אבירם ארביב: "הבנה פיננסית זה אחד הנכסים החשובים ביותר לכל בעלת עסק"

אבירם ארביב: החשיבות של השכלה פיננסית לבעלת עסק
אבירם ארביב: החשיבות של השכלה פיננסית לבעלת עסק
אבירם ארביב: החשיבות של השכלה פיננסית לבעלת עסק
אבירם ארביב: החשיבות של השכלה פיננסית לבעלת עסק

ישנם רבים שחיים את העולם הפיננסי: מנהלי כספים, חשבים, יועצי מס, יועצי השקעות, ועוד. הם הפכו עניין אישי, או אולי כשרון, למקצוע ופרנסה. רוב האנשים האלו מכירים היטב נושאים כמו תכנון פיננסי, ניהול ספרים ושאר המונחים המקצועיים, שאנשים כה רבים מוצאים משמימים ומתרחקים מהם.

אם את קוראת שורות אלו, סביר להניח שאת בעלת עסק, שכן בלוג זה (של אבירם ארביב), נועד בעיקר לבעלות עסק. ולכן חשוב שתדעי – רכישת הבנה פיננסית זו אחת ההשקעות הכי חשובות שאת יכולה להעניק לעסק שלך.

מתימחור נכון ועד אסטרטגיה ארוכת טווח: אבירם ארביב מסביר למה את חייבת להבין איך פועל כסף

אם את כמו רוב בעלי העסקים, גם את פתחת את העסק מתוך אהבה ותשוקה לתחום העיסוק שלך. ועדיין, כבעלת עסק, אין לך את המותרות שיש לרוב השכירים, של הבנה רק בתחום העיסוק שלך. כבעלת עסק שרוצה להתפרנס ממנו (שלא לדבר על לצמוח ולהתרחב), את חייבת להבין בתחומים רבים מלבד תחום העיסוק שלך: תכנון, ניהול, קבלת החלטות… וממש בראש הרשימה הזו של דברים שאת חייבת להבין, נמצא כסף – החמצן של העסק שלך וגם המנוע לצמיחה שלו. הנה רק חלק מהאופנים שבהם השכלה פיננסית תעזור לעסק שלך לצמוח:

  • פיתוח עסקי שמוביל לצמיחה: לרוב בעלי העסקים יש מספר מוצרים או שירותים שהם מספקים, או מסוגלים לספק. תתפלאי, אבל המון פעמים בחירה לא נכונה של מוצר יכולה לעצור את הצמיחה של העסק. לחילופין, בחירה של מוצרים או שירותים שמשתלם לך להכין יכולה להיות הטיל שיזניק את העסק קדימה. התובנות שמגיעות מניתוח מושכל של האופן בו כסף נכנס לעסק שלך ביחס לזמן שאת מקדישה לעבודה יכולים להיות המפתח לפריצה שחיכית לו.
  • תפעול נכון: אחד ההרגלים הכי חשובים שיש לאנשי כספים רבים הוא מעקב קפדני אחרי כמה כסף נכנס, כמה זמן לקח לייצר את ההכנסה, וכמה כסף יצא. מדובר בהרגל קריטי שכל בעל עסק חייב לסגל לעצמו. שיאפשר לך להבין כמה זמן את משקיעה כדי לייצר את הכסף שנכנס לעסק שלך.
  • הבנה אמיתית של מצב העסק שלך: בהמשך לסעיף הקודם, השכלה פיננסית היא  הדרך שלך לדעת מה באמת מצב העסק שלך. המעקב אחר הוצאות והכנסות יחשוף בפניך את כל הגורמים שמעורבים ברווחי העסק שלך: מיסים, עלויות תפעול, עלות ספקים או עובדים, ועוד. השכלה פיננסית תאפשר לך לנתח את הנתונים האלו, להבין איפה את מוציאה יותר מדי, ולהבין בדיוק כמה את רווחית, ואיפה את יכולה להשתפר.
  • קבלת החלטות ותימחור נכונים: שוב אנחנו חוזרים לעובדה שכסף הוא עמוד התווך של העסק שלך. רק הבנה אמיתית של מצב העסק שלך, הזמן שאת משקיעה והכנסות לעומת הוצאות יאפשרו לך לקבל את ההחלטות הנכונות בצמתים שאליהם תגיעי. חשוב לא פחות, הבנה פיננסית תאפשר לך לנתח את השוק שבו את פועלת, ולתמחר את השירותים שלך באופן מדויק יותר: להעלות מחירים כדי להרוויח יותר מכל מכירה, או אולי להוריד כדי להיות תחרותית יותר.
  • לאפשר לעצמך לגדול: לאנשים רבים יש מערכת יחסים מורכבת עם כסף. שלל אמונות ותפיסות אודותיו גורמות להם להירתע מהעיסוק בכסף, הניהול שלו, וגם מהצבירה שלו והתעשרות. באופן מפתיע, מערכות יחסים מורכבות כאלו קיימות גם בקרב בעלי עסקים רבים, מה שעוצר אותם מלהתקדם ובאמת לפרוח. רכישת השכלה פיננסית מאפשרת להתגבר על האמונות האלו. היא עוזרת להבין שכסף הוא אמצעי ולאו דווקא מטרה, ושאפשר לעבוד איתו ולהבין אותו כך שיעבוד בשבילך.

 

איך להשיג השכלה פיננסית: טיפים להתחלה מאבירם ארביב

רבים אמרו זאת לפני – השקעה בהשכלה היא ההשקעה החשובה מכולן. פיתוח השכלה פיננסית יתן לך כלים עוצמתיים במיוחד לקידום משמעותי של העסק שלך. אז איפה להתחיל? כיום כבר לא חייבים להרשם ללימודי ראיית חשבון כמוני כדי לקבל הבנה פיננסית ברמה יחסית מתקדמת. אפשר למצוא המון משאבי ידע באינטרנט, או בחנויות הספרים. בהצלחה!

אבירם ארביב הוא מנכ"ל ומייסד חברת דנוי אשר מספקת פתרונות פיננסיים לעסקים. לפרטים הקליקי.

 

רו"ח אבירם ארביב
אבירם ארביב הוא יועץ פיננסי בכיר, בעל כ- 20 שנות ניסיון. מנכ"ל ומייסד דנוי, שמתמחה בפתרונות פיננסיים לסטארטאפים, חברות בצמיחה, חברות טכנולוגיות, ושלוחות בישראל של חברות גלובאליות. נשוי לצוף, אבא לשתי מקסימות.