל גלעדי היחצ"נית המקצוענית שתמיד דואגת לתת את כל המידע שצריך, עד הפרט האחרון, לאירועים המושקעים של YES

 לסיכום…

בסוף האירוע הזמינה לבמה יוצרת הסדרה מיכל קופר קרן את הבמאי עודד רז ואת קאסט השחקנים שהודו לקהל שצפה בהם לאורך העונה והגיע להקרנת הסיום.

בגזרה העסקית נכחו במקום מנכ"לי ענני תקשורת אורלי אטלס-כץ ושרון למברגר, מנהלת הפקות המקור מטעם yes – דגנית אטיאס-גיגי.

למרות הדוחק וכמויות הילדים שחיכו להיכנס לאולם, הצלחתי ליהנות. לירי שלי הצטלמה עם כמה מהשחקנים, וזו כבר הייתה סיבה טובה להגיע.

לצפות בסידרה באולם ענק, זה שונה מלראות אותה בטלויזיה. האנרגיות המיוחדות, קריאות העידוד לשחקנים, ההתלהבות בקהל, השירה המשותפת של כולם עם שיר הפתיח, עושים מזה משהו אחר, מלא עוצמה.

אני מרגישה ממש רגועה ומרוצה שהבת שלי רואה סידרה כזו. יש בה ערך מוסף, היא כמו ספר טוב בעידן שלא קוראים בו כל כך ספרים, כמו מעדן טעים לקיץ שכיף לאכול ממנו עוד ועוד.

IMG-20170628-WA0007            IMG-20170628-WA0006

מיקה אפלבאום
אני מנחת מיינדפולנס למבוגרים וילדים. משלבת סדנאות מיינדפולנס עם כתיבה ככלי לביטוי עצמי. עובדת באופן פרטני ועם ארגונים גדולים שמשלבים את תחום המיינדפולנס בתוכם. בנוסף, אני עוסקת בכתיבה ועריכת תוכן. כותבת למגזינים, אתרי אינטרנט, אתרים פנים ארגוניים, בלוגרית בסלונה בנושאי גוף ונפש, תרבות, לייף סטייל. הכתיבה היא אהבתי הגדולה והשילוב שלה עם מיינדפולנס הוא חיבור מנצח בעיניי.