אבא זה לא אמא. אז מה!?

בחורה עם מחשב נייד

באחד הימים בזמן השהיה המאולצת שלנו בארה"ב, עת המתנו למסמכים עבור הילד, טיילתי עם הברזילאי והבייבי בעגלה בתוך קניון סגור. באיזשהו שלב, הבייבי התחיל לבכות. הוא עשה קקי והתחיל להרגיש לא נוח ורציתי להחליף לו.

חיפשתי את השירותים הקרובים והתחלתי לפסוע לכיוונם, כשמתוך העגלה צורח הבייבי בחוסר נוחות.

תוך כדיי שאני מחליף לו, על משטח החתלה שלשמחתי מצאתי בשירותי הגברים, נכנסו לשירותים שני מאבטחים לא קטנים, והביטו במעשיי, בחנו כיצד אני מרגיע את הילד ואיך אני מחליף לו את הטיטול. אחרי ההחלפה חיבקתי את הבייבי והוא נרגע, אז החזרתי אותו לעגלה, כיסיתי אותו וקיפלתי את הדברים. שאלתי אותם אם הכל בסדר והם אמרו שהם מתנצלים. אחת הנשים שעברה לידי בדרך לשירותים שמעה את התינוק צועק בעגלה ושלחה אחריי מאבטחים כי אולי אני חוטף אותו. אז הם באו לבדוק.

הסברתי להם שזה הבן שלי ושאני סה"כ מחליף לו טיטול, כפי שראו. התחלתי ללכת לכיוון היציאה ולפגוש את הברזילאי במתחם האוכל, בו הוא חיכה לי. המאבטחים המתינו רגע ויצאו אחריי מהשירותים. הרגשתי שהם נועצים בי מבטים, והמשיכו לנעוץ עד שהתיישבתי לצד הברזילאי.

הרגשתי רע. שאלתי את עצמי אם אותה אישה הייתה שולחת מאבטחים אחרי אישה שצועדת עם עגלה בדרכה לשירותים. בייני לביני ידעתי את התשובה ולא אהבתי אותה.

אני יודע שהנושא הזה מורכב. נשים מאז ומתמיד היו הדמויות המטפלות העיקריות במשפחה והגברים היו יותר "לווינים". עוזרים, עושים מה שמבקשים מהם (במקרה הטוב) או מתמחקים מאחריות על הילדים, הטיפול והחינוך שלהם, במקרה הפחות טוב.

אבל זה לא חייב להיות ככה. האמת? זה לא צריך להיות ככה. גברים צריכים לקחת יותר יוזמה ולהכיר את הילדים שלהם יותר מקרוב. הם צריכים להיות דמויות מטפלות לא פחות מהאמהות, בעיקר אם האישה לא מניקה. אז אפשר לקחת חלק פעיל ואינטנסיבי בהאכלות שהן בין הדרכים העיקריות לחיבור הכל כך משמעותי הזה בין הורה לילד.

אבא צריך להכיר לעומק את הלו"ז של הילדים, להגיע בזמן הביתה כדיי לעשות מקלחת לילדים (לא לעזור עם המקלחות, אלא לעשות להם מקלחות, זה מתחיל בטרמינולוגיה…) ולהיות חלק מארוחת הערב. זה לא אומר שצריך לקחת את זה מהנשים. צריך לשלב כוחות ולעשות את זה יחד. רק ככה המשפחה תתפקד באופן מלא, ההורים יכירו את הילדים שלהם לעומק והאבות ירגישו חלק משמעותי במשפחה, ולא רק ה"שוטר" שמגיע בערב לחלק צל"ש או עונש.

ואז, אולי, לא יסתכלו בצורה עקומה על גבר שהולך להחליף טיטול לילד שלו באמצע הקניון…